Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Finanse szpitali pozostają bez kontroli? [FILM]

Data publikacji: 06 kwietnia 2016 r. 13:38
Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia 2016 r. 13:46
Finanse szpitali pozostają bez kontroli?
 

Aż w 63 proc. szpitali powiatowych, podmiot tworzący nie monitoruje średnich terminów płatności. Dla szpitali marszałkowskich wskaźnik ten wynosi 25 proc. Natomiast ministerstwa i akademie medyczne w 100 proc. monitorują średnie terminy płatności dla dostawców realizowane przez podległy SPZOZ – wynika z badania Związku Pracodawców Stratera MED.

Według badania 58 proc. Podmiotów Tworzących monitoruje średnie terminy płatności dla dostawców realizowane przez podległy SPZOZ.

– Z badania wynika, że w zależności od tego kto jest właścicielem, podmiotem tworzącym zależy jak dba o finanse szpitala – mówi Paweł Woźniak, członek zarządu Związku Pracodawców Stratera MED.

Jak wynika z badania najrzadziej na terminowość pokrywania zobowiązań szpitali wpływają powiaty – tylko co piąty. Województwa oddziałują na regulowanie zobowiązań w 45 proc. podległych szpitali. Terminy płatności podległych szpitali w pełni monitorują jedynie Ministerstwa i Akademie Medyczne. Podmioty samorządowe przywiązują do tego dużo mniejszą wagę.


Analiza danych dowodzi, że podmioty tworzące wykazują jeszcze mniejsze zainteresowanie terminowością regulowania swoich zobowiązań przez podległe im szpitale. Najgorzej to wygląda w przypadku szpitali należących do powiatów, potwierdza to również analiza zgód na cesję – dodaje Paweł Woźniak.

Z badania wynika, że zgody na cesję najchętniej przyznają Urzędy Marszałkowskie. Co czwarty szpital taką zgodę uzyskuje. Największą wartość udzielonych zgód w latach 2011-2015 uzyskały szpitale MON-u i Uniwersyteckie. Najmniejszą wartość udzielanych zgód generują szpitale powiatowe. Należy jednak pamiętać, że ciężko porównywać wielkie jednostki z mniejszymi podmiotami – podkreśla Paweł Woźniak.

Źródło: newsrm.tv

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA