sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pierwszy taki projekt w Szczecinie

Pierwszy taki projekt w Szczecinie

Pierwszy taki projekt w Szczecinie
Data publikacji: 2016-04-04 08:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:58
Wywietleń: 1200 126675

Trójka wolontariuszy europejskich z Niemiec i Ukrainy prowadzi specjalne zajęcia dla młodzieży w Gimnazjum nr 34. To pierwsze gimnazjum w Szczecinie realizujące tego typu projekt. W ramach Programu "Erasmus +" jego uczniowie mogą korzystać z atrakcyjnych warsztatów do końca bieżącego roku szkolnego.

Projekt w Gimnazjum nr 34 realizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Polites od września. Dzięki niemu Antonina z Ukrainy oraz Sabine i Julian z Niemiec prowadzą stałe zajęcia dodatkowe z geografii oraz z elementami fizyki. Są także warsztaty plastyczne, tandemy językowe, a także godziny wychowawcze metodą gier i zabaw. Wszystkie te spotkania odbywają się w języku niemieckim i angielskim.

- Wolontariusze europejscy świetnie zaaklimatyzowali się w naszej szkole. Mają bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Uczniowie chętnie uczestniczą w tych zajęciach i coraz chętniej rozmawiają w języku angielskim i języku niemieckim - mówi Przemysław Landowski, nauczyciel Gimnazjum nr 34 i koordynator projektu. - Nasze gimnazjum jest pierwszym w Szczecinie, które realizuje projekt z udziałem wolontariuszy europejskich.

Wolontariusze realizują nie tylko spotkania lekkie i zabawne, są także zajęcia zupełnie na serio. W planach są Dni Europejskie, podczas których każda klasa z wolontariatem przygotuje w języku angielskim prezentacje na temat partnerstwa. Ponadto do szkoły zawitała  "Wędrująca wystawa". Jest to ekspozycja historyczna, która przedstawia dramatyczne losy krajów Europy Środkowej i Wschodniej w okresie faszyzmu, stalinizmu i żelaznej kurtyny. Towarzyszy jej cytat z "Przesłania Pana Cogito" Zbigniewa Herberta: "idż wyprostowany wśród tych co na kolanach/wśród odwróconych plecami i obalonych w proch/ocalałeś nie po to aby żyć/masz mało czasu trzeba dać świadectwo (...) Bądź wierny Idź." Antonina, Sabine i Julian będą oprowadzać po tej wystawie uczniów Gimnazjum nr 34. Wydarzenia historyczne omówią w języku angielskim.

- Wystawa koncentruje się na pokazaniu ludzi, którzy dzięki swojej odwadze, zaangażowaniu politycznemu i zdecydowanym działaniom, bronili godności i praw człowieka. Składa się z trzech części: ruchu oporu w Niemczech, działań opozycyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej oraz historii i współczesnych działań w Pałacu w Krzyżowej. Wystawę można podziwiać w holu na pierwszym piętrze do końca kwietnia - podkreśla Przemysław Landowski.

Uczniowie przyznają, że zajęcia z udziałem wolontariuszy to coś zupełnie innego niż tradycyjne lekcje. Można na nich nie tylko podszkolić swoją znajomość języka, ale także dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. ©℗

Elżbieta KUBERA

 

Na zdjęciu: Wolontariusze podczas zajęć z języka angielskiego w świetlicy środowiskowej Caritas, z którą współpracuje Gimnazjum nr 34

Fot. Gimnazjum nr 34

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie