piątek, 06 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > Salem na scenie teatru. „Współcześnie też odbywają się polowania na czarownice"

Salem na scenie teatru. „Współcześnie też odbywają się polowania na czarownice"

Salem na scenie teatru. „Współcześnie też odbywają się polowania na czarownice"
Data publikacji: 2019-05-21 23:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-22 17:19
Wywietleń: 815 392468

Sztuka Arthura Millera pt. „Czarownice z Salem" to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku oparty na prawdziwych wydarzeniach – procesach i egzekucjach rzekomych czarownic, które odbyły się 1692 roku w miasteczku Salem w Stanach Zjednoczonych. W najbliższą niedzielę odbędzie się premiera spektaklu na podstawie tego tekstu - w szczecińskim Teatrze Współczesnym. Wspomniany dramat Millera był odpowiedzią na swoiste „polowanie na czarownice”, czyli antykomunistyczną nagonkę, rozpętaną w latach 50. w Stanach Zjednoczonych przez senatora Josepha McCarthy’ego.

- Współcześnie też odbywają się polowania na czarownice, ale w procesie demokratycznym. Można powiedzieć, że my wszyscy bierzemy metaforycznie udział w takich polowaniach - uważa reżyser spektaklu, Adam Orzechowski. - Premiera spektaklu odbędzie się w dniu jednych wyborów, potem będą kolejne. Salem jest bardzo tutaj, choć ja nie lubię tekstów aluzyjnych ani ideologizowania. Ale tekst Millera o polowaniu na czarownice krzyczy aktualnością, bo teraz wszystko staje się polityczne i ideologiczne. To jest jakby poza nami, że np. tak wiele spraw kojarzy się choćby z Kościołem, bo przecież jesteśmy właśnie w oku cyklonu.

- Sztuka Millera to dobrze napisany tekst, ale my pozwoliliśmy sobie na skróty wynikające z naszego spojrzenia na ten dramat - dodaje dramaturg Radosław Paczocha. - Nie przerabialiśmy oczywiście tekstu, ale nas w nim zainteresowało na przykład to, co zwykle jest wykreślane przez reżyserów. Choćby didaskalia na temat władzy czy streszczenie faktów z XVII wieku.

W spektaklu Współczesnego wystąpią: Adrianna Janowska-Moniuszko, Dominika Kimaty (gościnnie), Barbara Lewandowska, Joanna Matuszak, Ewa Sobczak, Magdalena Wrani-Stachowska, Konrad Beta, Arkadiusz Buszko, Michał Lewandowski, Grzegorz Młudzik, Konrad Pawicki, Wojciech Sandach, Przemysław Walich. ©℗

(MON)

Fot. Teatr Współczesny w Szczecinie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie