Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Hołd dla tych, którzy się nie bali [GALERIA]

Data publikacji: 2020-02-02 14:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-04 12:18
Hołd dla tych, którzy się nie bali
 

Czas ustrojowej rewolucji miał też swoją ważną odsłonę związaną z naszym miastem. O tym przypomina książka „Od PRL do III RP. Szczecińskie lata przełomu w obiektywie Jarosława Kaczorowskiego i Pawła Woźniaka” wydana przez Archiwum Państwowe w Szczecinie. Opracowali ją Michał Siedziako, Iga Bańkowska i dyrektor AP Krzysztof Kowalczyk.

Jarosław Kaczorowski i Paweł Woźniak byli zaangażowani w działalność opozycji antykomunistycznej, a zdjęcia, które znajdziemy w książce, to dar przekazany Archiwum Państwowemu. Jak pisze Krzysztof Kowalczyk: „Album jest hołdem dla tych szczecinian, którzy zaangażowali się w działalność antykomunistyczną, nie bacząc na konsekwencje w postaci represji ze strony władz PRL”.

W komentarzu historycznym Michał Siedziako przypomina: „Ostatnie kilkanaście miesięcy PRL znaczyły takie wydarzenia, jak: strajki z sierpnia – września 1988  r., negocjacje przedstawicieli części środowisk opozycyjnych z władzami partyjno-rządowymi (Magdalenka i Okrągły Stół), w końcu częściowo wolne wybory parlamentarne w czerwcu 1989 r., ale i narastające podziały w gronie solidarnościowej opozycji, których osią był stosunek do negocjacji i porozumień z komunistami. «Solidarność» nigdy nie była monolitem, jednak pod koniec lat 80. nastąpił rozłam, który poskutkował powstaniem de facto dwóch niezależnych związków zawodowych pod zbliżoną nazwą (…). Część dotychczasowych działaczy opozycyjnych od 1989 r. kontynuowała działalność pod szyldem NSZZ «Solidarność» na czele z Lechem Wałęsą. Ten właśnie nurt opozycji antykomunistycznej w Polsce w latach 80. pozostaje najbardziej znany, jako że to jego przedstawiciele uczestniczyli w obradach Okrągłego Stołu, następnie odnieśli wielkie zwycięstwo w wyborach «kontraktowych» i współtworzyli rząd pierwszego solidarnościowego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Wielu znaczących liderów «Solidarności» z lat 1980-1981 nie zgadzało się jednak z ówczesną polityką Wałęsy. W 1989 r. powołali oni Porozumienie na Rzecz Demokratycznych Wyborów w NSZZ «Solidarność», następnie zaś NSZZ «Solidarność ’80», na czele którego stanął Marian Jurczyk”.

W wydarzeniach przywołanych w tej książce brał udział nasz redakcyjny kolega Krzysztof Wojtasiak. To on jest autorem dwóch transparentów, których zdjęcia zamieściliśmy przy artykule. Historia jednego z nich to historia Polski w pigułce. Był eksponowany podczas przyjazdu Jana Pawła II do Szczecina, podczas pielgrzymki na Jasną Górę, podczas protestów ulicznych i w czasie strajku na Politechnice Szczecińskiej. Dzięki drugiemu Krzysztof Wojtasiak poznał też swoją przyszłą żonę. Gdy zobaczyła, jak niesie go podczas pielgrzymki, pomyślała, że to interesujący młody człowiek, którego warto bliżej poznać… ©℗

Alan SASINOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prawdzic
2020-02-04 12:06:19
Pan Marian Jurczyk jest naszą historią czy się to komuś podoba czy nie ! I wielki wstyd dla Szczecina, że nie ma tu swojej ulicy.
@Janek
2020-02-03 15:59:28
Jurczyk za doprowadzenie do upadku Szczecina za swojej prezydencji nie zasługuje na żadne honory, a wyłącznie na potępienie.
KOD walczący
2020-02-03 14:24:15
Dzisiaj o wolność naszej Ojczyzny walczy Komitet Obrony Demokracji. Są tak samo opluwani, jak kiedyś opluwana była Solidarność.
Ad vocem
2020-02-02 23:59:16
SZKODA IŻ REDAKCJA NIE PRZEDSTAWIŁA NOTKI BIOGRAFICZNEJ PAWŁA WOŻNIAKA UCZYŁ SIĘ W LICEM ZAWODOWYM ZARZĄDU PORTU SZCZECIN NIESTETY WYEMIGROWAŁ DO BERLINA ZACHODNIEGO W ?? 1989 I TAM CHYBA JEST DO DZISIAJ MOŻE WYWIAD - REFLEKSJE Z NIM
guciu
2020-02-02 16:36:45
PRL jak ładna pani mówiła co godzinę na TVP1 TVP2 4 czerwca 1989 roku minal nie ma skończył się to tylko cały cas jest tylko umownie.
Janek
2020-02-02 16:17:12
Jurczyk nadal czeka ,a Adamowicz uhonorowany.Wstyd i hanba dla mieszkancow Szczecina. Ludzie ,honoru nie macie!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA