Przez cały bieżący tydzień w różnych miejscach Szczecina wystawiane są spektakle dla młodych widzów przygotowywane przez młodzież. Festiwal Teatralny zorganizowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie.
- Codziennie organizujemy warsztaty ze znanymi aktorami, odbyły się już z Michałem Janickim i Adamem Zychem. Ponadto mamy happeningi, audiobooki, wystawę sentencji oraz codziennie jeden otwarty spektakl dla publiczności z zewnątrz - mówi pomysłodawczyni i główna organizatorka festiwalu Wioleta Świtała, nauczycielka języka polskiego w ZSO7.
Wiosenny Festiwal Teatralny wrósł już w tradycję szkoły. Dotychczas był to jeden dzień wydarzeń ze spektaklem zaprezentowanym na scenie któregoś ze szczecińskich teatrów. Tegoroczna edycja trwa od poniedziałku do piątku. W poniedziałek klasykę, czyli "Balladynę" Słowackiego wystawili w Starej Rzeźni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6. We wtorek uczniowie Gimnazjum nr 16 przedstawili nawiązujący do "Ojca Chrzestnego" spektakl "Mafia". Środowy spektakl "Chcemy jeść!" na podstawie dramatu Sławomira Mrożka rozbawił i poruszył publiczność licznie zgromadzoną w Domu Kultury 13 Muz.
- Teatr to jest najwyższa forma sztuki - przyznają uczniowie XIII LO, cytując znanych aktorów. W ich szkole otwarto bowiem wystawę z sentencjami o teatrze. Natomiast idąc po schodach na kolejne piętra zainteresowani mogą też przeczytać fragmenty tekstów znanych dramatów.
Co daje dziś młodzieży teatr? - To okazja, by poznać utwory literackie, których nie omawiamy na lekcjach polskiego - przyznaje Wojtek Szłapacki z XIII LO, grający w spektaklu "Chcemy jeść!".
A kolejni aktorzy Ula Drabik, Magda Wesołowska i Michał Malesza dodają: - Chodzimy na koło teatralne, żeby się rozwinąć i nabrać pewności siebie.
- Uczestniczymy w tych zajęciach, żeby nabrać doświadczenia, gdybyśmy w przyszłości chcieli z teatrem związać swoją karierę zawodową - mówi Ruben Rela.
Opiekunka koła Wioleta Świtała przyznaje, że teatr wciąż młodych przyciąga. - Już po roku zaangażowania się uczniów w zajęcia teatralne, dostrzegam u nich większą komunikatywność, lepszą dykcję, pewniejsze poruszanie się i coraz większe umiejętności pracy zespołowej.
Przed widzami jeszcze dwa spektakle w czwartek o godz. 17.30 i 19: "Czekoladki" i "Memorabilium Populi", oba w Klubie 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ul. Wawrzyniaka 5. W piątek zaś zostanie wyemitowany film poświęcony festiwalowi.©℗
Elżbieta KUBERA
Fot. Ryszard PAKIESER
Na zdjęciu: Spektakl "Chcemy jeść!" w wykonaniu uczniów XIII LO.