Poniedziałek 16 maja 2022r. 
REKLAMA

Erasmus plus, czyli podróże kształcą. Propozycja nie tylko dla uniwersytetów

Data publikacji: 2022-01-21 14:37
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-25 02:13
Erasmus plus, czyli podróże kształcą. Propozycja nie tylko dla uniwersytetów
Maciej Kopeć zachęca do udziału w programie Erasmus plus. Fot. Ryszard Pakieser  

Trwa nabór do programów projektu Erasmus plus wspierającego międzynarodową wymianę edukacyjną. Aplikować mogą nie tylko uniwersytety, ale także szkoły czy instytucje związane z młodzieżą, sportem, wolontariatem. Opcji jest wiele. O szczegółach opowiedzieli uczestnicy konferencji prasowej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

- Podróże kształcą. Także podróże intelektualne, naukowe, bo oprócz zetknięcia z inną kulturą, innym językiem, innymi zwyczajami, jest też olbrzymia wiedza, którą można posiąść w ramach przystąpienia do jednego z tych programów - mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - Programy są oparte na funduszach europejskich, ale realizowane są w Polsce. Chcemy być w zjednoczonej Europie, chcemy w niej uczestniczyć, chcemy, żeby nasi studenci mieli kontakt z koleżankami i kolegami z innych krajów.  

Trzy akcje Erasmus plus

Erasmus plus podzielony jest na trzy "akcje kluczowe". Pierwsza: mobilność. Daje ona m.in. możliwość studiowania i pracowania w innym kraju czy uczenia się obcych języków. Druga akcja: współpraca organizacji i instytucji. Pozwala, na przykład, zorganizować niekomercyjne imprezy sportowe. Trzeci filar: wsparcie rozwoju polityki i współpracy. Tu położono nacisk m.in na partnerstwo transgraniczne.

Maciej Kopeć z zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji

- O szkolnictwie wyższym, które jest przypisane do Erasmusa, wszyscy wiedzą - powiedział Maciej Kopeć z zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji .- Natomiast nam chodzi o to, żeby pokazać są inne aktywności. Mnie zależy na tym, żeby zainteresować tą sferą, gdzie jest wymiana szkolna. Do tego edukacja zawodowa. Praktyki w innych krajach są bardzo ważne. Jednym z priorytetów jest włączenie. Są znacznie większe środki, gdy mamy do czynienia z uczniami niepełnosprawnymi. Jest szansa, żeby miały opiekuna, mogły wyjechać. 

Rekrutacja do Erasmus plus

Instytucje z naszego województwa wszystkie niezbędne dane na temat Erasmusa plus znajdą w Regionalnym Punkcie Informacyjnym w Zachodniopomorskim Kuratorium Oświaty. Są tam organizowane indywidualne konsultacje z wszystkimi zainteresowanymi.  

- W 2021 roku w programie Erasmus złożono 93 wnioski w naszym województwie - mówiła Emilia Gwizd, koordynatorka projektu. - 28 stycznia zorganizujemy dla szkół i placówek oświatowych konferencję informacyjną. Rekrutacja jest już aktywna. 

RPI przygotuje również webinaria tematyczne. Będą dostosowane do potrzeb zgłaszanych przez szkoły. W planach są także warsztaty pisania wniosków.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ehh
2022-01-26 13:48:29
Nawet tu Bogucki wcisnął się na zdjęcie.
Ty pisowcu poniżej
2022-01-25 01:05:10
masz PO- fobię. Jest to prymitywny sposób pisania. Jeżeli jednak zastosujemy twoją manierę, to rodzi się pytanie, co tobie PIS da?
A wiec...
2022-01-21 20:46:30
Czego Jas sie nie nauczy, czy nie po-duczy, to juz po-zniej jako JAN - nie bedzie umial i za wiele nie PO-trafi, siedzac nawet w samo-rzadzie u Geblewicza czy Marchewki ?? Gdzie o Nitrasie - juz nie ws-PO-mne ?
m
2022-01-21 17:40:46
erasmus sodomia i gomora...poszukiwanie ojców
nie
2022-01-21 15:07:07
jeżeli, tak jak zapowiada Czarnek, języki znikną z egzaminów maturalnych, to będziemy grajdołem, jakiego świat nie widział; po co komu wtedy Erasmus???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA