niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pierwszy taki projekt w Szczecinie

Pierwszy taki projekt w Szczecinie

Pierwszy taki projekt w Szczecinie
Data publikacji: 2016-04-04 08:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:58
Wywietleń: 1332 126675

Trójka wolontariuszy europejskich z Niemiec i Ukrainy prowadzi specjalne zajęcia dla młodzieży w Gimnazjum nr 34. To pierwsze gimnazjum w Szczecinie realizujące tego typu projekt. W ramach Programu "Erasmus +" jego uczniowie mogą korzystać z atrakcyjnych warsztatów do końca bieżącego roku szkolnego.

Projekt w Gimnazjum nr 34 realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Polites od września. Dzięki niemu Antonina z Ukrainy oraz Sabine i Julian z Niemiec prowadzą stałe zajęcia dodatkowe z geografii oraz z elementami fizyki. Są także warsztaty plastyczne, tandemy językowe, a także godziny wychowawcze metodą gier i zabaw. Wszystkie te spotkania odbywają się w języku niemieckim i angielskim.

- Wolontariusze europejscy świetnie zaaklimatyzowali się w naszej szkole. Mają bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Uczniowie chętnie uczestniczą w tych zajęciach i coraz chętniej rozmawiają w języku angielskim i języku niemieckim - mówi Przemysław Landowski, nauczyciel Gimnazjum nr 34 i koordynator projektu. - Nasze gimnazjum jest pierwszym w Szczecinie, które realizuje projekt z udziałem wolontariuszy europejskich.

Wolontariusze realizują nie tylko spotkania lekkie i zabawne, są także zajęcia zupełnie na serio. W planach są Dni Europejskie, podczas których każda klasa z wolontariatem przygotuje w języku angielskim prezentacje na temat partnerstwa. Ponadto do szkoły zawitała  "Wędrująca wystawa". Jest to ekspozycja historyczna, która przedstawia dramatyczne losy krajów Europy Środkowej i Wschodniej w okresie faszyzmu, stalinizmu i żelaznej kurtyny. Towarzyszy jej cytat z "Przesłania Pana Cogito" Zbigniewa Herberta: "idż wyprostowany wśród tych co na kolanach/wśród odwróconych plecami i obalonych w proch/ocalałeś nie po to aby żyć/masz mało czasu trzeba dać świadectwo (...) Bądź wierny Idź." Antonina, Sabine i Julian będą oprowadzać po tej wystawie uczniów Gimnazjum nr 34. Wydarzenia historyczne omówią w języku angielskim.

- Wystawa koncentruje się na pokazaniu ludzi, którzy dzięki swojej odwadze, zaangażowaniu politycznemu i zdecydowanym działaniom, bronili godności i praw człowieka. Składa się z trzech części: ruchu oporu w Niemczech, działań opozycyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej oraz historii i współczesnych działań w Pałacu w Krzyżowej. Wystawę można podziwiać w holu na pierwszym piętrze do końca kwietnia - podkreśla Przemysław Landowski.

Uczniowie przyznają, że zajęcia z udziałem wolontariuszy to coś zupełnie innego niż tradycyjne lekcje. Można na nich nie tylko podszkolić swoją znajomość języka, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. ©℗

Elżbieta KUBERA

 

Na zdjęciu: Wolontariusze podczas zajęć z języka angielskiego w świetlicy środowiskowej Caritas, z którą współpracuje Gimnazjum nr 34

Fot. Gimnazjum nr 34

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie