czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą

Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą

Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą
Data publikacji: 2017-04-22 21:51
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:45
Wywietleń: 1703 245809

Uroczysty Koncert finałowy w Zamku Książąt Pomorskich zakończył w sobotę Zachodniopomorski Konkurs Pianistyczny i Harfowy „Młode Talenty. Ponad 40 uczniów szkół muzycznych z całej Polski przez dwa dni prezentowało w Szczecinie swoje artystyczne umiejętności.

Konkurs był okazją do zaprezentowania się uczniów wszystkich typów szkół muzycznych pierwszego stopnia z terenu całego kraju. Zorganizowała go Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. T. Szeligowskiego w Szczecinie we współpracy z Akademią Sztuki. Podczas wręczenia nagród laureatom Anna Tarnowska, dyrektor PSM, podziękowała uczestnikom za liczne przybycie z różnych miast Polski, ich nauczycielom - za znakomite przygotowanie, a rodzicom - za wspieranie swoich dzieci w artystycznym rozwoju. Tym razem wieloletni konkurs "Młode talenty" odbył się w zmienionej formie, wprowadzono bowiem dodatkową kategorię przesłuchań dla uczniów klasy harfy.

- Jest to jeden z pierwszych i nielicznych konkursów harfowych w Polsce. Szczecin jest prekursorem i mam nadzieję, że harfa się tu zadomowi - powiedziała dr Paulina Porazińska, przewodnicząca jury konkursowego w kategorii harfa.

Konkurs był na wysokim poziomie, co podkreślali jurorzy obu komisji, w których zasiadali znamienici muzycy i pedagodzy. Przewodniczącą jury w kategorii fortepian była prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W czterech grupach w kategorii fortepian przyznano po trzy nagrody oraz pojedyncze wyróżnienia. Laureatami pierwszych miejsc w swych grupach wiekowych zostali: Kacper Łyczkowski (OSM w Zielonej Górze), Urszula Bytniewska-Judasz (OSM w Szczecinie), Barbara Ruda (SM w Wieliczce), Tymoteusz Gajda (OSM w Szczecinie).

W kategorii harfa pierwsze miejsca w swych grupach zajęli: Michał Majkowski (SM Kraków), Lena Król-Szemat (OSM w Poznaniu) oraz Barbara Ożarowska (ZPOSM w Warszawie), którą jury nagrodziło również Grand Prix Konkursu. W obu kategoriach przyznano nagrody pieniężne: za pierwsze miejsce - 500 zł, za drugie - 200 zł, za trzecie - 100 zł oraz nagrody rzeczowe za wyróżnienia. 

W sobotnim Koncercie finałowym wystąpili wszyscy laureaci pierwszych miejsc. Młodzi muzycy wykonywali m. in. utwory: E. Griega, J. Eggharda, N. Gustavsona, G. Bacewicz, J Thomasa, F. Kuchlau. Szczecińska publiczność nie szczędziła braw utalentowanym młodym artystom.

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie