Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Brawo, dziennikarze i historycy! W Muzeum Narodowym w Szczecinie podsumowano konkursy [FILM]

Data publikacji: 2021-06-12 15:52
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-12 15:52
Brawo, dziennikarze i historycy! W Muzeum Narodowym w Szczecinie podsumowano konkursy
 

Po raz pierwszy od rozpoczęcia pandemii, w Muzeum Narodowym w Szczecinie, w budynku na Wałach Chrobrego, odbyła się uroczystość podsumowania konkursów dla szkół. Jeszcze wszyscy byli w maseczkach na twarzach, ale radość ze spotkania była ogromna.

Moja mała ojczyzna

W ub. roku sytuacja epidemiczna uniemożliwiła organizację jednego z najbardziej znanych, muzealnych konkursów dla dzieci i młodzieży - „Moja mała ojczyzna. Moja miejscowość, mój region".

Konkurs Moja mała ojczyzna

- Rok temu mieliśmy świętować jubileuszową, bo dwudziestą, edycję konkursu o historii naszego regionu. Miał być tort i wyjątkowa uroczystość. Nie udało się, stąd jesteśmy szczęśliwi, że teraz możemy się spotkać - mówiła, na piątkowej (11 czerwca) gali w muzeum, szefowa działu edukacji tej instytucji, Krystyna Milewska. - Gratulujemy uczniom, którzy osiągnęli sukces w konkursach. Podczas nauki zdalnej przygotowanie było przecież utrudnione. Wielkie podziękowanie składam też na ręce nauczycieli i rodziców. Ich pomoc w tej wyjątkowej sytuacji była bardzo ważna.

Rzeźba starożytnych Grecji i Rzymu 

Podczas uroczystości w muzeum, podsumowano wspomniany konkurs z zakresu edukacji regionalnej „Moja mała ojczyzna. Moja miejscowość, mój region” oraz drugi, podczas którego trzeba było zaprojektować gazetę, a głównym jej tematem był ten: "Rzeźba starożytnych Grecji i Rzymu oraz jej twórcy". 

Pierwszy z konkursów, pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, odbył się w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim. Na etapie wojewódzkim uczniowie zaprezentowali, w formie nagranych filmów, dzieje jednego zabytku związanego z ekspozycją „Najstarsze karty z dziejów Szczecina”. Bartosz Machowicz, uczeń Szkoły Podstawowej w Węgorzynie, będący autorem filmu „Skarb Podzamcza”, otrzymał tytuł Bajarza Roku. Uwaga! Jego film można obejrzeć na stronie internetowej Muzeum Narodowego oraz na kanale tej instytucji na YouTube. Warto!

Celem drugiego konkursu jest rozwijanie zainteresowania dzieci i młodzieży szeroko rozumianą kulturą antyczną: sztuką, literaturą, historią oraz popularyzacja zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w szczególności kolekcji antycznej Heinricha Dohrna, a także pobudzanie wyobraźni i wrażliwości artystycznej młodzieży. 

Wyniki konkursu  „Moja mała ojczyzna. Moja miejscowość, mój region" znajdują na tej stronie.

Z kolei laureatów drugiego z konkursów można poznać pod tym linkiem

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA