To już II Konferencja naukowo-profilaktyczna pod nazwą „Chcemy o tym z wami rozmawiać…, czyli jak się nie dać depresji i budować poczucie własnej wartości?” zorganizowana przez I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie. Temat jest bowiem wciąż ważny i dotkliwy, a szpitalne oddziały psychiatryczne przepełnione dziećmi i młodzieżą, którzy nie radzą sobie z otaczającą rzeczywistością, nie potrafią znaleźć sensu życia, brakuje im poczucia własnej wartości, samoakceptacji. - W szkołach za mało mówi się o depresji, nie wiadomo gdzie się udać po pomoc, jak wesprzeć kolegów i koleżanki, którzy cierpią z jej powodu - mówi Alan, uczeń II klasy I LO, który już drugi raz uczestniczy w konferencji.
Inspiracją do organizacji prelekcji z psychiatrami, psychologami i dietetykami oraz warsztatów, w których można aktywnie uczestniczyć, zadając indywidualne pytania do specjalistów, była słaba kondycja nastolatków, zauważana w szczecińskich szkołach. Ich przyczyną była nie tylko pandemia i zamknięcie się uczniów w domach, ale także brak rozmów z rodzicami, mała uważność na problemy młodzieży w szkołach, zbyt wiele bodźców idących ze świata wirtualnego, niska samoocena.
- Młodzież ma problemy z odnalezieniem sensu życia, budowaniem relacji, zbudowaniem duchowości, trwałych więzi, z szacunkiem do samego siebie, z samorealizacją, zrobieniem kariery, poczuciem bezpieczeństwa - wylicza Ewa Budziach, dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego, wskazując jednocześnie cel konferencji. - Chcemy spowodować u młodych ludzi, także poprzez refleksję i wiedzę, że gdyby coś stało się nie tak, nie wolno dopuścić do najgorszego, do choroby, bardzo przykrej i dotkliwej, jaką jest depresja. Chodzi o to, by młody człowiek w tym przebodźcowanym świecie miał poczucie swojego właściwego miejsca, sensu, celu, żeby poprzez pasje, naukę, własny rozwój, zaplanowanie ścieżki swojego funkcjonowania, mógł łatwo się odnaleźć w tym trudnym świecie.
Siłą poprzedniej konferencji była merytoryczna pomoc w jej organizacji psychologów i lekarzy ze szpitala „Zdroje”. W tegorocznej konferencji także wzięli udział, przekazując młodzieży swoją wiedzę, dzieląc się również doświadczeniami nastolatków, którzy już trafili na leczenie.
- Młodzi zostają ze swoimi problemami sami, bo rodzice nie wiedzą, nie potrafią, nie pamiętają - mówi dr Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala „Zdroje”, która to placówka już po raz drugi jest współorganizatorem konferencji. - W szkole przebywają długo, spotykają tu rówieśników i osoby, które są dla nich mistrzami, czyli nauczycieli. Oczekują wsparcia, pokazania drogi, ale też odpowiedzi na trudne i nurtujące ich pytania. Dlatego konferencja, w której uczestniczy wiele szkół, pozwala im dowiedzieć się, czym jest depresja, jak prawidłowo się odżywiać, jakie problemy, z którymi oni spotykają się na co dzień, są normalne, a jakie powinny ich niepokoić. Trzeba ich uczulić i uwrażliwić, na to, jak zachowują się w stosunku do swoich rówieśników, żeby zwracali na siebie większą uwagę w tym trudnym świecie przeładowanym informacjami.
- Mieliśmy mnóstwo próśb od młodzieży o dalsze rozmowy - podkreśla dr Łukasz Tyszler. - Nasi psycholodzy dostawali wiele informacji od nastolatków, że pomogli w zrozumieniu paru istotnych dla młodych kwestii. Po ubiegłorocznej konferencji bardzo mocno w głosy nastolatków wsłuchali się sami nauczyciele, dla których niektóre informacje przekazywane przez prelegentów okazały się całkiem nowe. O zdrowiu psychicznym młodzieży mówi się dużo, te kwestie zawarte są w programach nauczenia, ale jednak ta wiedza ewoluuje i wymaga ciągłego doskonalenia.
W środę 20 marca w auli I LO nastolatki z różnych szczecińskich szkół, m.in. I i V LO, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej nr 74 mogli dowiedzieć się od psychiatry dr Ireny Wleklak-Majchofer, czym właściwie jest depresja, jakie są jej objawy, skutki i dlaczego szybka interwencja lekarska daje szansę na całkowite jej wyleczenie. Dietetyk dr Mirella Niedzielska mówiła o tym, jak ważna jest dieta w życiu młodego człowieka, dlaczego nie wolno jeść żywności wysoko przetworzonej, pić energetyków, jak prawidłowe żywienie, aktywność i ruch wpływają na nastrój ucznia. O radości z drobnych przyjemności, poczuciu własnej wartości, życiowych celach i budowie kariery przypomniała młodzieży psycholog Justyna Bągorska.
Najmocniej wybrzmiał jednak projekt „Dbajmy o zdrowie”, przygotowany został bowiem przez uczniów dla uczniów. Julia i Martyna, uczennice II LO w Szczecinie zaprezentowały na konferencji swoje osiągnięcia w edukacji zdrowotnej, szczególnie od jej psychicznej strony, która powstała w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii. Licealistki z ogromnym sukcesem prowadzą zbiórkę pieniędzy na rzecz szczecińskiego oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej szpitala „Zdroje” - na potrzeby dzieci i młodzieży chciały zebrać 5 tysięcy, dziś na koncie zbiórki jest już ponad 70 tysięcy złotych.
Z wielką uwagą młodzież wsłuchiwała się w słowa Justyny Krakowiak-Misiuny, dyrektorki Zespołu Szkół Szpitalnych w Szczecinie, która opowiedziała o doświadczeniach małych i trochę większych pacjentów, którzy zmagają się z różnymi chorobami, a edukację kontynuują w szpitalnych łózkach.
Partnerami konferencji są nie tylko medycy ze szpitala w Zdrojach, ale także Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Piotr Krzystek, prezydenta Szczecina oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja „Kuriera Szczecińskiego”.©℗
Katarzyna Lipska-Sokołowska