Wtorek 20 kwietnia 2021r. 

Salem na scenie teatru. „Współcześnie też odbywają się polowania na czarownice"

Data publikacji: 2019-05-21 23:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-22 17:19
Salem na scenie teatru. „Współcześnie też odbywają się polowania na czarownice"
 

Sztuka Arthura Millera pt. „Czarownice z Salem" to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku oparty na prawdziwych wydarzeniach – procesach i egzekucjach rzekomych czarownic, które odbyły się 1692 roku w miasteczku Salem w Stanach Zjednoczonych. W najbliższą niedzielę odbędzie się premiera spektaklu na podstawie tego tekstu - w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Wspomniany dramat Millera był odpowiedzią na swoiste „polowanie na czarownice”, czyli antykomunistyczną nagonkę, rozpętaną w latach 50. w Stanach Zjednoczonych przez senatora Josepha McCarthy’ego.

- Współcześnie też odbywają się polowania na czarownice, ale w procesie demokratycznym. Można powiedzieć, że my wszyscy bierzemy metaforycznie udział w takich polowaniach - uważa reżyser spektaklu, Adam Orzechowski. - Premiera spektaklu odbędzie się w dniu jednych wyborów, potem będą kolejne. Salem jest bardzo tutaj, choć ja nie lubię tekstów aluzyjnych ani ideologizowania. Ale tekst Millera o polowaniu na czarownice krzyczy aktualnością, bo teraz wszystko staje się polityczne i ideologiczne. To jest jakby poza nami, że np. tak wiele spraw kojarzy się choćby z Kościołem, bo przecież jesteśmy właśnie w oku cyklonu.

- Sztuka Millera to dobrze napisany tekst, ale my pozwoliliśmy sobie na skróty wynikające z naszego spojrzenia na ten dramat - dodaje dramaturg Radosław Paczocha. - Nie przerabialiśmy oczywiście tekstu, ale nas w nim zainteresowało na przykład to, co zwykle jest wykreślane przez reżyserów. Choćby didaskalia na temat władzy czy streszczenie faktów z XVII wieku.

W spektaklu Współczesnego wystąpią: Adrianna Janowska-Moniuszko, Dominika Kimaty (gościnnie), Barbara Lewandowska, Joanna Matuszak, Ewa Sobczak, Magdalena Wrani-Stachowska, Konrad Beta, Arkadiusz Buszko, Michał Lewandowski, Grzegorz Młudzik, Konrad Pawicki, Wojciech Sandach, Przemysław Walich. ©℗

(MON)

Fot. Teatr Współczesny w Szczecinie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ