Poniedziałek, 25 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Złote Lwy rozdane! Nagrodzono film o wykładowcy szczecińskiej uczelni

Data publikacji: 26 września 2021 r. 00:12
Ostatnia aktualizacja: 29 września 2021 r. 08:16
Złote Lwy rozdane! Nagrodzono film o wykładowcy szczecińskiej uczelni
Foto: dystrybutor  

Wykładowca szczecińskiej Akademii Sztuki, dr hab. Daniel Rycharski, jest bohaterem filmu pt. "Wszystkie nasze strachy". W sobotni (25 września) wieczór ta produkcja zdobyła najważniejszą nagrodę 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Złote Lwy. To opowieść o homofobii i wykluczeniu, nietolerancji, współczesnym Kościele, sztuce i człowieku, który walczy o prawo do bycia sobą. Tytuł filmu nawiązuje do wystawy artysty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – „Strachy”.

Nagrodzony film to oparta na faktach, przejmująca historia wychowanego na wsi artysty, mocno zaangażowanego w działalność Kościoła katolickiego: "Daniel cieszy się szacunkiem wspólnoty wiejskiej, kiedy odważnie wspiera walkę o jej sprawy. Jest zakochany w chłopcu z sąsiedztwa – Olku, który nie jest gotowy, by ujawnić swoją tożsamość seksualną. Ich relacja rozwija się w ukryciu. Kiedy nastoletnia przyjaciółka nie wytrzymuje homofobicznych ataków i popełnia samobójstwo, Daniel namawia ludzi ze wsi do odbycia wspólnej drogi krzyżowej w intencji ofiary. Dotychczasowi sprzymierzeńcy odwracają się od niego. Za namową kuratora Daniel bierze udział w wystawie w warszawskiej galerii sztuki. Walka z homofobią staje na drodze relacji z Olkiem" - tak o swoim filmie piszą producenci.

Daniela Rycharskiego zagrał Dawid Ogrodnik, w filmie wystąpili też m.in.: Andrzej Chyra, Jowita Budnik i Jacek Poniedziałek.

- Według nas, wiara i tęcza są nierozerwalne, mogą się tylko wzmacniać. Ten film powstał po tym, jak mieliśmy do czynienia z takimi osobami, jak Daniel Rycharski, które są osobami LGBT, ale walczą o swoją obecność w Kościele katolickim i są w paradoksalnej i trudnej sytuacji, że muszą walczyć o siebie. W kraju, który jest podzielony wojną kulturową i oni są akurat na linii frontu, wręcz te obie strony je wykluczają w jakimś sensie. A te osoby są szansą na to, byśmy byli razem, byśmy też się odnowili jako wspólnota, są szansą na dialog i na jakąś zmianę społeczną. Dlatego tę nagrodą dedykujemy wszystkim tym osobom  - mówił podczas sobotniej gali jeden z reżyserów, Łukasz Ronduda (drugim jest Łukasz Gutt).

35-letni Daniel Rycharski jest autorem filmów i instalacji multimedialnych, a także animatorem kultury. Tworzy projekty publiczne w przestrzeni wiejskiej, angażujące lokalną społeczność. W swojej praktyce artystycznej inspiruje się m.in. elementami sakralnymi, wierzeniami ludowymi, co doprowadziło do powstania instalacji „Galeria Kapliczka”, będącej miejscem przeznaczonym na prezentacje działań artystycznych. W 2017 roku został nagrodzony Paszportem Polityki w kategorii - sztuki wizualne.

***

Nagrodę w Gdyni w kategorii "najlepsza rola kobieca drugoplanowa" otrzymała Sławomira Łozińska za kreację w filmie "Lokatorka", natomiast w kategorii " najlepsza rola męska drugoplanowa" wyróżniono Andrzeja Kłaka za "Prime Time". W kategorii "muzyka" jury nagrodziło Teoniki Rożynek za film "Prime Time", za zdjęcia doceniono Łukasza Gutta za "Wszystkie nasze strachy". W kategorii "główna rola kobieca" zwyciężyła Maria Dębska za postać Kaliny Jędrusik w filmie "Bo we mnie jest seks", a za główną rolę męską - Jacek Beler za film "Inni Ludzie". Srebrne Lwy zdobył film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Z kolei Platynowego Lwa, za całokształt twórczości artystycznej, przyznano Agnieszce Holland.

(MON)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Daniel
2021-09-29 08:15:58
Kiedy zacznie się moda na pokazywanie problemów opiekunów dla ludzi starszych, chorych i niepełnosprawnych? To są prawdziwe problemy kiedy dorosłej osobie trzeba zmienić pieluchę, umyć, nakarmić i tak dzień w dzień, noc za nocą, za grosze i znikąd pomocy. To jest kierat i piekło na ziemi, a nie bzdury tęczowych.
nazwa
2021-09-28 13:30:05
Był już film Suma wszystkich strachów. https://www.filmweb.pl/film/Suma+wszystkich+strach%C3%B3w-2002-32255
ciekawe
2021-09-26 19:21:13
A Stuhry nic nie dostały ? Ani Janda?
Prawacka Ideologia
2021-09-26 18:52:25
Piękny film, który pokazuje, jak prawacka ideologia zniszczyła Polskę i jej mieszkańców. To film o tępocie katolickiego społeczeństwa, które księży pedofilów masowo wynosi na ołtarze i szczuje na ludzi mających odwagę być sobą. To film jasno pokazujący, że nie można być jednocześnie katolikiem i dobrym człowiekiem, obnażający istotę prawackiej ideologii: ona zawsze była, jest i będzie kolejnym wcieleniem inkwizycji, frankizmu, hitleryzmu i innych prawicowych, nacjonalistycznych bredni.
zazeł
2021-09-26 15:32:32
Niesamowita erupcja kultury odtylcowej daje o sobie znać.
signum
2021-09-26 11:41:42
A swego czasu wystarczyło napomknąć ,że dzieło jest o niedoli ludu i wiadomo było,że to arcydzieło!
JB
2021-09-26 10:15:29
@Lewacka ideologia. Dziwnym jest, że nie uważasz homoseksualistów za środowisko nieprzesladowane, wg mnie zjawisko takie istnieje w społeczeństwie, czasami nawet przybiera na sile. Gerenalnie są takie filmy które poruszają istotne (bardziej lub mniej) problematyki różnych czasów, aktualnie porównując czasy przeszłe oraz wyciągając z nich wnioski, dostrzeżono, że pewne małe grupy społeczne które mają (lub powinny mieć, jak każdy człowiek) pełne prawa, mają je ograniczane lub są szkalowane. Ot co.
balu
2021-09-26 09:47:12
Kiedy ta moda minie?
Lewacka ideologia.
2021-09-26 06:49:33
Lewacka ideologia opanowała światowe i polskie kino. Główne nagrody ( Oscary , Złote Lwy i inne ) zdobywają lewackie propagandowe filmy fałszujące historię o "prześladowanych" homoseksualistach i lesbijkach , o bohaterskich Żydach i okrutnych sadystach Polakach. Antykościelne paszkwile dopełniają reszty. Tych filmów prawie nikt nie ogląda. Agnieszka Holland , która na stałe mieszka we Francji, zajmuje się tylko szkalowaniem Polski na Zachodzie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA