wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Nauka > Może wydłużyć życie

Może wydłużyć życie

Może wydłużyć życie
Data publikacji: 2016-04-11 15:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1780 127391

Nowatorskie leczenie nowotworowych guzów wątroby w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach daje szansę pacjentom na zatrzymanie, a nawet cofnięcie choroby. Ta wewnątrznaczyniowa metoda stosowana jest w Zakładzie Radiologii Zabiegowej.

Metoda wewnątrznaczyniowa nowotworowych guzów pierwotnych wątroby i przerzutowych do wątroby z jelita grubego stosowana jest już na świecie od jakiegoś czasu. W Szczecinie nowym sposobem leczenia zajmuje się zespół lekarzy radiologów zabiegowych, onkologów i chirurgów szpitala klinicznego nr 2 PUM.

- W ostatnich latach metoda ta rozwija się bardzo intensywnie - podkreśla prof. Aleksander Falkowski, kierownik zakładu. - Wyniki leczenia są bardzo obiecujące.

Jak się dowiedzieliśmy, wprowadzony właśnie w klinice przy al. Powstańców Wielkopolskich, sposób leczenia daje u niektórych pacjentów nadzieję na zatrzymanie, a nawet cofnięcie się procesu chorobowego - co wydłuża okres przeżycia pacjentów. Co ważne w tego rodzaju nowotworach, może też istotnie poprawić komfort życia pacjentów. W Szczecinie terapią objęto czternaście osób.

Na czym polega nowatorstwo tej metody leczenia? Na podawaniu przez cewnik umieszczony w tętnicy chemioterapeutyku bezpośrednio do guza. Dzięki temu koncentracja leku następuje 
w konkretnym miejscu, a unaczynienie guza zostaje zamknięte (to tzw. embolizacja, czyli zamknięcie światła naczynia). Pacjent podczas wykonywania jednego zabiegu przebywa w szpitalu 2-3 dni. Jeden cykl leczenia obejmuje do czterech zabiegów. Jeżeli odpowiedź organizmu na leczenie jest pozytywna, cykle można powtarzać.

Przypomnijmy, że powszechnie stosowana w leczeniu nowotworów „zwykła" chemioterapia choć ma za zadanie zabijanie komórek nowotworowych jest podawana dożylnie i działa w całym organizmie.

* * *

Rocznie na raka wątroby zapada w Polsce około 2-3 tys. osób. Najczęściej rozwija się na bazie pozapalnej marskości wątroby (wirusy), alkoholowej 
i w wyniku niealkoholowego stłuszczenia organu. Z kolei na raka jelita grubego w naszym kraju zapada kilkanaście tysięcy osób rocznie. To jeden z najgroźniejszych zabójców nowotworowych 
- w Polsce choruje na niego trzydziestu na 100 tys. mężczyzn i osiemnaście na 100 tys. kobiet.

(lw)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

 

Komentarze

Kosmos
To jest zastanawiające, człowiek jest zbudowany ze skończonej ilości podzespołów, a nadal nie można rozgryźć pewnych schorzeń.
2016-04-12 10:50:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie