Środa 26 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Zyta Rudzka laureatką Gryfii! [GALERIA]

Data publikacji: 2021-12-11 21:42
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-13 00:01
Zyta Rudzka laureatką Gryfii!
Fot. Dariusz GORAJSKI  

Zyta Rudzka wygrała dziesiątą edycję Gryfii, Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki. "Kurier Szczeciński" nagrodził ją za powieść "Tkanki miękkie".

- „Tkanki miękkie” to portret mężczyzny namalowany chirurgiczną ręką - mówiła podczas laudacji Joanna Laprus - Mikulska, przewodnicząca jury Gryfii. - Rudzka nie tylko odkrywa co ukryte, ale bada i analizuje wnętrze swoich bohaterów. Ani Ludwik, ani jego ojciec- Michał nie są w stanie ukryć się za fasadą, którą budowali przez lata. I ta bezbronność wobec przenikliwości narratorki staje się dla nich szansą. Odmienne światy ojca i syna zaczynają się delikatnie przenikać. Ludwik odkrywa rejony, o których nie miał pojęcia, a w jego beznamiętnym sercu pojawia się świadomość czułości wobec odchodzącego ojca. Dzięki temu „Tkanki miękkie” Zyty Rudzkiej stają się czymś więcej niż studium nad śmiercią. Stają się studium nad śmiercią, która transformując, przynosi życie.

Zyta Rudzka otrzymała także nagrodą specjalną upamiętniającą śp. Tomasza Kowalczyka, prezesa i redaktora naczelnego "Kuriera Szczecińskiego", który stworzył Gryfię.

Do nagrody nominowane były także Dominika Buczak za "Dziewczyny z placu" oraz Sylwia Chwedorczuk za "Kowalską. Tę od Dąbrowskiej". 

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

nie czytałem
2021-12-12 19:23:36
Nie czytałem - i nie będę - ale mam uwagę... "Najlepszą w kraju pisarkę" powinien chyba wyłonić ogólnopolski plebiscyt, a nie kilkoro podobnych jej "postępowych" "znajomych królika"... O "popularności" naszej nagrody świadczy też ta nikła liczba komentarzy...
@ obserwa
2021-12-12 17:37:23
Nie ale popularyzuje swoją tradycję i swoją wybraną narodowość.
obserwa
2021-12-12 11:08:23
Czy laureatka w ten sposób popularyzuje nasze miasto lub region kraju? Czy jury jest z naszego grodu?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA