Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Pomerania Nostra dla prof. Norberta Hostena

Data publikacji: 11 września 2015 r. 12:47
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:34
Pomerania Nostra dla prof. Norberta Hostena
 

Poznaliśmy laureata tegorocznej nagrody „Pomerania Nostra”. Został nim Prof. dr hab. n. med. Norbert Hosten. 

Profesor Hosten urodził się w 1957 roku w Düsseldorfie. Jest Dyrektorem Instytutu Radiologii Diagnostycznej i Neuroradiologii na Uniwersytetecie w Greifswaldzie. 

Po maturze i zakończeniu studiów medycznych na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim oraz po zamknięciu przewodu doktorskiego w roku 1987 rozpoczął pracę jako lekarz, następnie został naczelnym ordynatorem działu radiologii w Klinice Rudolfa Virchowa na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. W roku 1994 uzyskał habilitację i uprawnienia venia legendi w zakresie radiologii. W roku 1999 uzyskał stanowisko profesora kontraktowego na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, w roku 2001 otrzymał powołanie do Katedry Radiologii Diagnostycznej i Neuroradiologii na Uniwersytecie im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie. 

Od roku 2008 jest prezesem zarządu stowarzyszenia "Telemedizin in der Euroregion POMERANIA e. V." (Telemedycyna w Euroregionie POMERANIA stowarzyszenie zarejestrowane). W latach 2013 do 2015 był przewodniczącym Niemieckiego Towarzystwa Rentgenowskiego. 

Profesor Hosten jest autorem kilku specjalistycznych książek z zakresu radiologii, m.in. z dziedziny diagnostyki radiologicznej nowotworów oka. Jest współautorem ponad 250 publikacji naukowych, był wielokrotnie zapraszany do wygłoszenia wykładów, m.in. z zakresu telemedycyny, diagnostyki radiologicznej oka i RM.

Profesor Hosten jest małżonkiem dr. med. Kathariny Hosten (psychiatry), z którą ma córkę.

Polsko-Niemiecka Nagroda „Pomerania Nostra” utworzona została, by uhonorować osoby szczególnie zasłużone dla Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego w jednej z dziedzin: sztuce, nauce, polityce, gospodarce. Fundatorami Nagrody były początkowo dwa uniwersytety pomorskie: najstarszy - Greifswaldzki, powołany w 1456 r., i najmłodszy - Szczeciński, powołany w 1985 r. oraz dwie redakcje gazet codziennych - „Kuriera Szczecińskiego” (Szczecin) i „Nordkuriera” (Neubrandenburg). Dwa lata temu do grona fundatorów dołączyły dwa miasta: Greifswald i Szczecin. 

Nagroda jest wręczana od 2004 roku co dwa lata (dwie pierwsze wręczono w odstępie rocznym), na przemian w Greifswaldzie i Szczecinie. Laureatów wybiera Kapituła Nagrody.

Finansowy wymiar Nagrody to 3000 euro. Na sumę tę składają się w równym stopniu wszyscy fundatorzy. Laureaci otrzymują również statuetkę Nagrody, której autorem jest artysta plastyk Marian Preiss. (k)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA