środa, 27 maja 2020.
Strona główna > Nauka > Matura na próbę przez internet

Matura na próbę przez internet

Matura na próbę przez internet
Data publikacji: 2020-04-02 13:34
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-02 22:20
Wywietleń: 2347 449839

"Dziady, część III" Adama Mickiewicza i wiersz "Improwizacja" Adama Zagajewskiego - takie utwory znalazły się w tematach prac pisemnych z języka polskiego próbnej matury na poziomie podstawowym. W czwartek (2 kwietnia) rozpoczęła się pierwsza w historii maturalna próba przez internet, która potrwa do środy.

Już przed godz. 9 w czwartek próbny arkusz egzaminacyjny pojawił się na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, a chwilę później na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Uczniowie mieli 170 minut, aby wykonać 14 zadań, w tym napisać rozprawkę lub interpretację na minimum 250 słów. 

Egzamin elektronicznie

Za cały arkusz można uzyskać maksymalnie 70 punktów. Uczniowie po pobraniu arkuszy ze strony CKE (www.cke.gov.pl) lub OKE odpowiadali na pytania w domu w czasie przeznaczonym na ich wykonanie, a rozwiązania przesłali nauczycielom. Pytania zawarte w arkuszu dotyczyły dwóch zamieszonych w nim tekstów naukowo-publicystycznych na temat Trylogii H. Sienkiewicza oraz o "Króla mrówek" Z. Herberta.

Uczniowie mieli do wyboru jeden z dwóch tematów próbnej pracy pisemnej. Pierwszy brzmiał: "Czy jednostka faktycznie może wpływać na losy świata, czy jest to tylko mrzonka artystów? " - należało rozważyć problem i uzasadnić swoje stanowisko w odniesieniu do III części Dziadów oraz innego tekstu kultury. W arkuszu zamieszczono Prolog utworu. Drugim tematem była interpretacja i analiza wiersza Adama Zagajewskiego "Improwizacja" zamieszczonego w arkuszu.

Ponieważ arkusze są w nieedytowalnym formacie PDF, uczniowie mogą przesyłać swoim nauczycielom zadania w pliku w edytorze tekstów, na wydruku lub jako zdjęcia kartek z rozwiązaniem zadań.

Plan próbnych matur

Podobnie jak na właściwej maturze, także próbne egzaminy na odległość są organizowane każdego dnia o godz. 9 i 14. W czwartek o godz. 14 odbyły się egzaminy na poziomie rozszerzonym z języka polskiego i fizyki. W piątek (3 kwietnia) o godz. 9 odbędzie się egzamin z matematyki i na poziomie podstawowym, a o godz. 14 na poziomie rozszerzonym z przedmiotów: matematyka, filozofia, język łaciński, historia sztuki, historia muzyki.

W poniedziałek (6 kwietnia) godz. 9 – języki obce: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski (poziom podstawowy), godz. 14 – języki obce na poziomie rozszerzonym. Próbna matura na odległość potrwa pięć dni do środy (8 kwietnia). CKE podkreśla, że jest ona dobrowolna i nie powinna być oceniana, ma służyć jedynie ocenie poziomu wiedzy uczniów i zorientowaniu się, co powinni oni jeszcze powtórzyć przed właściwym egzaminem.©℗

Elżbieta Kubera

Fot. pixabay

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie