niedziela, 20 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > W Kurierze: Ile na miejską kulturę?

W Kurierze: Ile na miejską kulturę?

W Kurierze: Ile na miejską kulturę?
Data publikacji: 2015-11-15 11:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 841 37662

Projektu budżetu miejskiej kultury jeszcze nie ma, ale założenia wydatków są już ogólnie znane. Rewolucji nie ma, większych zaskoczeń też nie. Jest jeden duży pozytyw: pieniędzy będzie więcej niż w roku bieżącym.

Wydatki kulturalne miasta to m.in. dotacje na działalność instytucji, inwestycje, remonty, konkursy, stypendia i wspomaganie inicjatyw organizacji pozarządowych. W tym roku, budżet Wydziału Kultury wyniósł 47,2 miliona złotych. Założenie przyszłoroczne to 51,1 miliona, choć jest tu pewien haczyk: spora część z tej czteromilionowej różnicy to efekt przekształceń strukturalnych Szczecińskiej Agencji Artystycznej. W jej gestię przechodzi od stycznia część miejskiego biura promocji ze swoją budżetową dotacją. Ponad milion zostanie też spożytkowany na działania reklamowe związane z regatami The Tall Ships Races.

Największy kawałek kulturalnego, finansowego tortu dostanie filharmonia. Do jej kasy wpłynie 13,5 miliona rocznej dotacji. To mniej niż w tym roku, bo instytucja generuje większe wpływy własne niż zakładano: plan opiewał na 1,8 miliona złotych, w rzeczywistości na wynajmach i innych komercyjnych działaniach filharmonia zarobiła 3 miliony. Ta sytuacja to w Szczecinie pewna nowość - od lat żadna kulturalna, miejska instytucja nie przynosiła do budżetu takich pieniędzy. Wnioski są oczywiste: dyrekcja filharmonii potrafiła wykorzystać moment sławy, jaką przyniosły białemu, szklanemu gmachowi architektoniczne nagrody. Dzięki nim (zwłaszcza - Nagrodzie Miesa van der Rohe dla najpiękniejszego budynku Europy), przez pewien czas na Szczecinie skupiona jest uwaga osób zainteresowanych i kulturą, i architekturą. Taka sytuacja aż prosi się o przekucie jej na złotówki. Cieszy, że się udało, choć pewnie można było zrobić to jeszcze efektywniej. Niestety, przez przyoszczędzenie pieniędzy na oświetlenie sceniczne, nie można rejestrować w filharmonii koncertów (ten mankament ma być naprawiony dopiero w przyszłym roku), nikt też nie zainwestował choćby w kampanię reklamową w kraju i sąsiednich niemieckich landach.©℗

Katarzyna STRÓŻYK

Cały artykuł w magazynowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Zabytkowa siedziba 13 Muz wymaga gruntownego remontu wnętrza. W przyszłorocznym budżecie przeznaczono dotację na projekt modernizacji

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie