Mieszkańcy Zachodniopomorskiego coraz więcej podróżują, także poza granice kraju. Widać to również w wydatkach naszego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Ten płaci za pomoc medyczną udzielaną polskim ubezpieczonym w krajach Unii Europejskiej oraz za niektóre świadczenia planowe w ramach opieki transgranicznej.
Osoby, które podróżują turystycznie po krajach należących do UE, mogą korzystać z pomocy medycznej (w razie nagłego zachorowania) na koszt naszego NFZ. Dokumentem uprawniającym do korzystania z takiej opieki zdrowotnej jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – wydawana bezpłatnie w Oddziale Funduszu.
– W 2017 roku ZOW NFZ wystawił prawie 140 tysięcy kart EKUZ potrzebnych przy korzystaniu ze świadczeń opieki zdrowotnej poza granicami kraju w sytuacjach nagłych – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. – Świadczenia zdrowotne udzielone Polakom w zagranicznych przychodniach i szpitalach zazwyczaj w trybie nagłym, na podstawie EKUZ, kosztowały Zachodniopomorski Oddział NFZ 27,5 mln złotych.
To więcej niż w roku 2016. Bo wtedy było to 20,5 mln zł.
Polscy ubezpieczeni mogą także korzystać z niektórych świadczeń planowych poza granicami kraju, i liczyć na zwrot kosztów od Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale uwaga – Fundusz zwróci polskiemu ubezpieczonemu tylko tyle, ile za dany zabieg (badanie) płaci polskim świadczeniodawcom.
– W ramach opieki transgranicznej, która uprawnia polskich ubezpieczonych do wybranych świadczeń ambulatoryjnych (m.in. operacji zaćmy – red.), mieszkańcy Zachodniopomorskiego otrzymali zwrot za leczenie w krajach UE w wysokości 745,5 tys. złotych – dodaje Małgorzata Koszur. – Dla porównania – w roku 2016 była to kwota 727,1 tys. zł. Tylko w I półroczu 2017 roku wnioski o częściowy zwrot poniesionych koszów złożyło 188 osób.
(sag)
Fot. Robert STACHNIK (arch)