Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Kopeć: szkolnictwo zawodowe głównym tematem okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie

Data publikacji: 29 sierpnia 2019 r. 23:08
Ostatnia aktualizacja: 25 października 2019 r. 11:20
Kopeć: szkolnictwo zawodowe głównym tematem okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie
 

Szkolnictwo zawodowe było tematem wiodącym podczas obrad wojewódzkiego okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie – poinformował w czwartek podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć. Zaznaczył, że obrady były merytoryczne i spokojne.

- Było to bardzo spokojne, rzeczowe, bardzo merytoryczne spotkanie – powiedział w czwartek na konferencji prasowej po zakończeniu obrad wojewódzkiego okrągłego stołu edukacyjnego podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć. Dodał, że o ile podczas obrad w Warszawie wiele kwestii dotyczyło statusu, awansu zawodowego nauczycieli i finansów, o tyle w Szczecinie mówiono "o bardzo konkretnych rzeczach".

Zaznaczył, że głównym tematem było szkolnictwo zawodowe. Przypomniał, że od września wchodzi w życie część reformy dotycząca szkół branżowych nowego typu – dwustopniowych i techników.

- Wiele głosów mówiło o tym, co jeszcze można by tutaj zmienić, żeby ten system funkcjonował lepiej – powiedział Kopeć.

Wyjaśnił, że poruszano zagadnienia egzaminów, m.in. tego, na ile egzaminy będą sprawdzać rzeczywiste umiejętności uczniów. Wskazał, że podniesiono też kwestie dotyczące nauczycieli zawodu.

- Czyli kwestia, że brakuje nauczycieli zawodu, dalej, że trudno jest o nowych, młodych (nauczycieli), w jaki sposób można by regulować płace czy pominąć ścieżkę awansu zawodowego, kwestie problemów, które się pojawiły z możliwością pozyskiwania nauczycieli, także akademickich – wyliczał Kopeć.

Wskazał, że skala tego, o czym mówili dyrektorzy i samorządowcy jest "warta tego, żeby poświęcić temu specjalne spotkanie".

Wiceminister zaznaczył, że podczas obrad "ciekawe były głosy uczniów", dotyczące funkcjonowania samorządu uczniowskiego czy statutów szkolnych, a także wypowiedzi rodziców dotyczące umocowania prawnego rad rodziców w systemie szkolnym.

Jak powiedział Maciej Kopeć, wnioski z okrągłych stołów we wszystkich województwach zostaną przekazane do kancelarii premiera "i na pewno pan premier się do tego odniesie".

- Na pewno część tych rzeczy znajdzie także swoje odzwierciedlenie w programie, który zostanie przedstawiony – mówił wiceminister.

Obrady – poza częścią powitalną – były zamknięte dla mediów. Wzięli w nich udział m.in. nauczyciele, dyrektorzy szkół, samorządowcy, uczniowie, rodzice, przedstawiciele kuratorium i regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Wojewódzkie okrągłe stoły edukacyjne to kontynuacja zainagurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego ogólnopolskiego okrągłego stołu edukacyjnego. Celem obrad jest – jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej – wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty. Organizatorami stołów edukacyjnych są wojewodowie i kuratorzy oświaty.

Spotkania odbędą się jeszcze m.in. w Poznaniu, Kielcach, Lublinie, Bydgoszczy i w Warszawie.

(PAP)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pan Potakiwacz
2019-09-01 20:50:52
Dobry pedagog, gdyby jeszcze nie ta wrodzona cykoria.
guciu
2019-08-31 17:42:34
Okrągła tablica i kreda.
PiS i Prawica
2019-08-30 02:00:57
Nie powinni zasiadac wiecej do zadnego "Okraglego stolu" ? Tylko bardziej Normalnego i bardziej Przyzwoitego w roku juz... 2019-ym !!
a w budżecie pieniędzy malutko...
2019-08-30 00:47:54
dalszy ciąg ustawki z Solidarnością i tyle

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA