Sobota 13 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Mali znawcy Pomorza [GALERIA]

Data publikacji: 2017-03-31 20:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:37
Mali znawcy Pomorza
 

Około setki uczniów naszego województwa wzięło w piątek udział w konkursie organizowanym corocznie przez Muzeum Narodowe w Szczecinie - pn. „Moja mała ojczyzna. Moja miejscowość, mój region".

Tegoroczny temat konkursu to „Złoty wiek Pomorza (XVI-XVII wiek)". Uczniowie mieli zatem za zadanie napisać w teście m.in. czym jest Gobelin Croya, jak nazywał się ostatni książę z roku Gryfitów, czym zasłużył się dla kultury książę Filip II, co zawarł Lubinus na swojej mapie, itd. Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci z klas 1–3 szkół podstawowych, ich starsi koledzy z klas 4–6 oraz młodzież z klas gimnazjalnych. Na zdjęciu - najmłodsi uczestnicy historycznej rywalizacji.

(MON)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp.
2017-03-31 21:30:47
Tak oto wygląda otępianie i ogłupianie młodzieży. Jeśli złoty wiek był złotym wiekiem , to dlaczego zniknęła dynastia. Książęta tak byli wyniszczeni wojnami religijnymi,że nie mieli pieniędzy na renegocjacje z Brandenburczykami? W kraju , jak w całej zachodniej Europie doszło do rozpasania, degeneracji wartości, rozboje, kradzieże, upadek moralny, wymianę elit wykształconych na siłę , w myśl zasady, kto nie z nami , ten wróg. W ten sposób katedrę literatury w Rostoku i w Greiswaldzie , pozbawiono E. Lubinusa. Po ugodzie na sejmie w Trzebiatowie (czyja władza tego religia,) E. Lubinusa sponiewierano i odstawiono na podrzędne stanowisko do zinwentaryzowania , zapyziałej , zapomnianej wyspy Rugii. . Problem powstał, gdy się okazało,ze E. Lubinus wraz ze wspólnikami (w zmowie) odstawił tak pięknie, ze Samemu Księciu to się spodobało, i wbrew Opatowi Kamieńskiemu zażyczył sobie taką piękność na całe Pomorze. Jednej rzeczy nikt nie podejrzewał. E. Lubinus zamiast dzieła kartograficznego zrobił najpiękniejsze dzieło literackie Poddał rzeczowej krytyce wszelkie zdziczenia, brak sprawności administracji,wszelakie zbytki , wyprawy do Grobu Pańskiego!. To były wydatki na tamte czasy kosmiczne. A w księstwie panował brud, smród i ubóstwo. Wszelkie dewiacji możnych i całego przekroju społeczeństwa jakie panowały u schyłku panowania Dynastii Gryfitów pozostawił na kartach swojego dzieła. Piękne potoki.To unikat w skali europejskiej. Ten kto to czytał ten wie o czym mówię. To pozostawił na kartach swojego dzieła.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA