niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Nauka > Gimnazja miały głos

Gimnazja miały głos

Gimnazja miały głos
Data publikacji: 2016-04-28 18:44
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-23 18:49
Wywietleń: 1884 131440

Gimnazjaliści są aktywni i chętni do działań społecznych - wynika z I Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Gimnazjalnych, które odbyło się w czwartek w Gimnazjum nr 34 w Szczecinie. W warsztatach panelowych uczestniczyli przedstawiciele 18 samorządów miejskich szkół.

- Kiedy pojawiły się pomysły likwidacji gimnazjów, pomyśleliśmy, że warto pokazać, jak dużo dobrego dzieje się w tych szkołach - powiedziała Iwona Potrykus, dyrektor Gimnazjum nr 34. - Przewodnie hasło pierwszego, ale mam nadzieję, że nie ostatniego forum, brzmi: „Życie nie po to jest, by brać, życie nie po to, by bezczynnie stać... gimnazjalista – społecznik – obywatel – patriota”.

Nauczyciele opiekujący się samorządami przyznają, że młodzież coraz chętniej włącza się dziś w działalność społeczną, która dotyczy bliskich jej spraw. - Lubię się angażować w życie szkoły - przyznaje Oliwer Strzeboński z Rady Młodzieży Gimnazjum nr 34. - Co roku organizujemy konkurs tańca w różnych kategoriach. Wszyscy się w to włączają, dobrze się bawią i dzięki temu szkoła nie kojarzy się tylko z jakimś przykrym miejscem.

Gimnazjalista Szymon Dżugaj dodaje, że własnym zaangażowaniem w różne sprawy, można umilić innym czas w szkole. Maciej Maciejuniec natomiast jest zdania, że szkoła to nie tylko lekcje, ale także przerwy, spotkania koleżeńskie, rozmowy, z których mogą wyniknąć wspólne działania. Gimnazjum nr 34 od lat zaangażowane jest w społeczną akcję "Krokusowa rewolucja ".

 - Forum ma na celu wspieranie samorządności uczniowskiej, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz wymianę doświadczeń w zakresie działalności na rzecz środowiska lokalnego - podkreśla Przemysław Landowski, nauczyciel Gimnazjum nr 34, koordynator forum. - Spotkanie jest dowodem na to, że ważne w szkole są samorządy uczniowskie. Tego typu forum jest cenne, gdyż służy wymianie doświadczeń, propagowaniu kreatywnej postawy życiowej młodych ludzi, kształtowaniu postaw obywatelskich, społecznych i patriotycznych oraz integracji młodzieży gimnazjalnej.

Podczas wczorajszych warsztatów uczniowie z samorządów gimnazjalnych pracowali w trzech grupach. Tematyka zajęć dotyczyła współpracy z mediami, działalności wolontariatu europejskiego oraz organizacji pracy w samorządzie uczniowskim. Ich opiekunowie w tym czasie mieli warsztaty na temat zarządzania zasobami ludzkimi. Spotkaniu towarzyszyły prezentacje samorządów uczniowskich zgłoszonych gimnazjów, wystąpienia, prelekcje oraz szkolna wystawa plakatu "Jestem patriotą".

 - Gimnazjaliści to ludzie kreatywni i z pasją, którzy jednocześnie nie wstydzą się powiedzieć "Jestem patriotą" - mówiła Agnieszka Skrzypczak, nauczycielka Gimnazjum nr 34, współorganizatorka forum.

W forum obok uczniów i opiekunów szkolnych samorządów uczestniczyli przedstawiciele miejskich instytucji oświaty i organizacji pozarządowych. Wydarzenie zostało objęte mecenatem Miasta Szczecina.©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Dariusz GORAJSKI 

Gimnazja miały głos

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy