Piątek 28 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Obejrzyj zabytkową płytę nagrobną! Na dziedzińcu muzealnym nie będzie zbyt długo

Data publikacji: 2021-03-07 12:41
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-07 15:53
Obejrzyj zabytkową płytę nagrobną! Na dziedzińcu muzealnym nie będzie zbyt długo
Fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie  

Wyjątkowy obiekt znajduje się na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych (przy ul. Staromłyńskiej 27) w Szczecinie. To tymczasowo zdeponowana tu, oczekująca na rozpoczęcie prac konserwacyjnych oraz opracowanie, barokowa płyta nagrobna szczecińskiego ludwisarza - Johanna Jacoba Mangoldta (który odlał ponad 20 dzwonów, m.in. dla katedry św. Jakuba i kościoła św. Mikołaja) i jego żony Dorothei. Zabytek pochodzi z 1699 roku, wykonany jest z piaskowca i liczy prawie 3 m długości i 1,7 m szerokości.

Jak informują pracownicy muzeum, do odkrycia unikatowej płyty doszło pod koniec 2020 roku podczas porządkowania i ewidencjonowania jednego z poniemieckich cmentarzy w prawobrzeżnej części Szczecina. Dokonali tego: prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego - dr Marek Łuczak, wspólnie z przedstawicielami z Fundacji Droga Lotha oraz gronem wolontariuszy. 

Na płycie znajdują się inskrypcje – główna precyzuje, dla kogo została przeznaczona, wraz z formułką, według której grób ma być zachowany po śmierci “dzieci dzieci” małżonków przez kolejne 18 lat. Jest też cytat z Listu św. Pawła do Koryntian. Pomiędzy nimi wkomponowany został kartusz cechu ludwisarskiego z dzwonem, armatą i kotłem odlewniczym.

"Z uwagi na stan zabytku prosimy o zachowanie wyjątkowej ostrożności podczas jego oglądania" - informują muzealnicy. 

Uwaga! Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych jest czynne od czwartku do niedzieli między godziną 12 a 18.

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ale
2021-03-07 20:40:54
szkoda ,że tylko do niedzieli

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA