niedziela, 15 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz

„Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz [GALERIA]

„Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz
Data publikacji: 2019-08-20 21:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-21 00:04
Wywietleń: 558 409358

Wernisaż wystawy „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010” oraz spotkanie ze współautorem albumu „Anna Walentynowicz 1929–2010” prof. Sławomirem Cenckiewiczem odbyło się we wtorek (20 sierpnia). Była to inauguracja Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia”. 

„Przystanek Historia” to nowe miejsce w Szczecinie, w którym IPN będzie realizował cykliczne działania i przedsięwzięcia związane z popularyzacją wiedzy o najnowszej historii Polski. W ofercie znajdą się spotkania otwarte, warsztaty i wystawy.

Pierwsze wydarzenie poświęcono Annie Walentynowicz.

– Historia jej życia – ściśle zespolona z losami Polaków w XX wieku – jest jak portret zbiorowy polskich robotników wstających z kolan, by zbuntować się przeciwko komunizmowi. Zawsze skromna, swoje życie traktowała jako służbę – wspomina prof. Cenckiewicz.

W 1970 roku Walentynowicz brała udział w antykomunistycznych protestach robotniczych w Trójmieście i w strajku w Stoczni Gdańskiej, przygotowując m.in. posiłki dla strajkujących. W styczniu 1971 r. była już jednym z organizatorów kilkudniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. Od 1978 roku, działając w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża, udostępniała mieszkanie jako punkt kontaktowy, redagowała i kolportowała niezależne pismo „Robotnik Wybrzeża” oraz współorganizowała obchody rocznic Grudnia’70 i kultywowała pamięć ofiar komunistycznego mordu na robotnikach. Była prześladowana i wielokrotnie zatrzymywana na 48 godzin.

W sierpniu 1980 roku została zwolniona z pracy. Stało się to bezpośrednią przyczyną wybuchu 14 sierpnia strajku w Stoczni Gdańskiej. Pierwszym postulatem protestujących było przywrócenie jej do pracy. Walentynowicz wraz z Aliną Pieńkowską doprowadziła do kontynuacji strajku w dniu 16 sierpnia i przeobrażenia go w strajk solidarnościowy z robotnikami strajkującymi w innych zakładach pracy. Zapoczątkowana tym narastająca fala strajków i protestów w wielu miejscach Polski zmusiła komunistów do negocjacji i zawarcia porozumienia ze strajkującymi oraz doprowadziła do powstania NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku była internowana i więziona.

Zginęła w Smoleńsku 10 kwietnia 2010. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu jej zasług dla utworzenia wielkiego ruchu „Solidarności” i odzyskania przez Polskę niepodległości oraz składając hołd jej niezłomnej postawie, ustanowił rok 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

* * *

Centra Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” działają w kilku miastach w Polsce m.in. w Warszawie, Białymstoku, Katowicach, Kielcach i Krakowie oraz za granicą w Wilnie, Grodnie, Lwowie, na Zaolziu, w Łucku i Żytomierzu na Ukrainie, w Brukseli, Londynie, Nowym Jorku i Chicago.

* * *

23 sierpnia o godzinie 18.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie (al. Wojska Polskiego 21) odbędzie się wernisaż wystawy „Ukradzione Dzieciństwo”. Uzupełni go dyskusja, poświęcona losom dzieci podczas wojny i okupacji, w której udział wezmą: autor wystawy dr Tomasz Łabuszewski, świadek historii Izabela Kozłowska, córka por. Czesława Zajączkowskiego ps. Ragner oraz psycholog dziecięcy. Goście będą się starali przybliżyć i wyjaśnić, czym było tytułowe „ukradzione dzieciństwo” oraz jakie były jego następstwa tj. powojenna trauma.

(as)

Fot. Marta Teszner

„Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz „Przystanek Historia” o Annie Walentynowicz

Komentarze

Hmm
A w tym "Ukradzionym Dziecinstwie" to jakie beda Narodowosci...???? Czy "tylko" 1-na Narodowosc !
2019-08-20 23:46:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie