niedziela, 27 maja 2018.
Strona główna > Kultura > Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą

Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą

Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą
Data publikacji: 2017-04-22 21:51
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 641 245809

Uroczysty Koncert finałowy w Zamku Książąt Pomorskich zakończył w sobotę Zachodniopomorski Konkurs Pianistyczny i Harfowy „Młode Talenty. Ponad 40 uczniów szkół muzycznych z całej Polski przez dwa dni prezentowało w Szczecinie swoje artystyczne umiejętności.

Konkurs był okazją do zaprezentowania się uczniów wszystkich typów szkół muzycznych pierwszego stopnia z terenu całego kraju. Zorganizowała go Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. T. Szeligowskiego w Szczecinie we współpracy z Akademią Sztuki. Podczas wręczenia nagród laureatom Anna Tarnowska, dyrektor PSM, podziękowała uczestnikom za liczne przybycie z różnych miast Polski, ich nauczycielom - za znakomite przygotowanie, a rodzicom - za wspieranie swoich dzieci w artystycznym rozwoju. Tym razem wieloletni konkurs "Młode talenty" odbył się w zmienionej formie, wprowadzono bowiem dodatkową kategorię przesłuchań dla uczniów klasy harfy.

- Jest to jeden z pierwszych i nielicznych konkursów harfowych w Polsce. Szczecin jest prekursorem i mam nadzieję, że harfa się tu zadomowi - powiedziała dr Paulina Porazińska, przewodnicząca jury konkursowego w kategorii harfa.

Konkurs był na wysokim poziomie, co podkreślali jurorzy obu komisji, w których zasiadali znamienici muzycy i pedagodzy. Przewodniczącą jury w kategorii fortepian była prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W czterech grupach w kategorii fortepian przyznano po trzy nagrody oraz pojedyncze wyróżnienia. Laureatami pierwszych miejsc w swych grupach wiekowych zostali: Kacper Łyczkowski (OSM w Zielonej Górze), Urszula Bytniewska-Judasz (OSM w Szczecinie), Barbara Ruda (SM w Wieliczce), Tymoteusz Gajda (OSM w Szczecinie).

W kategorii harfa pierwsze miejsca w swych grupach zajęli: Michał Majkowski (SM Kraków), Lena Król-Szemat (OSM w Poznaniu) oraz Barbara Ożarowska (ZPOSM w Warszawie), którą jury nagrodziło również Grand Prix Konkursu. W obu kategoriach przyznano nagrody pieniężne: za pierwsze miejsce - 500 zł, za drugie - 200 zł, za trzecie - 100 zł oraz nagrody rzeczowe za wyróżnienia. 

W sobotnim Koncercie finałowym wystąpili wszyscy laureaci pierwszych miejsc. Młodzi muzycy wykonywali m. in. utwory: E. Griega, J. Eggharda, N. Gustavsona, G. Bacewicz, J Thomasa, F. Kuchlau. Szczecińska publiczność nie szczędziła braw utalentowanym młodym artystom.

Tekst i fot. Elżbieta KUBERA

Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą Zamek rozbrzmiewał fortepianem i harfą

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”