sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Kultura > Wybitny kolorysta. Wystawa prac Zenona Kononowicza

Wybitny kolorysta. Wystawa prac Zenona Kononowicza

Wybitny kolorysta. Wystawa prac Zenona Kononowicza
Data publikacji: 2019-08-27 11:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-29 07:44
Wywietleń: 771 410746

Na wernisaż malarstwa Zenona Kononowicza, jednego z najwybitniejszych polskich kolorystów, w latach 1946–1950 związanego ze Szczecinem, zaprasza dzisiaj (27 sierpnia) Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Otwarcie ekspozycji pt. „Zenon Kononowicz. Z galerii wspomnień” odbędzie się o godz. 17 w Galerii Przedmiotu (wejście J).

Artysta, którego prace będziemy mogli podziwiać, zwykł mawiać: „Malowanie to nie jest lizanie cukru przez szybę, jest to głębokie, wewnętrzne przeżycie tego, co się widzi, a więc impresji własnej i impresji odbieranej z natury”.

Zenon Kononowicz urodził się w 1903 r. w Honczarach koło Nowogródka. W 1913 r. rodzice sprzedali majątek i przenieśli się z dziećmi do Lidy. W 1916 r. całą rodzinę repatriowano do Riazania, gdzie Zenon uczęszczał do gimnazjum, jednocześnie ucząc się w tamtejszej Szkole Sztuk Pięknych. Na początku lat 20. wrócił z Rosji do wolnej Polski. W 1923 r. rozpoczął studia w Krakowie w pracowni Felicjana Szczęsnego Kowarskiego i Jana Wojnarowskiego. Profesor Kowarski miał ogromny wpływ na życie i karierę młodego malarza. Wielokrotnie wspierał Kononowicza materialnie, by później uczynić go asystentem w pracowni malarstwa monumentalnego. W 1930 r. Kononowicz przeniósł się za Kowarskim do Warszawy, gdzie jego ulubiony profesor objął katedrę malarstwa sztalugowego w Szkole Sztuk Pięknych. W tym samym roku, po otrzymaniu stypendium, Kononowicz wyjechał do Włoch i Francji. W Paryżu zetknął się z Józefem Pankiewiczem i jego uczniami zrzeszonymi w Komitecie Paryskim. Po powrocie w 1933 r. uzyskał dyplom warszawskiej ASP.

Na pierwszej indywidualnej wystawie w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie w 1934 r. artysta zaprezentował 167 prac powstałych w czasie pobytu w Zułowie w majątku rodzinnym Piłsudskiego. W latach 1937-1939 wykładał w Lublinie w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. L. Mehofferowej. Na krótko przed wojną wrócił do Warszawy i podjął pracę asystenta Kowarskiego w ASP. Po wojnie pracował jako pedagog w Szczecinie, Nałęczowie i Lublinie. W szczecińskim Liceum Plastycznym pracował wprawdzie krótko, ale nie bez wpływu na rozwój szkoły. Szczecin był dla niego miejscem wyjątkowym. Jego prace cieszyły się tu dużym uznaniem, a on sam względnie dobrymi warunkami materialnymi. W tym okresie twórczości morze stało się jego ulubionym i wielokrotnie wykorzystywanym motywem.

* * *

Uwaga! Celem organizatorów jest na tej wystawie zaprezentowanie także obrazów ze szczecińskiego okresu twórczości Kononowicza. Dlatego Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zwraca się z prośbą do właścicieli obrazów tego wybitnego polskiego kolorysty o wypożyczenie ich na wystawę (kontakt: wystawy@zamek.szczecin.pl).

(KK)

Komentarze

I niczego nie będzie
Kononowicz jest tylko jeden.
2019-08-29 06:54:54
JURY
Zadnej impresji jakiejkolwiek , ani impresji odbieranej tu NIE widac!! Krzywe - skorodowane az sie przewraca - juz NIE wspomne o kolorach!!! Lepiej trzymac to u siebie w domu a NIE obwozic sie publicznie. PASKUCTWO!!! i TYLE. Czy juz NIE ma ten artysta ciekawszych expozycji do wystawienia PUBLICZNEGO i to w Naszej KSIAZNICY Szczecinskiej????? PS. Nikifor ma ciekawsze i subtelne i bezcenne!!!
2019-08-28 19:36:42
er
moze rodzina krzysia kononowicza-pilsudskiego mlecznego warmianina ?
2019-08-28 12:49:19

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie