Uczniowie szczecińskich szkół w piątek odkrywali tajemnice świata przyrody podczas Nocy Biologów, która została zorganizowana w Instytucie Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.
Motywem przewodnim tegorocznej imprezy była biologia zmian klimatu, która stała się kluczowym wyzwaniem współczesnej nauki.
Podczas prelekcji i praktycznych zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak zmiany klimatu wpływają na lasy i bioróżnorodność, czym jest barkoding DNA i jak pomaga chronić zagrożone gatunki oraz dlaczego bagna są kluczowe dla klimatu i ekosystemów. Były też zajęcia ze śmiechoterapii, czyli jak śmiech wpływa na zdrowie, odbył się wykład o tym, jak ludzie dobierają się w pary i warsztaty mikroskopowe, podczas których można było samodzielnie przygotować preparaty lub oznaczyć swoją grupę krwi.
Podczas Nocy Biologów można było zobaczyć kolekcję motyli i chrząszczy z całego świata oraz wziąć udział w warsztatach z preparatyki owadów. Dla uczestników otwarte zostały nowoczesne laboratoria. Zaprezentowano również wystawę grzybów leczniczych i trujących oraz afrykański biotop w akwarium.
(k)