poniedziałek, 26 października 2020.
Strona główna > Kultura > Powstaje film o wykładowcy Akademii Sztuki. Zagra go Dawid Ogrodnik

Powstaje film o wykładowcy Akademii Sztuki. Zagra go Dawid Ogrodnik

Powstaje film o wykładowcy Akademii Sztuki. Zagra go Dawid Ogrodnik
Data publikacji: 2020-10-16 18:34
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-18 17:15
Wywietleń: 804 479565

Na stronie internetowej szczecińskiej Akademii Sztuki pojawiła się informacja, iż powstaje film o wykładowcy tej uczelni! Zagra go Dawid Ogrodnik, jeden z najlepszych aktorów młodego pokolenia. Na ekranie zobaczymy też m.in. Andrzeja Chyrę, Jowitę Budnik i Jacka Poniedziałka. Obecnie film kręcony jest na Suwalszczyźnie, a zdjęcia mają się zakończyć w połowie listopada. Premiera planowana jest na wiosnę przyszłego roku. Tytuł tej produkcji to "Wszystkie nasze strachy". Ma to być opowieść o homofobii i wykluczeniu, nietolerancji, sztuce i człowieku, który walczy o prawo do bycia sobą.

Bohaterem filmu jest dr hab. Daniel Rycharski, nagrodzony kilka lat temu Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne, który w swoich pracach mierzy się z wieloma społecznymi uprzedzeniami. Czego możemy się spodziewać po filmie? ""Wszystkie nasze strachy" będą opowiadać historię Daniela Rycharskiego, polskiego artysty współczesnego i aktywisty LGBTQ. Rycharski, wierzący gej (przez dłuższy czas deklarujący się jako katolik), od lat pracuje we wsi Kurówek na Mazowszu, gdzie mieszka jego rodzina. Jest także wykładowcą Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Nowych Mediów i Rzeźby" - czytamy na stronie internetowej Akademii Sztuki.

Tytuł filmu nawiązuje do wystawy artysty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, chyba najgłośniejszej ekspozycji ubiegłego roku - "Strachy", o której tak informowała ta instytucja w swoim katalogu: "Śmiałe podejście Rycharskiego do wiary i chrześcijaństwa, które nie znajduje odpowiednika w sztuce polskiej, jest aktualnie czynnikiem napędzającym jego praktykę artystyczną. Zebrane na wystawie obiekty opowiadają historię działań artysty, który przechodzi od chęci zorganizowania oddolnej rewolucji i wprowadzenia osób LGBT+ na równych prawach do Kościoła, do praktykowania wiary na własnych zasadach. Zakorzeniony przez różne instytucje i rodzinę w religii, poszukuje w danym zestawie pojęć i wartości nowej wersji projektu emancypacyjnego, który objąłby dotychczas wykluczanych, a który nazywa bezreligijnym chrześcijaństwem".

Kim jest Daniel Rycharski?

34-letni Daniel Rycharski jest autorem filmów i instalacji multimedialnych, a także animatorem kultury. Tworzy projekty publiczne w przestrzeni wiejskiej, angażujące lokalną społeczność. W latach 2005–2009 tworzył grupę artystyczną ze Sławomirem Shuty. W 2009 roku artysta postanowił wrócić do rodzinnej wsi Kurówko. Jak informuje strona internetowa AS, artysta "zainspirowany opowieściami o fantastycznych istotach zamieszkujących okoliczne lasy, stworzył na jednym z domów mural przedstawiający zwierzę-hybrydę. Projekt zaowocował serią kilkudziesięciu malowideł zwanych potocznie wiejskim street artem. W swojej praktyce artystycznej inspiruje się m.in. elementami sakralnymi, wierzeniami ludowymi, co doprowadziło do powstania instalacji „Galeria Kapliczka” będącej miejscem przeznaczonym na prezentacje działań artystycznych".

W 2012 roku otrzymał tytuł Kulturysty Roku przyznawany przez Program Trzeci Polskiego Radia. Został też nagrodzony Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne za „intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością. Za nadanie całkiem nowego sensu terminowi sztuka wiejska”. Artysta zasłynął wieloma projektami i akcjami, a wśród nich jest instalacja pn. "Wyspa", w której wykorzystał sztuczne macewy powstałe jako element scenografii do filmu "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego.

W przyszłym roku planowana jest wystawa prac Daniela Rycharskiego w Szczecinie, w tutejszej Trafostacji Sztuki.

(MON)

Na zdjęciach: Daniel Rycharski i Dawid Ogrodnik

Powstaje film o wykładowcy Akademii Sztuki. Zagra go Dawid Ogrodnik

Komentarze

Jaca
Na Akademii Sztuki jest drugi zainspirowany sztuką lgbt co namalował tortury piłą na prawdopodobnie lgbt gdzie z niego leje się tęczowa krew.Tną go na pół piłą policjant i biskup.Wielka to sztuka musi być,czego oni uczą w tej akademii.Już starożytni pokazywali piękno ludzkiego i męskiego ciała w sposób arcymistrzowski.Teraz sztuka się degraduje i jest na doraźny poklask publicystyki.Szkoda bo przez sztukę można wiele pokazać drugiemu człowiekowi co artysta chce powiedzieć.Tylko nie mieszajcie wiary chrześcijańskiej do lgbt bo to szkodzi obu stronom. Opis działań artysty, który przechodzi od chęci zorganizowania oddolnej rewolucji i wprowadzenia osób LGBT+ na równych prawach do Kościoła, do praktykowania wiary na własnych zasadach to oczywista bzdura
2020-10-18 17:13:28
Entuzjasto, nawet nie wiesz jak nisko upadłeś na pysk.
O zrytym czerepie nie wspomnę.
2020-10-18 00:39:07
entuzjasta
Wiejski pedał, ale katolik - to tragiczne, gdyby nie było śmieszne. Sztuka upada, na razie osiągnęła poziom majtek.
2020-10-17 11:11:06
Wiara
Co za bełkot opisujący chrześcijaństwo,po co mieszać te sfery.
2020-10-16 19:27:32
!!!
Super
2020-10-16 18:47:10

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie