Archiwum Państwowe w Koszalinie i Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie zawarły porozumienie na rzecz wspólnych działań w ramach edukacji historycznej, archiwalnej i regionalnej. Taka umowa od dwóch lat lat funkcjonuje już w stolicy województwa. Inicjatywa, która będzie kultywować dziedzictwo kulturowe Zachodniopomorskiego, adresowana jest do uczniów.
- Chcemy popularyzować wiedzę historyczną i regionalną – twierdzi Magdalena Zarębska-Kulesza, zachodniopomorska kurator oświaty.
Porozumienie wynika z już podjętych przedsięwzięć koszalińskiej placówki. Katarzyna Królczyk, dyrektor koszalińskiego AP, poinformowała, że poza gromadzeniem, zabezpieczeniem, ewidencjonowaniem i digitalizacją archiwaliów, tutaj realizuje lekcje, wystawy, prelekcje, pokazy czy konferencje. Tylko w 2019 roku skorzystały 22 grupy zorganizowane uczniów i studentów. We wszystkich wydarzeniach na terenie AP wzięło udział ponad 5 tysięcy osób.
Bogusław Ogorzałek, wicekurator oświaty z koszalińskiej delegatury, podał przykłady dotąd nieformalnej współpracy z miejscowym AP. Były to między innymi sesje popularnonaukowe: „Kobiety pierwszej „Solidarności” i „Od wyborów 4 czerwca 1989 do Archiwów Przełomu”.
W tym roku AP i kuratorium planują nowe wydarzenia o charakterze edukacyjnym, które związane są z przypadającymi rocznicami. Wśród nich będą: konkurs na stworzenie plakatu o Sierpniu 1980, wystawa z okazji stulecia urodzin i 15. rocznicy śmierci Jana Pawła II, obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów oraz Narodowego Dnia Niepodległości.
- Zależy nam, żeby uczniowie sięgnęli też do domowych archiwów i wspomnień członków swoich rodzin – powiedział Marcin Ozga, kierownik oddziału nadzoru archiwalnego i gromadzenia zasobu AP w Koszalinie. ©℗
Tekst i fot. (m)
Na zdjęciu: Porozumienia o współpracy Kuratorium Oświaty i Archiwum Państwowego w siedzibie Archig@laerii przy AP podpisali: Magdalena Zarębska-Kulesza (w środku) i Katarzyna Królczyk. Z prawej stoi wicekurator Bogusław Ogorzałek.