Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia szkoły podstawowej czy gimnazjum wcale nie przesądza o tym, że nie będzie on mógł zdobyć zawodu, który w przyszłości zapewni mu dobre funkcjonowanie na otwartym rynku pracy. Są szkoły, które bardzo dobrze do tego przygotowują. W Szczecinie to Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 przy ul. Jagiellońskiej. Obecna reforma kształcenia zawodowego prawdopodobnie pozwoli mu jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby swoich uczniów.
W SOSW nr 2 w Szczecinie od dawna działają: szkoła przysposabiająca do pracy dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz zasadnicza szkoła zawodowa dla tych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
– Ale ta szkoła zawodowa już jest wygaszana, obecnie mamy w niej drugie i trzecie klasy – tłumaczy Lilianna Wilkowska, dyrektorka SOSW nr 2. – Zastąpi ją nowa Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia. Już w tym roku udało nam się w niej uruchomić trzy pierwsze klasy 2-zawodowe. Kształcą się w nich przyszli: kucharze, pomocnicy obsługi hotelowej, ogrodnicy, krawcy, cukiernicy i stolarze.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 11 października 2017 r.
Tekst i fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ