poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Urodziny Marii Fiodorowny

Urodziny Marii Fiodorowny

Urodziny Marii Fiodorowny
Data publikacji: 2015-10-24 18:32
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 306 30468

W najbliższą niedzielę minie 256 lat od narodzin Marii Fiodorowny. Księżniczka wirtemberska i cesarzowa Rosji przyszła na świat w Szczecinie 25 października 1759 roku.   

Z tej okazji CKE Stara Rzeźnia (ul. Wendy 14, Szczecin) zaprasza na Dzień Marii Fiodorowny. W niedzielę o godz. 12 odbędzie się tam otwarcie wystawy samowarów i portretów przedstawicieli dynastii Romanowych. O godz. 13 wykład „artystyczne oblicze mastki carów" wygłosi dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz (wstęp wolny). 

O godz. 14.30 spotkanie i pokaz multimedialny „W carstwie nut, czyli Muzyka kręgu Marii Fiodorowny". Szczecińska księżniczka w każdym etapie swego życia była otoczona muzyką. Na jej dworze występował m.in. D. Bortniański. W kręgu Marii Fiodorowny powstało wiele utworów. Spotkanie poprowadzą dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski (wstęp biletowany). O godz. 16.30 wykład „Impieratrica Rosji" wygłosi Joanna Kościelna (wstęp wolny). Na zakończenie o godz. 19 występ 3-osobowej grupy Ekipazh. Na jej obecny repertuar składają się rosyjskie piosenki współczesne, wojenne, ludowe. Wstęp biletowany.

(szymw)

 

 

 

Komentarze

Dęba
Fiodorowna umiała posługiwać się samcami, dlatego stała się patronką genderystek. To też jakiś powód do zachowania jej w pamięci.
2015-10-30 05:53:07
Czytacz
Poznać każdego po skojarzeniach jego.
2015-10-28 13:16:05
rOMAN
Polityka polityką, ale ta niewiasta kojarzy się przede wszystkim z wiecznym głodem doznań erotycznych i zaspokajaniem sposobami, które zapierają dech w piersiach przeciętnemu człowiekowi.
2015-10-28 11:49:26
ZB-J
Walerian (nie -Walery) ma swój piękny plac w Szczecinie i ufundowaną Scenę Muzyczną jego imienia! I chyba nie ma lepszego pomysły, by uczcić pamięć tego szanowanego i popularnego wśród melomanów szczecinianina. Jeśli chodzi o rozbiory, to ich inicjatorem był Fryderyk II, którego rzeźba wróciła do Szczecina i będzie eksponowana w muzeum. I to akurat jemu a nie carycy Katarzynie zawdzięczany rozbiory Polski. To był jego pomysł i realizacje tego pomysły wymusił ba Rosji. Natomiast pomijanie milczeniem w historii miasta dwóch postaci związanych z carskim dworem jest sakramencką głupotą. Po pierwsze - Szczecin polski jest od 1945r, i idiotyzmem jest ignorować jego wcześniejsze dzieje Po drugie - caryca Katarzyna była największą monarchinią, rzec można wybitną monarchinią Europy doby Oświecenia, lubiła Szczecin, stąd też pochodzi jej synowa, która sama wybrała. Po trzecie wreszcie - postać Katarzyny jest w polskiej historii bardzo zdemonizowana i potraktowana dosyć tendencyjnie, tak samo jak dzieje Polski pod rosyjskimi zaborami. Najwyższy czas zacząć się patrzeć obiektywnie na dzieje miasta i w miasta i czerpać historię.
2015-10-26 13:17:52
Honorat
Niektórzy chcieliby uczyć historii bezstresowo: tylko przyjemne wydarzenia, zwłaszcza zwycięstwa Polaków. Niemiłe wydarzenia chcą wymazać z podręczników i z przestrzeni publicznej. Usunąć Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej, nie restaurować Pomnika Sediny, niepotrzebna rzeźba przedstawiająca króla Fryderyka II, nie napomykać, że w Szczecinie urodziły się dwie przyszłe cesarzowe Rosji (nb. panu "zniesmaczonemu" chyba pomyliły się caryce) - to postulaty zwolenników bezstresowego nauczania historii. Kiedyś na tym forum wypowiadał się czytelnik, któremu nie podobało się, że na Os. Majowym jest ulica Maciejowicka: "Jak można upamiętniać klęskę Polaków pod Maciejowicami?". Historię trzeba przyjmować ze wszystkim, co nam dała, bez żadnej cenzury (jakiekolwiek miałyby być jej cele). Trzeba z niej korzystać dla wiedzy potomnych, co nie przeszkadza wykorzystywać jej komercyjnie. Dlaczego w Szczecinie nie może być chociażby jakichś izb pamięci poświęconych ww. Szczeciniankom, które zapisały się w historii Niemiec, Rosji i Polski? W stolicy Peru, Limie, na poczesnym miejscu stoi pomnik jednego z największych zbrodniarzy w dziejach świata - konkwistadora Francisca Pizarra. Ten niepiśmienny Hiszpan podbił podstępem państwo Inków i przyczynił się do eksterminacji kilku milionów Indian południowoamerykańskich. Niedaleko znajduje się Muzeum Tortur, w którym Święta Inkwizycja przez 250 lat nawracała na wiarę niepokornych. Wstęp do niego jak i do grobowca Pizarra w pobliskiej katedrze jest płatny. Jakoś nie słychać, by społeczeństwo peruwiańskie, składające się z 90% potomków imperium Inków, domagało się usunięcia "pamiątek" po ich pogromcy.
2015-10-25 18:39:44
Mirek
Racja z Walerym Pawłowskim, ale historii nie zmienimy. Trzeba umieć ją wykorzystywać. W Gdańsku jest posąg Gintera Grassa, który był w SS, ale jest znanym pisarzem, pewnie w ten sposób chcą promować swoje miasto.
2015-10-25 08:40:17
zniesmaczony
WIWAT DLA POLAKOŻERCZYNI ! ŚWIETUJEMY ROZBIORY POLSKI !!!!!!!!! TO ŻE jej PORTRECIK JEST NA BIURKU ANGELI M .TO JESZCZE ROZUMIEM , ALE IMPREZKA KU CZCI W POLSKIM SZCZECINIE ? CHYBA TA POPRAWNOŚĆ ZA MOCNA ALBO KOLEJNY ROZBIÓR NA HORYZONCIE ?
2015-10-25 04:11:19
odmieniec
Świętujemy narodziny matki carów rosyjskich, synowej Katarzyny II-gej , tej która to zniewoliła Polskę na 123 lata, a o wielkim Szczecinianinie Walerym Pawłowskim nie pamiętamy. A 10 października była 11 rocznica jego śmierci - i jakoś nie było słychać, ani widać wzmianki o tej rocznicy. Napieramy na władze Szczecina, aby odnowiły wieżę Bismarcka, tego co to powiedział, że Polaków trzeba wytępić, a swojej wieży widokowej nie chcemy postawić na polanie Widokowej, pięćset metrów od jeziora Szmaragdowego, z której można byłoby oglądać cudowne widoki roztocza Odry. A powiadają, że Polacy to patrioci - Hm!
2015-10-24 22:02:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy