sobota, 14 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > Trzy wystawy w „Koalicji dla Niepodległej”

Trzy wystawy w „Koalicji dla Niepodległej”

Trzy wystawy w „Koalicji dla Niepodległej”
Data publikacji: 2019-11-11 20:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-12 20:47
Wywietleń: 507 427195

Trzy wystawy przygotowano w Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie w cyklu “Koalicje dla Niepodległej” - programie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otwarto je w poniedziałek, 11 listopada.

„Tak powstawała Niepodległa” – wystawa poświęconą procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. Przedstawia wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Autorami plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) oraz Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), zaś konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. UR.

„Szczecińskie Bohaterki”- wystawa i pocztówki prezentujące kobiety walczące, prześladowane, broniące wolności słowa i działające na rzecz krzewienia kultury i dorobku Polski, regionu czy miasta. Życiorysy tych bohaterek mogły by stanowić scenariusz filmowy lub publikacje książkowe. Tak też się stało w przypadku Danuty Szyksznian - Ossowskiej oraz Janiny Wasiłojć - Smoleńskiej, których historie zostały wydane przez Instytut Pamięci Narodowej. Pozostałe bohaterki jak Helena Kurcyusz, Krystyna Łyczywek, Maria Boniecka, Janina Szczerska, Małgorzata Trembilska, Stanisława Czekajło doczekały się większych lub mniejszych publikacji, a nawet audycji radiowych, jakkolwiek pamięć o nich powinna być stale umacniana i upowszechniana.

„Kobiety Niepodległości” – Niepodległość miała nie tylko zasłużonych Ojców, ale też wybitne Matki. Chociaż ze względu na realia epoki kobiety nie stały na czele wojsk czy ruchów politycznych, ich praca dla Polski miała nie mniejsze znaczenie. Na wystawie zaprezentowano sylwetki kobiet zasługujących na tytuł Kobiety Niepodległości. To wybitne postaci m.in. jak Emilia Plater, Eliza Orzeszkowa, Wanda Gertz, Irena Sendlerowa czy Anna Walentynowicz, które odegrały znaczącą rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, które wpisały się w historię tworzenia polskiego narodu i polskiej tożsamości.

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Trzy wystawy w „Koalicji dla Niepodległej” Trzy wystawy w „Koalicji dla Niepodległej” Trzy wystawy w „Koalicji dla Niepodległej” Trzy wystawy w „Koalicji dla Niepodległej”

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie