Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Ostatnia próba ósmoklasistów. Tym razem język obcy przez internet

Data publikacji: 2020-04-01 14:37
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-01 17:53
Ostatnia próba ósmoklasistów. Tym razem język obcy przez internet
 

Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych przystąpili w środę do ostatniego z próbnych egzaminów przez internet. Mimo, że egzamin obejmował aż sześć języków obcych ok. 90 proc. uczniów pisało z języka angielskiego. Jak mówili po próbie ósmoklasiści zadania nie były trudne, a pobieranie arkuszy ze stron Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu lub Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie sprawiało już żadnych problemów.

Uczniowie mieli 90 minut na rozwiązanie 14 zadań - dziewięciu zamkniętych i pięciu otwartych, wśród których było też polecenie napisania pracy pisemnej. W arkuszach z języków obcych - angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego - były też załączone nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu. Zazwyczaj podczas właściwego egzaminu właśnie z tego typu zadaniami jest najwięcej problemów technicznych z powodu nagłośnienia szkolnych sal, tym razem każdy mógł odsłuchać dialogi z własnego komputera lub laptopa.

Zadania na piśmie i do odsłuchu

Od poniedziałku ósmoklasiści pisali próbny egzamin przez internet, gdyż szkoły zostały zamknięte z powodu epidemii koronawirusa.  Po sprawdzeniu wiedzy z języka polskiego i matematyki, była próba językowa. Arkusz ze znajomości języka angielskiego zawierał cztery zadania na słuchanie, zadania na uzupełnianie luk w treści podanych tekstów, tłumaczenie z języka polskiego na angielski i odwrotnie. Praca pisemna polegała na napisaniu maila do koleżanki z Anglii o wakacjach spędzonych pod namiotem wraz z opisem miejsca wypoczynku. Wymagana objętość 50-120 słów.

Uczniowie po rozwiązaniu zadań w domu w czasie przeznaczonym na ich wykonanie, przesłali rozwiązania swoim nauczycielom. Ponieważ arkusze są w nieedytowalnym formacie PDF, uczniowie przesyłają zadania w pliku w edytorze tekstów, na wydruku lub jako zdjęcia kartek, na których zapisali zadania. Zasady oceniania otrzymają dyrektorzy szkół, a 8 kwietnia zostaną one zamieszczone na stronie internetowej CKE. Informację z wynikami nauczyciele będą przekazywali uczniom e-mailem lub podczas lekcji on-line.

Teraz czas na próbną maturę on-line

Od czwartku, 2 kwietnia w ten sam sposób zostanie przeprowadzony próbny egzamin maturalny. Podobnie jak na właściwej maturze egzaminy będą zorganizowane każdego dnia rano i po południu. W czwartek o godz. 9 na stronach OKE Poznań i CKE zostaną zamieszczone arkusze z języka polskiego na poziomie podstawowym, a o godz. 14 arkusze na poziomie rozszerzonym z języka polskiego i fizyki. Próbna matura przez internet potrwa pięć dni, do środy 8 kwietnia. CKE podkreśla, że próbne egzaminy są dobrowolne i nie powinny być oceniane.©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Trzeci dzień próbnych egzaminów ósmoklasisty sprawdzał znajomość języków obcych 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA