Środa 19 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Egzaminy gimnazjalne. Uczniowie zadowoleni

Data publikacji: 2019-04-10 14:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:37
Egzaminy gimnazjalne. Uczniowie zadowoleni
Fot. Dariusz Gorajski  

Egzamin z przedmiotów humanistycznych nie był trudny. Mamy nadzieję, że jutro będzie podobnie - mówili po wyjściu z sali uczniowie Gimnazjum nr 42 w Szczecinie.

Obecni trzecioklasiści w gimnazjach to ostatni rocznik likwidowanego gimnazjum, który przystępuje do ostatniego w historii egzaminu na koniec tej szkoły.

- Cieszymy się, że załapałyśmy się jeszcze na gimnazjum, chociaż obie powinnyśmy być w ósmej klasie, ale poszłyśmy rok wcześniej do szkoły. Uważamy, że lata w gimnazjum były bardzo dobre - mówiły Julia Akińcza i Maja Słodkowska z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie.

Uczennice przyznały, że tuż przed egzaminem stresowały się nie tylko tym, czy będzie on trudny, ale też czy w ogóle się odbędzie z powodu strajku nauczycieli. W komisjach egzaminacyjnych Gimnazjum nr 42 byli jednak i nauczyciele z tej szkoły, i osoby z zewnątrz. - Cieszymy się, że egzamin się odbył teraz, a nie w czerwcu, bo powtarzanie materiału z trzech lat aż do czerwca nie byłoby fajne - przyznały gimnazjalistki. - Dzięki strajkowi jednak miałyśmy wolne od lekcji i mogłyśmy spokojnie uczyć się w domu.

Uczniowie w środę przystąpili do dwóch egzaminów z części humanistycznej (historia i wiedza o społeczeństwie) oraz języka polskiego. Jak powiedziały uczennice w pierwszej części zaskoczyły je pytania z tekstem dotyczącym Piastów oraz określenie herbu Unii Polski, Litwy i Rusi. Zadania obejmowały chronologicznie różne fakty z historii Polski, m.in. I wojnę światową i barok w architekturze.

Podczas egzaminu z języka polskiego gimnazjaliści mieli za zadanie napisać rozprawkę na temat "Czy warto bronić swoich opinii?".

- Wiele osób pisało tę rozprawkę w odniesieniu do książki "Zabić drozda", w której czarnoskóry zostaje niesłusznie oskarżony. Ja też posłużyłam się tym przykładem oraz przykładem z "Kamieni na szaniec" - powiedziała Julia Akińcza, która argumentowała tezę, że warto bronić swoich opinii.

Jej koleżanka Maja Słodkowska była przeciwnego zdania i posłużyła się przykładami z "Opowieści wigilijnej" i "Zemsty".

Gimnazjalistki przyznały, że mają dobre nastawienie przed jutrzejszym egzaminem z matematyki i przedmiotów przyrodniczych.

- Jeśli historia i polski nie były trudne, to nie powinni nam dać jutro dużego wycisku - przyznały uczennice z Gimnazjum nr 42. - Myślimy, że będzie dobrze. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. Dariusz Gorajski

Sonda

Czy popierasz strajk nauczycieli?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pytanie
2019-04-11 10:14:27
Ten strajk to chyba kpina. Czy to prawda że w jednej ze szkół na pogodnie strajk złamała przewodnicząca strajku z znp?
no nie był
2019-04-11 09:08:23
bo teraz nie kształci się ludzi tylko przepycha dalej, wszyscy na studia, byle jakie a potem wszyscy na zmywak - do uk. Jakby były choć troszkę wymagające, to prawie nikt by nie zdał i jaka to wpadka wizerunkowa dla tych wspaniałych nauczycieli
I jeszcze wyyydluzmy... ten kabaret
2019-04-10 21:27:03
A wiec: Panie Broniarz, Goraco PO-lecam idz pan dalej ta droga... az za Bug !!
aj waj
2019-04-10 18:19:25
Teraz dla pana Broniarza i jego trzódki ze ZNP ostatnią deską ratunku i zachowania twarzy jest chyba nadzwyczajna kasta która może przecież skierować pytania prejudycjalne do TSUE żeby ten ocenił legalność tych egzaminów i czy nie łamią one zasad praworządności??
ale kabaret
2019-04-10 17:02:23
PIS to powinien Broniarza na rękach nosić bo chyba jeszcze nikt tak się nie przysłużył partii Kaczyńskiego jak ten komuch! Pomysł ZNP kwestionowania legalności egzaminów to już nawet nie strzał w kolano ale strzał w potylicę - tego to już nawet nie "wytrzymie" KODziarstwo bo naraża to ich dzieci na kolejne stresy jakby chciano powtarzać egzaminy! Jednym słowem panie Broniarz gorąco polecam idź pan dalej tą drogą!
Wszyscy jesteśmy świadkami
2019-04-10 15:03:54
padnięcia ostatniego obronnego szańca UBywateli PRL-u. Czerwony sztandar wyprowadzić!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA