W środę, czwartek i piątek w szkolnych ławkach zasiądą ósmoklasiści, by sprawdzić wiedzę, jaką zdobyli w szkole podstawowej. Próbna sesja egzaminacyjna obejmie język polski, matematykę i język obcy nowożytny.
Centralna Komisja Egzaminacyjna zaleca, by szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu i rozpoczynały je o godzinie 9. Testy mają zostać przeprowadzona z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego: do szkoły może wejść uczeń zdrowy, który nie ma styczności z osobą zakażoną koronawirusem, nie przebywa w kwarantannie lub izolacji. Młody człowiek musi posiadać maseczkę i własne przybory szkolne. Ławki w klasach, salach gimnastycznych lub korytarzach muszą być oddalone od siebie o 1,5 metra.
Podobnie, jak próbna sesja maturalna, sprawdzian wiedzy ósmoklasistów nie jest obowiązkowy a dobrowolny i powinien być przeprowadzony w celach informacyjnych i diagnostycznych, tak by młodzież zorientowała się, jakie umiejętności musi jeszcze dopracować.
Na napisanie testu z języka polskiego ósmoklasiści mają dwie godziny, nad matematyką posiedzą 100 minut, pisemny egzamin z języka obcego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego) będzie trwał 90 minut.
Już jesienią minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że w związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzaminy w 2021 r. będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
- Zakres wiedzy, która będzie potrzebna do zdania egzaminu będzie ograniczony o około 20-30 procent – mówił wówczas minister Czarnek.
Na środowym egzaminie z języka polskiego uczniowie sprawdzą się więc z mniejszej liczby lektur obowiązkowych, a wypowiedzi pisemne mają być ograniczone do rozprawki i opowiadania.
Właściwy egzamin ósmoklasisty przeprowadzany będzie po raz trzeci. W minionych latach uczniowie zdawali go przeważnie pod koniec kwietnia, w tym roku po raz pierwszy odbędzie się pod koniec maja – w dniach od 25 do 27.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. W przypadku gdy uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w maju, ma szansę zdać go w drugim terminie w czerwcu. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.
(kel)