piątek, 23 października 2020.
Strona główna > Nauka > Nieruchomości – temat ważny dla każdego Polaka

Nieruchomości – temat ważny dla każdego Polaka

Nieruchomości – temat ważny dla każdego Polaka
Data publikacji: 2016-06-02 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-25 18:42
Wywietleń: 1837 136352

- Nieruchomości to bardzo wdzięczny temat, trochę niedoceniany, a przecież dotyczy każdego z nas - powiedziała "Kurierowi" dr Anna Gdakowicz, organizatorka konferencji na Uniwersytecie Szczecińskim.

W czwartek (2 czerwca) na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania tej uczelni przy ul. Mickiewicza rozpoczęła się bowiem Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Nowe tendencje w gospodarce nieruchomościami". W piątek jej ostatni dzień.

Przyjechało ponad 80 osób - teoretyków i praktyków związanych z nieruchomościami. To osoby zajmujące się szacowaniem ich wartości, zarządzaniem, pośrednicy w obrocie. Reprezentowane są największe środowiska naukowe w Polsce.

Dr Anna Gdakowicz podkreśliła w rozmowie z "Kurierem", że własne lokum, to marzenie każdego człowieka. Jej zdaniem problemy wynikające z niedostępności mieszkań dla średnio i słabo zarabiających Polaków wynikają ze słabego finansowania. - Ludzie nie mają pieniędzy, tymczasem kredyty są dosyć drogim sposobem na nabycie własnego "M" - stwierdziła.

Z kolei dla banków udzielenie kredytu wiąże się z tzw. zdolnością kredytową, którą nie wszyscy mają. - Brakuje dobrego programu, który wspomagałby zakup mieszkań lub umożliwiał niedrogi wynajem. Było co prawda duże zainteresowanie programem "Mieszkanie dla Młodych", ale były też ograniczenia w dostępie do tego programu - przypomniała dr Gdakowicz.

Organizatorka konferencji podkreśliła, że środowisko branży nieruchomości wciąż czeka na ogłoszenie zapowiadanego przez premier Beatę Szydło nowego programu wsparcia. Tymczasem pojawiają się pierwsze przecieki dotyczące szczegółów projektu rządu PiS. Czynsz w budynkach pod wynajem (mają dopiero powstać) w ramach zapowiadanego programu "Mieszkanie+", które planuje rząd ma wynosić 20 złotych miesięcznie za metr kwadratowy i ma być konkurencyjny w stosunku do stawek na wolnym rynku.

W trakcie konferencji na US nagrodzono laureatów konkursu Wiedzy o gospodarce nieruchomościami. Przeprowadzono go wśród licealistów ze Szczecina i regionu. Wzięło w nim udział blisko 200 uczniów. Nagrody ufundował Instytut Analiz, Diagnoz i Prognoz Gospodarczych w Szczecinie. Pierwsze miejsce zajął Rafał Kołodziejczyk ze Szczecińskiego Technikum Informatycznego (SCI), kolejne - Aleksander Grieger (LO II), Bartosz Wojnarowicz (SCI). Laptopem wyróżniono najlepszą szkołę - Zespół Szkół nr 1 w Pyrzycach.

(kl)

Fot. Marek Klasa

 

Nieruchomości – temat ważny dla każdego Polaka Nieruchomości – temat ważny dla każdego Polaka

Komentarze

najemnik
w Szczecinie jest do zagospodarowania 16000 hektarów ziemi pod budownictwo mieszkaniowe to Skarb Panstwa ale dzieli chytra władza jest wola sprzedawac po 150 tys dzialki 100 sztuk rocznie niz 50000 dzialek po 10 tys zl powstał by jeszcze jeden Szczecin za dodatkowe podatki mozna by wykupic wyspe Borholm ale saudyjski szejk rzadzocy Szczecinem ma tak zacisniety mózg że nic nie rozumie
2016-06-09 09:29:36
vin
na wszystko inne nie ma kasy ale dla KK na zloty itp jest
2016-06-03 09:52:09

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Spotkanie z autorkami nominowanymi do Nagrody Gryfia

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie