Wtorek, 16 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Liceum, technikum, szkoła branżowa? Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Data publikacji: 09 maja 2023 r. 08:29
Ostatnia aktualizacja: 09 maja 2023 r. 10:29
Liceum, technikum, szkoła branżowa? Rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
 

Dziś rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Przed absolwentami podstawówek poważna decyzja, dotycząca wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej. W prowadzonych przez Miasto Szczecin liceach ogólnokształcących dla młodzieży, technikach i branżowych szkołach I stopnia przygotowanych zostało na rok szkolny 2023/2024 łącznie 6000 miejsc.

Tegoroczny nabór do szkół ponadpodstawowych to przedsięwzięcie, które jest wyzwaniem zarówno dla uczniów i ich rodziców, jak również dla samorządu i dyrektorów poszczególnych placówek. Wszystko za sprawą reformy oświaty, w wyniku której, część 6-latków obowiązkowo rozpoczęła naukę w szkołach podstawowych. Sytuacja sprzed wielu lat spowodowała, że dziś do klas I szkół ponadpodstawowych rekrutować się będzie łącznie 1,5 rocznika uczniów. Co za tym idzie, placówki będą musiały przyjąć o wiele więcej osób niż standardowo.

- Szczecin przygotowywał się do tego momentu od wielu lat. Wspólnie z dyrektorami naszych szkół analizowaliśmy wszelkie opcje, które pozwoliłby na pomieszczenie uczniów – mówi Lidia Rogaś – zastępca prezydenta Miasta Szczecin. – Z całą pewnością nie było to łatwe zadanie, jednak jestem przekonana, że wspólnymi siłami wypracowaliśmy optymalne rozwiązanie.

W tym roku na potrzeby rekrutacji w prowadzonych przez Miasto Szczecin liceach ogólnokształcących dla młodzieży, technikach i branżowych szkołach I stopnia przygotowano 6000 miejsc.

- Jak pokazują przeprowadzone symulacje, powinno to zabezpieczyć miejsca dla tegorocznych kandydatów  - dodaje Iwona Potrykus, dyrektor Wydziału Oświaty UM Szczecin. - Niestety, należy mieć świadomość, że zwiększona liczba uczniów w rekrutacji może przełożyć się również na wydłużenie czasu pracy szkół, czy też zwiększenie liczebności poszczególnych klas.

Absolwenci podstawówek mogą m.in. ubiegać się o miejsce w jednym z 18 szczecińskich liceów ogólnokształcących. Placówki, dla których organem prowadzącym jest Gmina, przygotowały szeroką ofertę klas i profili. Do wyboru są też technika i branżowe szkoły I stopnia. Od wielu już lat szczecińskie szkoły zawodowe oferują wysoki poziom nauczania i pozwalają młodym ludziom na zdobycie konkretnych umiejętności cenionych na rynku pracy.

Kandydaci mają prawo do wyboru maksymalnie 3 szkół, w których mogą wskazać dowolną liczbę klas. Nie bez znaczenia pozostaje również kolejność, w której wpisane zostaną poszczególne placówki i oddziały. Na pierwszym miejscu powinna znaleźć się ta szkoła i ta klasa, w której uczeń najbardziej chciałby się uczyć.

- Jednak samo wypełnienie wniosku w wersji elektronicznej nie wystarczy - przypomina Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta UM. - Po dokonaniu formalności w systemie rekrutacyjnym, podanie należy wydrukować, podpisać (zarówno uczeń, jak i jego rodzice lub opiekunowie), a następnie złożyć komplet dokumentów w tradycyjnej, papierowej wersji w szkole, którą umieścili na pierwszym miejscu swojej listy.

Podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych pod uwagę będą brane m.in. wyniki egzaminu ósmoklasisty, ukończenie szkoły podstawowej z wyróżnieniem oraz szczególne osiągnięcia ucznia i jego aktywność społeczna realizowana w formie wolontariatu. Bardzo ważne będą również oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch z dwóch przedmiotów, które dyrektor danej szkoły ponadpodstawowej będzie brał pod uwagę przy rekrutacji do poszczególnych klas.

W przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do oddziałów wymagających szczególnych predyspozycji ucznia (na przykład klasy dwujęzyczne lub sportowe) bardzo ważne będą także wyniki uzyskane z tzw. sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.

Zgodnie z harmonogramem, rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpoczyna się dzisiaj - we wtorek 9 maja. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do oddziałów ogólnodostępnych lub integracyjnych w liceach ogólnokształcących, technikach, branżowych szkołach I stopnia, na złożenie wymaganych dokumentów  będą mieć czas do 16 czerwca br.

Z kolei absolwenci szkół podstawowych, którzy wybiorą oddziały dwujęzyczne, wstępne, sportowe oraz mistrzostwa sportowego (do których prowadzone są sprawdziany uzdolnień kierunkowych lub próby sprawności fizycznej), muszą pamiętać, że ostateczny termin złożenia dokumentów upływa już 31 maja br.

Następnie, wszyscy kandydaci będą zobowiązani do uzupełnienia swojego wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Czas na dopełnienie tych formalności - od 23 czerwca do 10 lipca br. Co istotne, w tym terminie będzie istniała również możliwość dokonania zmiany wybranych przez kandydata szkół i oddziałów.

Ostateczne wyniki tegorocznego naboru do szkół poznamy 21 lipca 2023 r.

Szczegółowe informacje o tegorocznym naborze do szkół ponadpodstawowych dostępne są na stronie internetowej https://nabor.pcss.pl/szczecin/szkolaponadpodstawowa/. (K)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

hag
2023-05-10 12:07:10
Miasto przygotowało mało klas i dzieci nie mają równych szans. Od kilku lat było wiadmo o kumulacji. Atrakcyjnych czyli Ibe i dwujeżycznych klas jest dokładnie tyle samo o przy jednym roczniku, a tym razem jest najwiecej młodzieży od 20 lat i 1,7 rocznika. Inne gminy wynajmują sale i zatrudniają dodatkowych nauczycieli. Szczecin woli inwestować w stadion piłkarski, basen, drogi ze słupozą itd. Jak widać poroumienie ponadpartyjne nie uwzględnia dobra młodych szczecinian. Prasa też nie widzi nic
perspektywa
2023-05-09 16:18:53
Po co im dalsza nauka ? Narobić bombelków ( miniumu 4 ) i za darmo dostać mieszkanie i pełen socjal .Dla bardziej ambitnych pójście w kamasze do WOT .Tak czy tak życie na koszt Państwa

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA