Wtorek 05 lipca 2022r. 
REKLAMA

Przez pamięć tworzy się przyszłość. Polsko-niemiecki projekt młodzieży

Data publikacji: 2022-05-31 08:31
Ostatnia aktualizacja: 2022-06-03 10:01
Przez pamięć tworzy się przyszłość. Polsko-niemiecki projekt młodzieży
Kulminacyjnym punktem projektu był udział w spotkaniu szefów MSZ Polski i Niemiec – Jacka Czaputowicza i Heiko Maasa – z młodzieżą polską i niemiecką w dniu 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Fot. Paweł SZCZEGRYN  

Dwuletni projekt „Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość” uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego oraz ich nauczycieli w Szczecinie właśnie dobiegł końca. Jego finał jest imponujący: odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Wolinie, dwie wystawy oraz publikacja książki. Projekt powstał w 2019 roku, by umożliwić młodym ludziom odwiedzenie miejsc pamięci, pracę nad historią własnego kraju i odtworzenie losów ofiar nazizmu. Na dodatek to wspólna praca czterdziestu polskich i niemieckich uczniów.

– Pod kierownictwem nauczycieli uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie, odtworzyli losy pojedynczych ofiar terroru hitlerowskiego, które żyły w ich miejscowościach rodzinnych, i podczas wspólnych spotkań w Polsce i w Niemczech śledzili ich trudne życiorysy – mówi Jolanta Leśnik, nauczycielka języka niemieckiego i współautorka projektu podjętego przez szczecińską szkołę wraz z Gymnasium Carolinum w Neustrelitz. – Rozpoczęliśmy go w 2019 roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia. Wspólne działania młodzieży rozciągnęły się więc na dwa lata.

Uhonorować świadków historii

Uczniowie obu placówek mieli swoimi działaniami uhonorować świadków tych trudnych dla Polski i Niemiec czasów, wyszukać ich potomków, przejrzeć księgi pamiątkowe i archiwa, a także odwiedzić lokalne stowarzyszenia, organizacje i instytuty oraz miejsca pamięci.

Licealiści z I LO wybrali małżeństwo Romany i Krzysztofa Wilkowskich z Wolina. Romana była uczestniczką powstania warszawskiego i więźniem obozów koncentracyjnych Ravensbrück i Bendorf, jej mąż Krzysztof – więźniem obozów koncentracyjnych na Majdanku i Stutthof. Po II wojnie światowej byli oni prześladowani przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa Polski Ludowej. Z ich wojennym i powojennym losem niemieccy uczestnicy projektu mogli zapoznać się podczas pierwszego spotkania w Polsce w październiku 2019 roku.

– Nasi uczniowie w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia 2019 r. wzięli udział w obchodach 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, która to data stała się oficjalnym rozpoczęciem tego pilotażowego działania. Kulminacyjnym punktem pobytu w stolicy był udział w spotkaniu szefów MSZ Polski i Niemiec – Jacka Czaputowicza i Heiko Maasa – z młodzieżą polską i niemiecką w dniu 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego – opowiada Jolanta Leśnik. – Braliśmy również udział w uroczystej inauguracji działalności berlińskiego oddziału Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Odbyło się także kilka spotkań polskich i niemieckich uczniów zarówno w Niemczech, jak i w naszym kraju.

Wydarzenia na finał projektu 

W otwarciu berlińskiego oddziału instytutu wzięli udział m.in. przedstawiciele rodziny Pileckich, środowisk więźniów Auschwitz i kombatanckich, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin, ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski i kierownik oddziału IP w Berlinie oraz kurator berlińskiej wystawy Hanna Radziejowska.

Uroczyste zakończenie projektu odbywa się w ostatnich dniach maja. Składa się na niego otwarcie wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu „Przełomy” oraz w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie, wraz z odsłonięciem tablicy pamiątkowej. Uzupełnieniem wydarzeń jest wernisaż wystawy oraz promocja książki o bohaterach projektu – Romanie i Krzysztofie Wilkowskich i projekcja filmu o całym przedsięwzięciu.

Koordynatorami projektu były nauczycielki języka niemieckiego Jolanta Leśnik i Dorota Jardzioch, a merytorycznie wspierali je nauczyciele historii z I LO – Grzegorz Czapski i Dariusz Szerszeń, zaś autorką publikacji książkowej „Ocalić od zapomnienia” jest nauczycielka języka polskiego – Mirosława Piaskowska-Majzel.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pamięć
2022-06-03 09:28:01
Oby młodzież wnikliwie zapoznała się z bestialstwem Niemców wobec Polaków i Żydów, z najbardziej okrutnymi praktykami, które są niewyobrażalne. Mordami kobiet, niemowląt, dzieci, starców - wszystkich bez litości. Grabieżami, gwałtami i niesamowitą nienawiścią. Tylko pamięć może zatrzymać te okrutne wspomnienia.
Do @Naliboki i Koniu
2022-06-02 20:31:18
A kiedy w końcu naród żydowski spłaci długi kahalne? To są dziesiątki tysięcy miliardów... Ps swoim wpisem de facto zniszczyłeś narrację roboczej definicji antysemityzmu wg IHRA...
@@Naliboki i Koniuch
2022-06-02 18:46:57
Naród żydowski? Co to takiego? Chodzi ci o Izraelczyków? Przecież prawowici właściciele mogą dochodzić swoich praw dokładnie w taki sam sposób jak robią to Polacy. Musiałbyś wytłumaczyć o co ci chodzi bo używasz bardzo nieprecyzyjnych pojęć. Co do miliardów to chyba Niemcy już zapłacili za cały majątek na terenach okupowanych, przynajmniej tak wynika z umowy międzynarodowej zawartej między Izraelem, Żydami z USA i Niemcami pod koniec lat 50 ub.wieku. To o jakie mld ci chodzi? Ile tych mld?
@Naliboki i Koniuchy
2022-06-02 10:12:20
Chodzi o odszkodowania ze strony Polski dla Narodu Żydowskiego za majątki przejęte po 1945 roku. Kiedy te miliardy zostaną wreszcie zwrócone?
Do Jedwabne
2022-06-01 19:41:28
Czytaj ze zrozumieniem, to są sprawy polsko niemieckie i nawiązywanie do masakry popełnionej przez Niemców na Żydach czy żydowskich uroszczeń do majątku którego Żydzi nie potrafią wykazać własności nie ma większego sensu. Twoje żałosne wpisy nie zmienia faktów ani pomocniczej roli Żydów w Shoah. Chcecie się policzyć to zapraszamy tylko żeby nie okazało się że na tym liczeniu stracicie...
@Jedwabne
2022-05-31 14:39:22
Przypomnij nam kiedy Polska napadła na Izrael (żydowskie państwo) bo szukam w pamięci ale nie mogę nic sobie przypomnieć na ten temat.
@@Poliniak
2022-05-31 14:36:46
Przecież to nie są odszkodowania, przesunięcie granic Polski odbyło się bez udziału Polaków i było wynikiem przegranej przez Niemcy wojny. Polska ma mniejsze terytorium niż przed wojną, większość z nowych terenów miała niższą wartość (ziemia gorszej klasy) niż tereny utracone, majątek pozostawiony był często zniszczony a to co miało jakąś wartość zostało zrabowane i wywiezione do ZSRR (ponad 215 tyś wagonów!). Niemcy i Polska nie podpisały traktatu pokojowego a więc sprawa reparacji jest otwarta
Naliboki i Koniuchy
2022-05-31 14:30:34
Musiałbyś sprecyzować o co ci chodzi bo przecież Niemiecka Republika Federalna podpisała z Izraelem i organizacjami żydowskimi umowę w której RFN uregulowała sprawę odszkodowań za majątek żydowski na terenach okupowanych. Spadkobiercy mogą dochodzić roszczeń w polskich sądach na takich samych zasadach jak Polacy. Ale korzystam z okazji że tak bardzo troszczysz się o rozliczenia polsko-żydowskie i zapytam się co z długami kahalnymi diaspory żydowskiej wobec Polski? Ponad 25 bilionów U$D...
Jedwabne
2022-05-31 12:22:43
A co z rekompensatą Polaków za utracone majątki żydowskie?
Historia
2022-05-31 12:12:50
Niemcy wraz z Ukraińcami wymordowali setki tysięcy Polaków i zniszczyli Polskę
Zatroskany
2022-05-31 11:27:03
Dlaczego Niemcy w ogólności a Heiko Mass w szczególności nie płacą do tej pory zw wojnę.
Szwab
2022-05-31 11:26:01
Niemcy powinni zapłacić za swoje złodziejstwa, zniszczenia i zbrodnie II wojny światowej !!!
@Poliniak
2022-05-31 11:24:06
Ty jesteś zwyczajny niebezpieczny rewizjonista. Polska już kilkadziesiąt lat temu uzyskała odszkodowania w postaci Szczecina, Wrocławia, Gdańska i reszty Ziem Odzyskanych. Chcesz to oddać Niemcom, Poliniaku?
CDN
2022-05-31 11:22:12
Niemcy to najwiekszy sojusznik bandyty z Kremla,Teraz realizuja podporzadkowanie sobie biedniejszych krajow jewrosajuza szantazem finansowymi i przekupstwem tzw'''elit''.Churchil mialracje ,ze trzeba co 50 lat bombardowac Niemcy,Sa oni tez ostatni o pouczaniu innych w sprawie praworzadnosci.
Polak
2022-05-31 09:15:32
Do dzisiaj Niemcy nie zapłaciły odszkodowania za zniszczenia Polski i wymordowanie narodu polskiego
Super
2022-05-31 08:58:30
Bardzo dobra inicjatywa ,Brawo uczniowie i nauczyciele I LO w Szczecinie
Gospodarka głupcze
2022-05-31 08:48:14
Grzebanie w przeszłości nie obniży ceny żywności i paliwa. Trzeba dbać o ludzi obecnie żyjących.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA