Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Matura na próbę przez internet

Data publikacji: 02 kwietnia 2020 r. 13:34
Ostatnia aktualizacja: 01 lipca 2020 r. 17:53
Matura na próbę przez internet
 

"Dziady, część III" Adama Mickiewicza i wiersz "Improwizacja" Adama Zagajewskiego - takie utwory znalazły się w tematach prac pisemnych z języka polskiego próbnej matury na poziomie podstawowym. W czwartek (2 kwietnia) rozpoczęła się pierwsza w historii maturalna próba przez internet, która potrwa do środy.

Już przed godz. 9 w czwartek próbny arkusz egzaminacyjny pojawił się na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, a chwilę później na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Uczniowie mieli 170 minut, aby wykonać 14 zadań, w tym napisać rozprawkę lub interpretację na minimum 250 słów. 

Egzamin elektronicznie

Za cały arkusz można uzyskać maksymalnie 70 punktów. Uczniowie po pobraniu arkuszy ze strony CKE (www.cke.gov.pl) lub OKE odpowiadali na pytania w domu w czasie przeznaczonym na ich wykonanie, a rozwiązania przesłali nauczycielom. Pytania zawarte w arkuszu dotyczyły dwóch zamieszonych w nim tekstów naukowo-publicystycznych na temat Trylogii H. Sienkiewicza oraz o "Króla mrówek" Z. Herberta.

Uczniowie mieli do wyboru jeden z dwóch tematów próbnej pracy pisemnej. Pierwszy brzmiał: "Czy jednostka faktycznie może wpływać na losy świata, czy jest to tylko mrzonka artystów? " - należało rozważyć problem i uzasadnić swoje stanowisko w odniesieniu do III części Dziadów oraz innego tekstu kultury. W arkuszu zamieszczono Prolog utworu. Drugim tematem była interpretacja i analiza wiersza Adama Zagajewskiego "Improwizacja" zamieszczonego w arkuszu.

Ponieważ arkusze są w nieedytowalnym formacie PDF, uczniowie mogą przesyłać swoim nauczycielom zadania w pliku w edytorze tekstów, na wydruku lub jako zdjęcia kartek z rozwiązaniem zadań.

Plan próbnych matur

Podobnie jak na właściwej maturze, także próbne egzaminy na odległość są organizowane każdego dnia o godz. 9 i 14. W czwartek o godz. 14 odbyły się egzaminy na poziomie rozszerzonym z języka polskiego i fizyki. W piątek (3 kwietnia) o godz. 9 odbędzie się egzamin z matematyki i na poziomie podstawowym, a o godz. 14 na poziomie rozszerzonym z przedmiotów: matematyka, filozofia, język łaciński, historia sztuki, historia muzyki.

W poniedziałek (6 kwietnia) godz. 9 – języki obce: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski (poziom podstawowy), godz. 14 – języki obce na poziomie rozszerzonym. Próbna matura na odległość potrwa pięć dni do środy (8 kwietnia). CKE podkreśla, że jest ona dobrowolna i nie powinna być oceniana, ma służyć jedynie ocenie poziomu wiedzy uczniów i zorientowaniu się, co powinni oni jeszcze powtórzyć przed właściwym egzaminem.©℗

Elżbieta Kubera

Fot. pixabay

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA