- Nieruchomości to bardzo wdzięczny temat, trochę niedoceniany, a przecież dotyczy każdego z nas - powiedziała "Kurierowi" dr Anna Gdakowicz, organizatorka konferencji na Uniwersytecie Szczecińskim.
W czwartek (2 czerwca) na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania tej uczelni przy ul. Mickiewicza rozpoczęła się bowiem Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. "Nowe tendencje w gospodarce nieruchomościami". W piątek jej ostatni dzień.
Przyjechało ponad 80 osób - teoretyków i praktyków związanych z nieruchomościami. To osoby zajmujące się szacowaniem ich wartości, zarządzaniem, pośrednicy w obrocie. Reprezentowane są największe środowiska naukowe w Polsce.
Dr Anna Gdakowicz podkreśliła w rozmowie z "Kurierem", że własne lokum, to marzenie każdego człowieka. Jej zdaniem problemy wynikające z niedostępności mieszkań dla średnio i słabo zarabiających Polaków wynikają ze słabego finansowania. - Ludzie nie mają pieniędzy, tymczasem kredyty są dosyć drogim sposobem na nabycie własnego "M" - stwierdziła.
Z kolei dla banków udzielenie kredytu wiąże się z tzw. zdolnością kredytową, którą nie wszyscy mają. - Brakuje dobrego programu, który wspomagałby zakup mieszkań lub umożliwiał niedrogi wynajem. Było co prawda duże zainteresowanie programem "Mieszkanie dla Młodych", ale były też ograniczenia w dostępie do tego programu - przypomniała dr Gdakowicz.
Organizatorka konferencji podkreśliła, że środowisko branży nieruchomości wciąż czeka na ogłoszenie zapowiadanego przez premier Beatę Szydło nowego programu wsparcia. Tymczasem pojawiają się pierwsze przecieki dotyczące szczegółów projektu rządu PiS. Czynsz w budynkach pod wynajem (mają dopiero powstać) w ramach zapowiadanego programu "Mieszkanie+", które planuje rząd ma wynosić 20 złotych miesięcznie za metr kwadratowy i ma być konkurencyjny w stosunku do stawek na wolnym rynku.
W trakcie konferencji na US nagrodzono laureatów konkursu Wiedzy o gospodarce nieruchomościami. Przeprowadzono go wśród licealistów ze Szczecina i regionu. Wzięło w nim udział blisko 200 uczniów. Nagrody ufundował Instytut Analiz, Diagnoz i Prognoz Gospodarczych w Szczecinie. Pierwsze miejsce zajął Rafał Kołodziejczyk ze Szczecińskiego Technikum Informatycznego (SCI), kolejne - Aleksander Grieger (LO II), Bartosz Wojnarowicz (SCI). Laptopem wyróżniono najlepszą szkołę - Zespół Szkół nr 1 w Pyrzycach.
(kl)
Fot. Marek Klasa