Czwartek, 30 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

To męska rzecz. Można zapuścić wąsy, ale trzeba się zbadać!

Data publikacji: 18 listopada 2022 r. 18:07
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2022 r. 18:07
To męska rzecz. Można zapuścić wąsy, ale trzeba się zbadać!
Ubiegłoroczna akcja profilaktyki zdrowia dla panów, zorganizowana również w CHR „Galaxy”, cieszyła się dużym zainteresowaniem. W tym roku można się więc spodziewać podobnego. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Choroby układu moczowo-płciowego dotykają co trzeciego mężczyznę, coraz częściej są to choroby nowotworowe – podaje Narodowy Fundusz Zdrowia i zauważa, że mężczyźni częściej niż kobiety, zaniedbują swoje zdrowie. Do lekarza zgłaszają się dopiero, gdy zaczyna boleć. Wielu nie korzysta z badań profilaktycznych. Listopad jest więc pretekstem do tego, żeby o tych badaniach panom przypomnieć i przekonać, że one naprawdę nie bolą, za to mogą ratować życie.

Po to właśnie od lat, w tym czasie, prowadzona jest akcja Movember, tzw. wąsopad – ma przekonać mężczyzn do samobadania i wykonywania regularnych badań kontrolnych oraz do otwartej dyskusji o męskim zdrowiu i samopoczuciu. Angażują się w nią nie tylko lekarze, ale też politycy, społecznicy i inni powszechnie znani mężczyźni. W mediach społecznościowych zamieszczają swoje zdjęcia z wąsami (specjalnie na ten czas zapuszczonymi lub sztucznymi), żeby podkreślić, że atrybutem męskości jest też świadomość własnego zdrowia – konieczności dbania o nie i kontrolowania jego stanu. Przypominać ma o tym także coroczny „Bieg z Wąsem”, który w Szczecinie odbędzie się także w tym roku – już w najbliższą niedzielę.

Panowie mogą zapadać m.in. na nowotwory męskich narządów rodnych (rak prostaty, jąder i prącia) czy układu moczowego (rak nerki i pęcherza moczowego). NFZ zwraca uwagę, że według danych Światowej Organizacji Zdrowia łagodny przerost prostaty, zwanej też sterczem lub gruczołem krokowym – stwierdza się u połowy panów w wieku 60 lat i prawie wszystkich 80-latków – ok. 90 procent populacji. A Krajowy Rejestr Nowotworów wskazuje, że rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn. Większość zachorowań na nowotwory złośliwe gruczołu krokowego, w tym raka prostaty, przypada w siódmej i ósmej dekadzie życia (87 procent występuje po 60 roku życia, ponad 50 procent zachorowań przypada po 70 roku życia).

Już w najbliższą sobotę z bezpłatnych badań profilaktycznych będzie można skorzystać w Centrum Handlowo-Rozrywkowym „Galaxy” w Szczecinie. Od godz. 10 do wieczora panowie będą mogli wykonać testy PSA (pobranie kropli krwi z palca i oznaczenie w niej poziomu PSA – antygenu specyficznego gruczołu krokowego) oraz badania USG jąder. Tutaj nie jest potrzebne skierowanie.

Ale jeśli ktoś tego dnia nie będzie mógł lub generalnie woli badać się w przychodni, to może się umówić i skorzystać ze świadczeń oferowanych w ramach ubezpieczenia (finansowanych przez NFZ). Badania dla panów dostępne są na podstawie skierowania. Test PSA w kierunku raka prostaty można wykonać w programie Profilaktyka 40 PLUS – czyli to możliwość dla panów, którzy ukończyli 40 lat. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło realizację tego programu do końca 2023 roku.

– Badanie wykonywane jest z krwi pacjenta w celu wczesnego wykrycia raka prostaty – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ. – Do programu kwalifikują się osoby, które m.in odpowiedzą na pytania ankietowe programu za pośrednictwem: Internetowego Konta Pacjenta, infolinii 22 735 39 53 – (w godzinach 8:00-18:00, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora) lub u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o realizację programu. Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka. Świadczenia udzielane są na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.

Od 2015 roku także lekarz POZ może skierować pacjenta na dodatkowe badania diagnostyczne, w tym na PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

– Zgodnie z wiedzą ekspertów, badanie powinni przejść panowie po ukończeniu 45. roku życia, jeżeli w rodzinie obserwowano już raka prostaty; pozostali mężczyźni – od ukończenia 50. roku życia – dodaje rzeczniczka.

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paranoja
2022-11-19 11:12:14
Narządy rodne u faceta? To chyba jakaś nowość
Zbrodnią białego
2022-11-19 08:06:40
Patriarchatu jest odmawianie kobiecie prawa do wąsów i brody!
Ginekolog
2022-11-18 22:53:27
Męskie narządy rodne? Mężczyźni nie rodzą. Mają narządy płciowe.
Fiut
2022-11-18 21:43:56
Chodziłem co roku na Piotra Skargi na wizyty do urologa, było wszystko ok, w końcu stwierdził że jak będzie coś nie tak, to mam przyjść... Pan doktor...
no, no, no...
2022-11-18 20:27:15
"męskie narządy rodne" - nowomowa zagościła już w Kurierze. A kobiety nie mające macicy, ale za to członka też mogą przyjść na te badania? A mężczyźni z macicą za to bez członka też mogą?
czytam
2022-11-18 18:16:14
Już lece jak zadrę kiecę /100 km/. Rodzinny powinien kierować .Akcje typu "czyn spoleczny" -jak za komuny opisujecie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA