„Skręciliśmy w ulicę Wawrzyniaka, idziemy lewą stroną i już po chwili widzimy potężny budynek z czerwonej cegły. Jest to jeden z gmachów Zakładu Opiekuńczego Bethania prowadzonego przez luterańskie zakonnice”. Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki oraz Michał Rembas zapraszają do skorzystania z niecodziennej formy zwiedzania Szczecina.
Oswajanie Sztuki przygotowało drugi cykl audiospacerów miejskich pn. „Od powijaków do brutalizmu (z Quistorpami w tle)”. – Podczas tej przechadzki zadrzecie głowy w górę, zajrzycie na podwórka, a nawet na zapomniane cmentarze – zapowiadają organizatorzy.
Ci, którzy skorzystają z tej niecodziennej formy zwiedzania miasta, spacerować będą z głosem Michała Rembasa – dziennikarza, podróżnika, historyka. To pasjonat starych cmentarzy, architektury i wojskowości. Współpracował m.in. z „National Geographic”, jest autorem książek „Cuda na fasadach” i „Zachodniopomorskie tajemnice” oraz współautorem wielu innych – „Nekropolie. Zabytkowe cmentarze wielokulturowej Polski”, „Dąbie. Prawobrzeże Wielkiego Szczecina”, „Z archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych XX wieku”.
Jak to działa? Na dwóch platformach do odsłuchiwania muzyki (Spotify i Soundcloud) dostępne są opowieści, które należy odtworzyć na trasie spaceru – każda opowieść dotyczy jednego przystanku. Na platformach można również odsłuchać poprzedni audiospacer z Gabrielem Augustynem, śladem szczecińskich adresów z książek.
Organizatorzy przygotowali również mapę, aby łatwiej można było się poruszać podczas samodzielnego podążania przewodnika. Można ją pobrać i samodzielnie wydrukować ze strony oswajaniesztuki.pl. Wszystkie spacery są bezpłatne.
– Przed nami jeszcze cztery spacery, a każdy zahaczy o inny temat i inne zakamarki. Już wkrótce trasą nowych i starych symboli Szczecina poprowadzi nas Małgorzata Duda – zapowiada Kinga Rabińska ze Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki, która w tym działaniu odpowiada za montaż audioopowieści.
Cykl audiospacerów organizowany jest w ramach projektu „Itinerarium szczecińskie. Odkrywanie miasta z dystansu”, który realizowany jest ze wsparciem miasta.
(kn)