W czwartek o g. 17 w Centrum Dialogu "Przełomy" Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie rozpocznie się promocja książki „1989. Jesień Narodów”. Przyjedzie dwóch z trzech autorów – dr. Paweł Ukielski oraz prof. Aleksander Gubrynowicz (trzecim jest Adam Burakowski). Spotkanie poprowadzi kierowniczka "Przełomów", Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
Książka przedstawia wydarzenia, które nastąpiły po 1989 roku – upadek systemu komunistycznego spowodował olbrzymie zmiany w funkcjonowaniu Europy Środkowej i Wschodniej. Po przeszło 30 latach od tych zdarzeń, autorzy starają się z dystansem przeanalizować temat podzielony na trzy bloki – ostatnie lata komunizmu, bezpośredni proces upadku reżimu oraz efekty tego procesu z perspektywy minionych lat.
Aleksander Gubrynowicz to adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i ekspert z zakresu prawa międzynarodowego (specjalista w zakresie międzynarodowego prawa ochrony środowiska i międzynarodowego prawa inwestycji) oraz historii myśli prawnej. Jako ekspert ds. stosunków międzynarodowych przez wiele lat pracował w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W latach 2003/2004 był wiceprzewodniczącym katedry stosunków międzynarodowych w Collegium Civitas.
Paweł Ukielski jest szczecinianinem, politologiem, historykiem. Zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego (2004–2014 i od 2016). Adiunkt w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej Instytutu Studiów Politycznych PAN. W latach 2014–2016 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, zaś w latach 2011–2017 i od roku 2021 członek Rady Wykonawczej Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia. Wykładowca Collegium Civitas (2002–2014) oraz Graduate School for Social Research (od 2020).
(as)