"Dziady, część III" Adama Mickiewicza i wiersz "Improwizacja" Adama Zagajewskiego - takie utwory znalazły się w tematach prac pisemnych z języka polskiego próbnej matury na poziomie podstawowym. W czwartek (2 kwietnia) rozpoczęła się pierwsza w historii maturalna próba przez internet, która potrwa do środy.
Już przed godz. 9 w czwartek próbny arkusz egzaminacyjny pojawił się na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu, a chwilę później na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Uczniowie mieli 170 minut, aby wykonać 14 zadań, w tym napisać rozprawkę lub interpretację na minimum 250 słów.
Za cały arkusz można uzyskać maksymalnie 70 punktów. Uczniowie po pobraniu arkuszy ze strony CKE (www.cke.gov.pl) lub OKE odpowiadali na pytania w domu w czasie przeznaczonym na ich wykonanie, a rozwiązania przesłali nauczycielom. Pytania zawarte w arkuszu dotyczyły dwóch zamieszonych w nim tekstów naukowo-publicystycznych na temat Trylogii H. Sienkiewicza oraz o "Króla mrówek" Z. Herberta.
Uczniowie mieli do wyboru jeden z dwóch tematów próbnej pracy pisemnej. Pierwszy brzmiał: "Czy jednostka faktycznie może wpływać na losy świata, czy jest to tylko mrzonka artystów? " - należało rozważyć problem i uzasadnić swoje stanowisko w odniesieniu do III części Dziadów oraz innego tekstu kultury. W arkuszu zamieszczono Prolog utworu. Drugim tematem była interpretacja i analiza wiersza Adama Zagajewskiego "Improwizacja" zamieszczonego w arkuszu.
Ponieważ arkusze są w nieedytowalnym formacie PDF, uczniowie mogą przesyłać swoim nauczycielom zadania w pliku w edytorze tekstów, na wydruku lub jako zdjęcia kartek z rozwiązaniem zadań.
Podobnie jak na właściwej maturze, także próbne egzaminy na odległość są organizowane każdego dnia o godz. 9 i 14. W czwartek o godz. 14 odbyły się egzaminy na poziomie rozszerzonym z języka polskiego i fizyki. W piątek (3 kwietnia) o godz. 9 odbędzie się egzamin z matematyki i na poziomie podstawowym, a o godz. 14 na poziomie rozszerzonym z przedmiotów: matematyka, filozofia, język łaciński, historia sztuki, historia muzyki.
W poniedziałek (6 kwietnia) godz. 9 – języki obce: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski (poziom podstawowy), godz. 14 – języki obce na poziomie rozszerzonym. Próbna matura na odległość potrwa pięć dni do środy (8 kwietnia). CKE podkreśla, że jest ona dobrowolna i nie powinna być oceniana, ma służyć jedynie ocenie poziomu wiedzy uczniów i zorientowaniu się, co powinni oni jeszcze powtórzyć przed właściwym egzaminem.©℗
Elżbieta Kubera
Fot. pixabay