czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Kraj > Łatwiejszy dostęp do leków

Łatwiejszy dostęp do leków

Łatwiejszy dostęp do leków
Data publikacji: 2017-07-24 19:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-25 13:20
Wywietleń: 1371 278423

Minister zdrowia będzie mógł wydać indywidualną zgodę na pokrycie kosztu leku, jeżeli jest to niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta - przewidują przepisy, które w niedzielę weszły w życie. Nowa regulacja ma ułatwić dostęp do terapii niestandardowych.

Zgoda ministra na pokrycie kosztu leku będzie wydawana wyłącznie dla środka, który jest dopuszczony do obrotu w Polsce i dostępny na rynku. Jeśli więc lek nie został jeszcze zarejestrowany i jest np. w fazie badań klinicznych, wówczas jego zakup nie będzie finansowany przez NFZ. Refundowane mogą być tylko te terapie, których skuteczność została potwierdzona.

Na nowelizacji mają skorzystać ciężko chorzy pacjenci, potrzebujący leku lub technologii medycznej, które nie są finansowane ze środków publicznych. W takiej sytuacji często znajdują się osoby cierpiące na choroby rzadkie, np. na rdzeniowy zanik mięśni, chorobę Fabry’ego lub chorobę Niemanna-Picka.

Łatwiejszy ratunkowy dostęp do technologii lekowych wprowadza ta sama nowelizacja, która ogranicza dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Od niedzieli wszystkie leki antykoncepcyjne można kupić tylko na receptę. Może ją wypisać każdy lekarz, nie tylko ginekolog.

(pap)

Fot. Marek Klasa (arch.)

Komentarze

doświadczony
STRASZNA informacja. Informacja o uzależnieniu leczenia od decyzji udzielnego księcia jaki jest Minister Zdrowia jest metodą wprost prowadzącą do eksterminacji ludzi poważnie chorych z poza kręgu elit władzy. Zanim pisma zwykłego śmiertelnika dotrą do o ministerstwa , zanim będzie podjęta decyzja - pacjent, poważnie chory - zwyczajnie umrze. I to jest metoda na rozwiązanie problemów służby zdrowia zwanej przez biurokrację ochroną zdrowia w części dotyczącej zwykłego ludu. Klasa średnia, bogaci dadzą sobie szybko radę. Najczęściej w sytuacji zagrożenia życia stają rodziny zwykłe, w tym wielodzietne czy ludzie starsi, którzy nie są tak biegli w poruszaniu się po meandrach administracji jak klasa średnia i bogaci – słowem wnuki.
2017-07-25 13:16:15
doświadczony
Straszna informacja. Informacja o uzależnieniu leczenia od decyzji udzielnego księcia jaki jest Minister Zdrowia jest metodą wprost prowadzącą do eksterminacji ludzi poważnie chorych z poza kręgu elit władzy. Zanim pisma zwykłego śmiertelnika dotrą do o ministerstwa , zanim będzie podjęta decyzja - pacjent, poważnie chory - zwyczajnie umrze. I to jest metoda na rozwiązanie problemów służby zdrowia zwanej przez biurokrację ochroną zdrowia w części dotyczącej zwykłego ludu. Klasa średnia, bogaci dadzą sobie szybko radę. Najczęściej w sytuacji zagrożenia życia stają rodziny zwykłe, w tym wielodzietne czy ludzie starsi, którzy nie są biegli w poruszaniu się po meandrach administracji.
2017-07-25 13:08:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie