Ponad 140 prac wpłynęło na konkurs plastyczny pn. „Babciu, dziadku, zadbajcie o swoje zdrówko” zorganizowany przez powiat policki. Udział w nim wzięły przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas podstawówek. Nagrodzono autorów tych prac, które zwróciły szczególną uwagę komisji konkursowej. Ta nie miała łatwego zadania.
– Było dużo ładnych prac i komisja miała sporo pracy – mówiła podczas spotkania z laureatami Beata Chmielewska z zarządu powiatu polickiego. – Brano pod uwagę zgodność pracy z tematem, oryginalność, kreatywność i estetykę wykonania.
– Bardzo trudno jest oceniać prace, które były malowane, wyklejane, rysowane sercem – przyznała Ewa Ignaczak, przedstawicielka Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Byłych Pracowników Grupy Azoty Zakładów Chemicznych w Policach. – Jestem matematykiem, a prace z matematyki jest dużo łatwiej oceniać, bo są bardziej konkretne niż to, co jest przekazywane przez emocje, uczucia. Jako babcia wspaniałych wnucząt bardzo się cieszę, że poświęciliście te prace swoim dziadkom, swoim babciom i namawiam was: bawcie się kredkami, farbami, plasteliną, wyklejaniem itd. Nie tylko w konkursach.
– Wszystkie prace były ładne – oceniła Elżbieta Krzemień, przedstawicielka Stowarzyszenia Polickie Amazonki. – Nie jestem plastykiem, a tutaj stanęłam przed koniecznością oceny ponad 100 prac plastycznych. Trudno było wybrać te najlepsze. Ale widzę, że te, które wybrałam, są dziś tutaj wyróżnione. Autorzy wykazali się dużą pomysłowością. Pokazali, że widzą dziadków na rowerze, na spacerach…
Ale część autorów przyznawała, że inspiracją dla nich byli sami dziadkowie.
– Uprawiają ogródek, więc mają własne owoce i warzywa, jeżdżą na rowerach, tańczą, czytają, spacerują, często się uśmiechają – wymieniał Mieszko Ziarkiewicz, który zdobył za swoją pracę wyróżnienie w kategorii wczesnoszkolnej. Wskazał w niej właśnie te prozdrowotne zachowania dziadków.
– Namalowałam babcię i dziadka. Zrobiłam też ramkę, na której były owoce i warzywa, ramka jest z pieczątek zrobionych w ziemniaku – opowiadała Lena Jankowska, która zajęła trzecie miejsce w kategorii wczesnoszkolnej.
Autorzy prac przyznawali, że mogli liczyć na wsparcie dorosłych – nauczycieli, rodziców i samych dziadków. I już sam udział w konkursie był pretekstem, żeby porozmawiać o tym, co warto jeść i jak z pożytkiem dla zdrowia spędzać czas. Niektóre prace zawierały nawet piramidę żywieniową.
W kategorii przedszkolnej pierwsze miejsce zajął Michał Zielazny, drugie – Szymon Pasierbek, a trzecie Liliana Nawrocka. W kategorii wczesnoszkolnej kapituła konkursowa najwięcej punktów przyznała Karolinie Dymnickiej, na drugim miejscu znalazła się praca Gabrieli Pasek, a na trzecim – Leny Jankowskiej.
(sag)