wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Nauka > Chcą się uczyć

Chcą się uczyć

Chcą się uczyć
Data publikacji: 2015-11-03 14:03
Wywietleń: 204 35190

Polacy wypadają słabo w międzynarodowych rankingach umiejętności cyfrowych, ale pod względem zaangażowania i chęci uczenia się są w ścisłej czołówce. Takie wnioski płyną z ostatniego Europejskiego Tygodnia Kodowania. 2200 inicjatyw programistycznych zgłoszonych w ramach Code Week EU zapewniło nam pozycję lidera na kontynencie.


Polska zajmuje dopiero 23 miejsce wśród krajów UE pod względem tzw. wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI. Ma też słabe w porównaniu do innych krajów OECD wyniki w Międzynarodowym Badaniu Kompetencji Osób Dorosłych PIAAC. To jednak nie przeszkadza pasjonatom, którzy chcą dzielić się swoimi umiejętnościami z innymi. Europejski Tydzień Kodowania pokazał wzmacnianie tego trendu - Polacy chcą się uczyć programowania.

Potwierdzili to eksperci uczestniczący w debacie „Jaka jest przyszłość nauki programowania w Polsce?”, która odbyła się 16 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zgodzili się, że warto wykorzystać energię społeczną zarówno Tygodnia Kodowania, jak i innych projektów z pogranicza edukacji i technologii (takich jak Mistrzowie Kodowania, CoderDojo czy Khan Academy), by szerzej wprowadzać naukę programowania do szkół. Na odpowiedź czeka jednak pytanie, w jaki sposób to najlepiej zrealizować.

Prof. Maciej Sysło opowiadał o potrzebie zmian systemowych w systemie edukacji, polegających m.in. na opracowaniu nowej podstawy programowej nauczania informatyki czy wprowadzenia zadań z tego zakresu w egzaminach obowiązkowych. Odmienne stanowisko przedstawiła nauczycielka Barbara Halska. Jej zdaniem uczniowie chcą raczej pracować spontanicznie i nie uznają schematów.
Mimo odmiennych poglądów wszyscy prelegenci podkreślali, że programowanie jest sposobem myślenia, a jego nauka to również nauka kreatywnego rozwiązywania problemów. Szkoła zaś powinna przygotować dzieci do korzystania z nowych technologii we wszystkich dziedzinach życia.

(jps)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy