wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Więcej kultury na prawobrzeżu?

Więcej kultury na prawobrzeżu?

Więcej kultury na prawobrzeżu?
Data publikacji: 2015-11-23 20:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 2250 40598

W dawnej willi Grünebergów w szczecińskich Zdrojach ma powstać nowa filia Miejskiego Ośrodka Kultury. W przyszłym roku mogą ruszyć prace nad projektem.

Budynek został przeniesiony w październiku zeszłego roku w związku z budową linii Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Od tamtej pory i po uprzednim kontrowersyjnym wysiedleniu byłych mieszkańców, czeka na ponowne zagospodarowanie. W zeszłym roku pojawiła się informacja, że może tam powstać filia MOK-u, szkoła muzyczna lub punkt informacji turystycznej. Dziś przyszłe przeznaczenie gmachu wydaje się już przesądzone.

- Niedawno odbyło się kolegium prezydenckie, na którym poruszano ten temat. W przyszłości, w willi w Zdrojach powstanie trzecia filia Miejskiego Ośrodka Kultury na prawobrzeżu - mówi Andrzej Oryl, dyrektor MOK. W spotkaniu poza nim mieli brać udział m.in. zastępcy prezydenta: Krzysztof Soska, Piotr Mync, przedstawiciele wydziału inwestycji miejskich.

Oryl ma już wizję nowej placówki. Chce tam przenieść wszystkie pracownie plastyczne działające w MOK-u, utworzyć w nim miejsce upamiętniające Grünebergów, niemiecką rodzinę organmistrzów. W Zdrojach, które wówczas były podszczecińską wsią (niem. Finkenwalde), w latach 1906-1945 przy ul. Jaśminowej działał zakład prowadzony przez Felixa Grüneberga, który mieszkał w willi przy ul. Batalionów Chłopskich 61. W przeniesionym budynku ma się znaleźć warsztat organmistrzowski z narzędziami służącymi do naprawy instrumentów (produkcja Grünebergów z 1862 roku jest używana w kościele św. Ducha w Zdrojach). Strych budynku będzie zaaranżowany na salę projekcyjną, w klatce schodowej planowana jest galeria. Działalność tej filii ma być skupiona na historii pomorskiej kultury. 

W wieloletniej prognozie finansowej Szczecina na renowację willi do 2020 roku zapisano ponad 4 mln zł, z czego pierwsze 100 tys. zł ma być wykorzystanych w przyszłym roku. - To mają być środki na projekty - mówi Oryl. Tymczasem, miasto nie uporało się jeszcze ze sprawą bezprawnego zagarnięcia ziemi od właścicieli sąsiedniej nieruchomości. Dwa tygodnie temu sąd odrzucił apelację gminy.©℗

(szymw)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: W Zdrojach ma powstać nowa filia MOK-u na prawobrzeżu.

 

 

Komentarze

do Bonawentura
Proszę tylko nie zapominać że prawobrzeże to nie tylko osiedle Słoneczne, Majowe, Bukowe, i Nad Rudzianką, ale to też Zdroje, Podjuchy, Żydowce, Klucz, w Podjuchach są dwie biblioteki ( w klubie wojskowym i miejska) które są przez mieszkańców chętnie odwiedzane i dojazd do ul Handlowej to wyprawa dalej jak do Stargardu,
2015-11-25 08:46:05
Bonawentura
A myślałem, że będzie mowa o budowie planowanego od 40 lat domu kultury przy ul. Handlowej. Wredna "komuna" chciała w tym przybytku umieścić bibliotekę, teatr, kino itp. luksusy. Dobrze, że zrezygnowano (?) z komasowania bibliotek osiedlowych w byłym budynku sklepu EKKO. Dojazd do tego miejsca to, dla korzystających z kameralnych osiedlowych bibliotek (głównie dzieci szkolnych i seniorów), byłaby wyprawa prawie jak do Stargardu. Jak ktoś zna topografię tych terenów to wie o co chodzi. Jednak zbudowanie międzyosiedlowego ośrodka kultury przy ul. Handlowej, w miejscu leżącym pomiędzy osiedlami Słonecznym, Majowym, Bukowym i Nad Rudzianką i przeniesienie tam księgozbiorów osiedlowych byłoby wspaniałym przedsięwzięciem.
2015-11-23 20:31:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy