poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Nauka > Pasowani na uczniów Trzynastki

Pasowani na uczniów Trzynastki [GALERIA]

Pasowani na uczniów Trzynastki
Data publikacji: 2019-10-10 23:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 11:20
Wywietleń: 868 420519

Pierwszoklasiści słynnej szczecińskiej Trzynastki zostali w czwartek uroczyście pasowani na uczniów tej szkoły. Radosną uroczystość w rektoracie PUM-u przyćmiły nieco przewidywania na temat przyszłości polskiej edukacji.

 Spośród uczących się obecnie 16 klas w XIII Liceum Ogólnokształcącym aż osiem to tegoroczne klasy pierwsze z powodu kumulacji dwóch roczników.

 - Zdarzało się w historii Trzynastki, że mieliśmy dwie klasy pierwsze, potem trzy. Cztery klasy to była tradycja, w szczególnym roczniku było pięć. W tym roku jest szczególnie trudno, ponieważ jest aż osiem klas pierwszych. Tę kumulację, myślę, że przetrwamy, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 jest tyle samo oddziałów, co w ubiegłym roku, czyli 22 - powiedział dyrektor XIII LO Cezary Urban.

Dyrektor dodał, że tegoroczna inauguracja jest 29. w historii szkoły. A nawiązując do przyznania Literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk przyznał, że marzy mu się Nobel dla absolwenta Trzynastki. Przypomnijmy, że XIII LO to szkoła najczęściej nagradzana w kraju za pierwsze miejsce w dorocznym rankingu liceów ogólnokształcących miesięcznika "Perspektywy". W tym roku jej uczniowie uzyskali sześć tytułów laureata w olimpiadach międzynarodowych, a siedmiu tegorocznych absolwentów wybrało naukę na najlepszych światowych uniwersytetach - Oxford i Cambridge.

- Życzę wam radości z czerpania wiedzy, to coś co czyni człowieka wolnym. Tego, czego się nauczymy, nie odbierze nam nikt. Życzę wytrwałości w dążeniu do celu - powiedziała do uczniów prof. Barbara Dołęgowska, prorektor ds. dydaktyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

 - To wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie, że trzeba dobrze się wpisać w historię tej szkoły, która jest niezwykła - przyznał wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. - To, że przeszliśmy suchą stopą przez rekrutację podwójnego rocznika, to zasługa dyrektorów szkół. Wyzwaniem dla nauczycieli będzie praca na dwóch podstawach programowych.

Wiceprezydent dodał, że nauka w liceum to początek wchodzenia w dorosłe życie. Poprosił jednak uczniów, by w przyszłości wyruszając w świat, pamiętali o swym macierzystym porcie i swoich korzeniach. Życzył też młodzieży powodzenia i satysfakcji z czerpania wiedzy.

Prorektor ds. kształcenia US prof. Jacek Styczyński podkreślił, że Uniwersytet Szczeciński patronuje Trzynastce od początku jej istnienia. -  Jesteśmy z was dumni. Te sukcesy to zasługa dobrych nauczycieli i dobrego zarządzania szkołą przez dyrektora Urbana, który ma sekret, jak to robić.

Również radny Szczecina dr Bazyli Baran, założyciel XIII LO, przyznał, że inwestycja w edukację to najlepsza z inwestycji: - Ta szkoła zapewni wam rozwój na wysokim poziomie. To znakomity wybór - dodał i podziękował nauczycielom, że pomimo upokorzeń pozostali w tym zawodzie.

Po części artystycznej, w której wystąpili uczniowie i nauczyciele (ci ostatni zaśpiewali wymowną "Dezyderatę"), dyrektor kierując swe słowa do rodziców uczniów, zwrócił im uwagę na narastający od lat problem polskiej oświaty, jakim są coraz dotkliwsze braki kadrowe. - Zapaść oświaty to jest efekt kilkunastu ostatnich lat. Nauczyciele, którzy od kilku, kilkunastu lat uczą w szkole, zostaną, bo nie zdecydują się podjąć pracy na kasie w Lidlu. O braku nauczycieli mówi się głośno przynajmniej od roku. Zaczęło się od braku informatyków, językowców, potem zaczęło brakować nauczycieli przedmiotów ścisłych, a dziś brakuje też nauczycieli przedmiotów humanistycznych. Lepiej nie będzie - powiedział dyrektor, który poprosił rodziców uczniów o współpracę i zrozumienie.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Sylwester Suliga

Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki Pasowani na uczniów Trzynastki

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy wybierasz się do restauracji lub kawiarni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie