Sobota, 20 lipca 2024 r. 
REKLAMA

„Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz [GALERIA]

Data publikacji: 20 sierpnia 2019 r. 21:02
Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2019 r. 00:04
„Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz
Wernisaż wystawy „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010” oraz spotkanie ze współautorem albumu „Anna Walentynowicz 1929–2010” prof. Sławomirem Cenckiewiczem zainaugurowało otwarcie Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia”. Fot. Marta Teszner  

Wernisaż wystawy „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010” oraz spotkanie ze współautorem albumu „Anna Walentynowicz 1929–2010” prof. Sławomirem Cenckiewiczem odbyło się we wtorek (20 sierpnia). Była to inauguracja Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia”. 

„Przystanek Historia” to nowe miejsce w Szczecinie, w którym IPN będzie realizował cykliczne działania i przedsięwzięcia związane z popularyzacją wiedzy o najnowszej historii Polski. W ofercie znajdą się spotkania otwarte, warsztaty i wystawy.

Pierwsze wydarzenie poświęcono Annie Walentynowicz.

– Historia jej życia – ściśle zespolona z losami Polaków w XX wieku – jest jak portret zbiorowy polskich robotników wstających z kolan, by zbuntować się przeciwko komunizmowi. Zawsze skromna, swoje życie traktowała jako służbę – wspomina prof. Cenckiewicz.

W 1970 roku Walentynowicz brała udział w antykomunistycznych protestach robotniczych w Trójmieście i w strajku w Stoczni Gdańskiej, przygotowując m.in. posiłki dla strajkujących. W styczniu 1971 r. była już jednym z organizatorów kilkudniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. Od 1978 roku, działając w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, udostępniała mieszkanie jako punkt kontaktowy, redagowała i kolportowała niezależne pismo „Robotnik Wybrzeża” oraz współorganizowała obchody rocznic Grudnia’70 i kultywowała pamięć ofiar komunistycznego mordu na robotnikach. Była prześladowana i wielokrotnie zatrzymywana na 48 godzin.

W sierpniu 1980 roku została zwolniona z pracy. Stało się to bezpośrednią przyczyną wybuchu 14 sierpnia strajku w Stoczni Gdańskiej. Pierwszym postulatem protestujących było przywrócenie jej do pracy. Walentynowicz wraz z Aliną Pieńkowską doprowadziła do kontynuacji strajku w dniu 16 sierpnia i przeobrażenia go w strajk solidarnościowy z robotnikami strajkującymi w innych zakładach pracy. Zapoczątkowana tym narastająca fala strajków i protestów w wielu miejscach Polski zmusiła komunistów do negocjacji i zawarcia porozumienia ze strajkującymi oraz doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku była internowana i więziona.

Zginęła w Smoleńsku 10 kwietnia 2010. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu jej zasług dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd jej niezłomnej postawie, ustanowił rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

* * *

Centra Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” działają w kilku miastach w Polsce m.in. w Warszawie, Białymstoku, Katowicach, Kielcach i Krakowie oraz za granicą w Wilnie, Grodnie, Lwowie, na Zaolziu, w Łucku i Żytomierzu na Ukrainie, w Brukseli, Londynie, Nowym Jorku i Chicago.

* * *

23 sierpnia o godzinie 18.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie (al. Wojska Polskiego 21) odbędzie się wernisaż wystawy „Ukradzione Dzieciństwo”. Uzupełni go dyskusja, poświęcona losom dzieci podczas wojny i okupacji, w której udział wezmą: autor wystawy dr Tomasz Łabuszewski, świadek historii Izabela Kozłowska, córka por. Czesława Zajączkowskiego ps. Ragner oraz psycholog dziecięcy. Goście będą się starali przybliżyć i wyjaśnić, czym było tytułowe „ukradzione dzieciństwo” oraz jakie były jego następstwa tj. powojenna trauma.

(as)

Fot. Marta Teszner

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Hmm
2019-08-20 23:46:10
A w tym "Ukradzionym Dziecinstwie" to jakie beda Narodowosci...???? Czy "tylko" 1-na Narodowosc !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA