Poniedziałek, 04 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później [GALERIA]

Data publikacji: 15 października 2019 r. 15:11
Ostatnia aktualizacja: 25 października 2019 r. 11:20
Dyskusja o Wolnych Związkach Zawodowych 40 lat później
Dyskusji nt. roli Wolnych Związków Zawodowych Pomorza Zachodniego przysłuchiwało się sporo zainteresowanych. Fot. Maria Piznal  

Ciekawej dyskusji nt. roli Wolnych Związków Zawodowych Pomorza Zachodniego przysłuchiwało się sporo zainteresowanych, zebranych w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gryfinie (11 października). Deklaracja utworzenia WZZ PZ podpisana została właśnie 11 października 1979 r. przez działaczy opozycji demokratycznej ze Szczecina i Gryfina, skupionych wokół pisma „Robotnik”, wydawanego przez środowisko KSS KOR. Była to trzecia (po Śląsku i Gdańsku) udana inicjatywa utworzenia WZZ. Przygotowania trwały ponad rok. Program deklaracji szczecińsko-gryfińskiej konsultowano m.in. z Henrykiem Wujcem, który wraz z małżonką Ludwiką uczestniczył w rocznicowych obchodach w Gryfinie, a 40 lat temu był dla miejscowych opozycjonistów opiekunem, koordynatorem i łącznikiem ze środowiskiem warszawskim.

Naszą działalność kierowaliśmy głównie do środowisk pracowniczych. Kolportowaliśmy wydawnictwa niezależne, m.in. pismo „Robotnik”, potem „Robotnik Szczeciński”, „Biuletyn Informacyjny” KSS KOR i publikacje niezależne. Organizowaliśmy także akcje ulotkowe, plakatowe, zbieraliśmy podpisy pod petycjami w obronie praw i wolności obywatelskich, organizowaliśmy spotkania i rocznicowe uroczystości. Współpracowaliśmy z innymi środowiskami opozycyjnymi: ROPCiO, niezależnymi środowiskami studenckimi, a nawet KPN czy Duszpasterstwem Akademickim – wspomina gryfinianin Mirosław Witkowski.

I w panelu historycznym, i w retrospekcjach przedstawicieli opozycji w PRL pojawiały się też liczne wątki związane z inwigilacją WZZ PZ przez Służbę Bezpieczeństwa, która, wykorzystując m.in. tajnych współpracowników, podejmowała działania mające na celu izolację działaczy, stosowała zatrzymania, rewizje, konfiskaty wydawnictw, a nawet pobicia.

W dyskusji – zaplanowanej i kuluarowej – podjęto także temat roli WZZ PZ w Sierpniu '80.

Liczebnie nie była to grupa wielka, stąd też rola szczecińskich i gryfińskich działaczy w strajkach w 1980 roku nie była może tak imponująca, jaką mogą sobie przypisać działacze WZZ Wybrzeża. Niemniej fakt zaistnienia długo przed Sierpniem 1980 opozycji na tym terenie, bez względu na jej ilość i możliwości, jest godna uwagi i ma swoje znaczenie historyczne – wybrzmiało podczas rocznicowych obchodów.   

Tekst i fot. (akme)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

"Wolne" Zwiazki Zawodowe "Solidarnosc"
2019-10-15 23:40:33
W dniu dzisiejszym... sa w Szczecinie az 3-y !!! Gdzie 2-a... czyli ten na Kaszubskiej 30 i ten na Wojska Polskiego 113 - sa dzisiaj "sterowane i kierowane" przez bylych dluugoletnich PZPR-ow... a ten 3-ci przy ul. Dworcowej 19 - to na razie nie jestesmy "jeszcze" pewni... !!/?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA