Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny oraz Akademia Morska to szczecińskie uczelnie, które przystąpiły do pilotażowego programu dla studentow ochotników "Legia Akademicka" przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Część teoretyczna będzie realizowana w trakcie roku akademickiego, część praktyczna - w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych w czasie przerwy letniej.
Program nauczania obejmował będzie ok. 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbędą się w formie wykładów poświęconych zakresowi realizacji misji Sił Zbronych RP, otoczeniu międzynarodowemu w aspekcie militarnym, zależności pomiędzy elementami systemu obronnego RP oraz umocowaniu prawnemu zależności w ramach Sił Zbrojnych RP. Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik po złożeniu wniosku do organów wojskowych otrzyma kartę powołania na ćwiczenia – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach w dwóch turach po 6 tygodni każda. Każda tura z kolei składa się z dwóch modułów:
moduł szkolenia podstawowego trwający 21 dni, zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi oraz moduł szkolenia podoficerskiego trwający 21 dni, zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.
Za dzień szkolenia poligonowego student – ochotnik, jak każdy szeregowy, otrzyma 91,20 zł. Program pilotażu przewiduje także docelowo uruchomienie modułu oficerskiego oraz ujęcie tych absolwentów szkół średnich, którzy w ramach pilotażowego programu klas wojskowych ukończą szkolenie podstawowe – w takim wypadku tacy absolwenci będą mogli rozpocząć szkolenie wojskowe na studiach od razu od modułu podoficerskiego.
(as)
Fot. Grzegorz Siwa