niedziela, 16 czerwca 2019.
Strona główna > Nauka > Międzynarodowa wymiana młodzieży. Różnorodności i podobieństwa

Międzynarodowa wymiana młodzieży. Różnorodności i podobieństwa

Międzynarodowa wymiana młodzieży. Różnorodności i podobieństwa
Data publikacji: 2019-04-11 08:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-18 23:15
Wywietleń: 676 385230

Projekt unijny na temat różnorodności i podobieństw realizują w tym tygodniu szczecińscy i niemieccy uczniowie. Od poniedziałku do piątku w Zespole Szkół nr 8 w ramach wymiany międzynarodowej przebywają uczniowie z partnerskiej szkoły z Prenzlau.

Przedsięwzięcie służy poznaniu przez uczniów różnorodności i podobieństw w ich przyszłym zawodzie hotelarza, ale także w życiu codziennym, w spędzaniu czasu wolnego, w szkole i w rodzinie. Wymiana ma także pomóc młodzieży w pokonywaniu barier mentalnych i językowych oraz wymianie doświadczeń w hotelarskiej profesji. Podczas zajęć, warsztatów i wycieczek po Szczecinie uczniowie poznają swoje mocne i słabe strony, rozbudują umiejętności miękkie, do których należy komunikowanie się w języku obcym, otwartość i umiejętność pracy w zespole. Dowiadują się, jak funkcjonuje branża hotelarska w Niemczech i w Polsce. Wspólne zajęcia branżowe, gry miejskie, zabawy językowe i sportowe służą też obustronnej integracji.

Impreza jest dofinansowana z Funduszu Małych Projektów (FMP) w ramach programu współpracy Interreg Va Meklemburia/Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. ©℗

(el)

Fot. ZS 8

Komentarze

Quistorp
P.S. ..[nauczył się słów; trzy, cztero i pięcio wyrazowe, o konotacjach seksistowskich.]... Wkradł się błąd. Winno być. ..[nauczył się słów; trzy, cztero i pięcio literowe, o konotacjach seksistowskich. Dodam ,że języka polskiego w stopniu komunikatywnym nauczył się w trzy miesiące.
2019-04-14 14:23:39
Quistorp
Nie będę odkrywczy. W pamięci mam usilne zabiegi na tzw. "integrację młodzieży", za przebrzydłej komuny. Do ś.p. ZSRR były organizowane "pociągi przyjaźni" , ale dla wyselekcjonowanej młodzieży na uczelniach , w szkołach i w zakładach pracy. Przeważnie , kandydatów rekrutowano przez ZMS ( Wiązek Młodzieży Socjalistycznej). W zakładach pracy nie wszędzie były takie organizacje. Na taką propozycję z kw. dyrektor ogłaszał nabór, podpowiadając; ale tylko, ci pracownicy , którzy są członkami , jeśli ich nie ma to proszę zapisać się na listę wstępujących do ZMS-u u mojej sekretarki. Jutro listę zaniesie do miejskiej siedziby ZMS-u, a potem będzie tygodniowa wycieczka do Moskwy. Za friko! Do NRD było podobnie , jak ta w.w. Między Prenzlau a Szczecinem. Dzisiaj powielanie takich rozwiązań jest śmieszne. Przecież mamy granice otwarte. To wszystko kłóci się z logiką. To wręcz profanacja otwartości. Czyli są bariery! A takie wymiany selektywne to tylko dla młodzieży z rodzin zamożnych. Bo to wiąże się z późniejszym rewanżem. Oszczędność na kosztach pobytów w hotelach. A co by było , gdyby tak każdemu uczestnikowi dać po 100 Euro. I jedź sobie , gdzie chcesz, na "Autostop", czy niemieckie "Beifarer". Na tydzień w "Polskę idziemy". To było by szczere nie lukrowane, pudrowane,, żywe. Niech młodzi popatrzą, i sami doświadczą konieczność poznania języka nie "obcego", a "przyjacielskiego"? Dzielę się takim pomysłem, gdyż , dawnymi laty, za komuny spotkałem w Połczynie Zdroju... Tybetańczyka", który , jako masażysta był zatrudniony w sanatorium jako masażysta. Opowiedział mi jak to wylądował w Warszawie, i poprosił na dworcowej restauracji, kolesi popijających piwo, by mu napisali , jak ma poprosić barmankę o posiłek. Oczywiście "wesołe chłopaki warszawskie cwaniaki" podyktowały a on w swoim tybetańskim piśmie zanotował. " Ty stara k...o, sprzedaj mi piwo, bo ci prz.......lę. Barmanka wściekła, ale przytomna, poprosiła go by palcem wskazał o co mu chodzi. Nim poznał pierwsze słowa; dzień dobry, przepraszam, proszę, dziękuję, nauczył się słów; trzy, cztero i pięcio wyrazowe, o konotacjach seksistowskich.
2019-04-13 21:28:40
-
Różnice widać na zdjęciu.
2019-04-11 08:26:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie