Wtorek 27 września 2022r. 
REKLAMA

W Szczecinie spada liczba urodzeń

Data publikacji: 2016-11-16 08:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:20
W Szczecinie spada liczba urodzeń
 

Są duże szanse, że w Szczecinie powstanie Regionalny Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. Jak się dowiedzieliśmy, klinika przy ul. Unii Lubelskiej (w której ośrodek miałby się mieścić) spełnia warunki stawiane przez Ministerstwo Zdrowia.

Przypomnijmy, że w połowie września minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w ramach Narodowego Programu Prokreacyjnego rozpisał konkurs na utworzenie ośrodków, które w przyszłości zajęłyby się problemem niepłodności. Według zamysłu ministra, w kraju miałoby powstać szesnaście takich punktów działających przy uczelniach medycznych.

Szczecin jest zainteresowany propozycją ministra – oferta miasta już we wrześniu została wysłana do Warszawy. Z tym że prezydent Piotr Krzystek chce się zainteresować problemem dużo szerzej, niż to proponuje rząd. Jak powiedział na spotkaniu z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, celem nadrzędnym miasta jest pomoc parom, które starają się o dzieci.

– Miasto może się zaangażować finansowo w projekt powołania placówki, która zajmie się kompleksową diagnostyką oraz leczeniem problemów bezpłodności – przyznał. – Nie wykluczamy wsparcia żadnej z metod walki z bezpłodnością, która jest potwierdzona naukowo i medycznie bezpieczna.

W pierwszej kolejności dofinansowanie miasta miałoby dotyczyć metod, które nie będą wprost finansowe w ramach Narodowego Programu Prokreacyjnego. Tym samym poszerzy to zakres całego programu przygotowywanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Dlaczego to takie ważne?

– W Zachodniopomorskiem problem niepłodności jest większy niż w pozostałych regionach kraju – tłumaczy Maria Ilnicka-Mądry, doradca prezydenta Piotra Krzystka ds. polityki społecznej miasta. – U nas bowiem liczba urodzeń wciąż gwałtownie spada. W ubiegłym roku o około 500 (!) w porównaniu do roku poprzedniego. Ten spadek to ogromny, wręcz zatrważający problem.

Szersze spojrzenie na problem niepłodności ma w zamierzeniu dać również odpowiedź na pytanie, jakie są przyczyny tak raptownie malejącej liczby urodzeń w naszym regionie. Obecni na spotkaniu goście wyrazili swoje zainteresowanie pomysłem, przy okazji deklarując wolę finansowego jego wsparcia oraz pomoc w koordynowaniu prac nad programem.

Jak się dowiedzieliśmy, przyszły szczeciński ośrodek miałby funkcjonować w szpitalu klinicznym przy ul. Unii Lubelskiej – placówka wysłała już do Warszawy swoją ofertę. Wiemy, że spełnia wymogi stawiane przez ministerstwo. Nie wiadomo jednak na sto procent, czy zostanie zaakceptowana. Wciąż czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. Jak się dowiedzieliśmy, minister zdrowia jest zainteresowany szczecińską propozycją rozszerzenia programu i utworzeniem jednego z Regionalnych Ośrodków Leczenia Niepłodności właśnie tutaj.

Leszek WÓJCIK

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marian2
2016-11-17 06:47:48
A czym chcecie leczyc ta bezplodnosc? Modlitwa i kosciolem? Bo na dzien dzisiejszy osiagniecia medycyny w zakresie badania i leczenia bezplodnosci oraz diagnostyki i leczenia plodow sa potempiane i lub blokowane przez kosciol i naszych wiernych rzadzacych!!! Chca dalej zakazac in vitro, badan prenatarnych a nawet badan USG. Wedlog projektow ciazami maja zajac sie przeszkolone pielegniarki (jak w UK) a nie lekarze. Brak wspierania rodzin, niech zabiora sobie te 500+ a dadza zlobki i przedszkola darmowe. Niech bedzie dofinansowanie lekow dla dzieci. Niech bedzie dofinansowanie podrecznikow szkolnych i pomocy naukowych. Niech przywroca VAT 7% na artykuly dzieciece i ubranka!!!! Ten nasz piekny kraj po przez rzadzacych ( i PO i PIS) jest anty rodzinny i oni robia wszystko aby sie coraz mniej dzieci swiadomie poczetych rodzilo!!!! Moze ustawa ktora nie na szczescie nie przeszla miala za zadanie swiadomie gwalcic kobiety aby rodzily sie dzieci?????
Marian
2016-11-17 06:38:53
Jak maja rodzic sie dzieci skoro w miescie Szczecin nie mam miejsc na oddzialach poloznictwa!!! Zlikwidowano szpital "kolejowy" i oddzial polozniczy na ul Piotra Skargi. W srode 15 listopada kobiecie rodzacej odmowiono przyjecia w szpitalu w zdrojach mowiac o braku miejsc i skierowano na pomorzany. Na pomorzanach odmowiono przyjecia i skierowano do Polic. Na szczescie w Policach nie odmowiono przyjecia i urodzilo sie zdrowe dziecko :) Oprocz braku miejsc w przedszkolach i zlobkach jest to kolejny powod obok wielu innych aby dobrze przemyslec decyzje o potomstwie! TEN KRAJ I MIASTO NIE JEST PRZYJAZNE DZIECIOM I RODZINIE!!!!!!!!!!!
"Pomoc" w tamtych latach,
2016-11-16 23:57:52
Kiedys mialem kolege ktory byl bezplodny... a ktorego Mama pracowala w dawnym Kiosku Ruchu ! I ktoregos dnia postanowil w ten sposob "przyczynic sie" do zwiekszenia narodzin maluchow ze: usiadl za Mamy plecami i szpilecza poprzebijal wszystkie prezerwatywy w jednym z pudelek ! A byl ich tam sporo...!!
zz
2016-11-16 19:48:50
A ile szczecinianek urodziło w Policach i tam są liczone wg miejsca urodzenia ? Brak miejsca na porodówkach i dobra renoma szpitala w Policach o tym decydują . Ponadto brakuje nadal miejsc w żłobkach i przedszkolach .
do RODZICE
2016-11-16 17:35:50
Jak można pisać takie kłamstwa? Szczecin się nie rozwija tylko dla osób którzy nie chcą tego widzieć. Miasto zmienia się pozytywnie z roku na rok. Ale jak ubywa miejsc do pracy fizycznej dla tzw. roboli, to już jest szok, prawda? Pracy przybywa z każdym rokiem, ale w małych specjalistycznych firmach. Trzeba jednak mieć trochę oleju w głowie, znać języki obce.Bezrobotnymi w Szczecinie są tylko osoby, które pracować nie chcą. Ale jak zwykle, najlepiej są zorientowani mieszkańcy okolicznych wsi i miasteczek, jak ty.
@as
2016-11-16 17:30:49
Sztuczne zapłodnienie niczego nie leczy.
Skutek dobroci i emaptii
2016-11-16 16:11:32
Po co pchać dzieci na taki świat? Czy to życie naprawdę jest takie atrakcyjne? Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe.
RT
2016-11-16 14:37:04
Przyczyną spadku liczby urodzin jest obowiązująca od lat restrykcyjna ustawa antyaborcyjna i kolejne majstrowania przy niej różnych nawiedzonych opiekunów cudzych macic. Ludzie po prostu boją się mieć dzieci, bo w razie następnej "wpadki" mogą nie dać rady z codzienną organizacją życia i utrzymaniem. Pozbawieni wyjścia awaryjnego unikają ciąży jak ognia i odkładają tą decyzję na później, czasami na święty-nigdy, a czasami już brakuje czasu na następne dziecko. Pamiętajmy, że najwięcej dzieci urodziło się pod działaniem "morderczej" - zdaniem opiekunów cudzych macic - ustawy za komuny.
to chyba żarty
2016-11-16 14:32:22
Leczenie bezpłodności ma zwiększyć liczbę urodzeń w Szczecinie, to żarty ... ? Gdyby młodzi ludzie nie uciekali z tego miasta, mieli tutaj dobrą pracę i mieszkanie to problemu by nie było ! Władze są głupie czy ślepe ?
Dociekliwy
2016-11-16 13:03:17
Pani doradczyni podaje chyba niesprawdzone dane. Z danych statystycznych wynika, że urodziło się o 115 dzieci mniej w roku 2015 w stosunku do roku poprzedniego a nie jak twierdzi Pani Ilnicka 500. A to stanowi jednak różnicę. Dane na stronie internetowej miasta.
3 proste sposoby...
2016-11-16 12:19:01
W czym problem...(?) wystarcza kiepskie programy w Panstwowej TV po godz. 21.00, slaba jakosc i braki, tak w Kioskach Ruchu jak i Aptekach prezerwatyw i srodkow Antykoncepcyjnych oraz wylaczanie pradu po godz. 22.00... i juz za 9 miesiecy Statystyka znacznie sie POPRAWI na + + + !!! Nie mowiac juz o dodatkowej "Pincetce"... inaczej kazdy Rzad "bedzie zmuszony" poprzyjmowac "Arabow" z Afryki czy inne Is-toty z Azji ??
Krzysztof K
2016-11-16 11:25:46
Rozmnażają się ,ale za granicą.Wszyscy o tym wiedzą, politycy, urzędnicy też, bo robią to przecież ich dzieci. I po co ta ściema , rozcieranie szat, wycie po mediach o tragedii z kiepskim rozrodem?
as
2016-11-16 10:28:03
Jedyna skuteczna metoda leczenia bezplodnosci to in vitro ale w tym kraju juz nielegalna ...!
Rodzice
2016-11-16 09:01:08
Trudno żeby rosła, skoro mieszkają tu ludzie odpowiedzialni i nikt nie chce narażać swoich przyszłych pociech na życie w mieście, którego rozwój zatrzymał się dawno temu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA