Niedziela 03 lipca 2022r. 
REKLAMA

Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą

Data publikacji: 2017-04-22 21:51
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:45
Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą
 

Uroczysty Koncert finałowy w Zamku Książąt Pomorskich zakończył w sobotę Zachodniopomorski Konkurs Pianistyczny i Harfowy „Młode Talenty. Ponad 40 uczniów szkół muzycznych z całej Polski przez dwa dni prezentowało w Szczecinie swoje artystyczne umiejętności.

Konkurs był okazją do zaprezentowania się uczniów wszystkich typów szkół muzycznych pierwszego stopnia z terenu całego kraju. Zorganizowała go Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. T. Szeligowskiego w Szczecinie we współpracy z Akademią Sztuki. Podczas wręczenia nagród laureatom Anna Tarnowska, dyrektor PSM, podziękowała uczestnikom za liczne przybycie z różnych miast Polski, ich nauczycielom - za znakomite przygotowanie, a rodzicom - za wspieranie swoich dzieci w artystycznym rozwoju. Tym razem wieloletni konkurs "Młode talenty" odbył się w zmienionej formie, wprowadzono bowiem dodatkową kategorię przesłuchań dla uczniów klasy harfy.

- Jest to jeden z pierwszych i nielicznych konkursów harfowych w Polsce. Szczecin jest prekursorem i mam nadzieję, że harfa się tu zadomowi - powiedziała dr Paulina Porazińska, przewodnicząca jury konkursowego w kategorii harfa.

Konkurs był na wysokim poziomie, co podkreślali jurorzy obu komisji, w których zasiadali znamienici muzycy i pedagodzy. Przewodniczącą jury w kategorii fortepian była prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W czterech grupach w kategorii fortepian przyznano po trzy nagrody oraz pojedyncze wyróżnienia. Laureatami pierwszych miejsc w swych grupach wiekowych zostali: Kacper Łyczkowski (OSM w Zielonej Górze), Urszula Bytniewska-Judasz (OSM w Szczecinie), Barbara Ruda (SM w Wieliczce), Tymoteusz Gajda (OSM w Szczecinie).

W kategorii harfa pierwsze miejsca w swych grupach zajęli: Michał Majkowski (SM Kraków), Lena Król-Szemat (OSM w Poznaniu) oraz Barbara Ożarowska (ZPOSM w Warszawie), którą jury nagrodziło również Grand Prix Konkursu. W obu kategoriach przyznano nagrody pieniężne: za pierwsze miejsce - 500 zł, za drugie - 200 zł, za trzecie - 100 zł oraz nagrody rzeczowe za wyróżnienia. 

W sobotnim Koncercie finałowym wystąpili wszyscy laureaci pierwszych miejsc. Młodzi muzycy wykonywali m. in. utwory: E. Griega, J. Eggharda, N. Gustavsona, G. Bacewicz, J Thomasa, F. Kuchlau. Szczecińska publiczność nie szczędziła braw utalentowanym młodym artystom.

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA