W lutym startuje trzecia edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Każda z 35 szkół ponadpodstawowych ze Szczecina może sięgnąć po 8 500 złotych na projekty służące placówce i młodzieży. W minionych latach pieniądze przeznaczano między innymi na doposażenie lub tworzenie różnorakich pracowni, np. fotograficznych, dodatkowe zajęcia rozwijające o charakterze sportowym lub artystycznym albo utworzenie szkolnego radiowęzła lub miejsca szkolnego relaksu. Jak będzie w tym roku? Inicjatywa należy do samych uczniów. Na wymyślenie koncepcji mają czas do 10 lutego, bowiem tego dnia rozpocznie się nabór wniosków.
Koncepcja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego została w całości wypracowana przez Młodzieżową Radę Miasta Szczecin, która obserwując coroczne głosowanie mieszkańców nad Szczecińskim Budżetem Obywatelskim, wyszła z propozycją utworzenia podobnej inicjatywy dla młodzieży. Pierwsza edycja Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego miała miejsce w 2019 roku.
Celem projektu jest przede wszystkim promowanie aktywności obywatelskiej, wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej wśród młodzieży, umożliwienie uczniom wpływu na zagospodarowanie swoich szkół i kształtowanie tzw. umiejętności miękkich, takich jak praca w zespole czy planowanie.
Zgodnie z tegorocznym harmonogramem, nabór wniosków rozpocznie się 10 lutego br. Na ich złożenie, grupy składające się z co najmniej 3 osób będą miały czas do 21 lutego. Następnie, po zweryfikowaniu złożonych wniosków, głosowanie na poszczególne projekty odbędzie się w dniach od 22 do 26 marca br. Ogłoszenie wyników w szkołach powinno nastąpić do 31 marca 2021 r., a realizacja zwycięskich projektów nastąpi do 25 czerwca br. Autorzy projektów muszą pamiętać o tym, by zgłaszane przez nich pomysły były zgodne ze statutem danej placówki. Wszystkie propozycje zostaną zweryfikowane pod względem formalnym przez Kapitułę złożoną z przedstawicieli szkoły, która ostatecznie zdecyduje o tym, które trafią pod głosowanie.
(kel)