Niedziela, 02 kwietnia 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Tak Europejczycy pomagali Żydom. Ważna wystawa w szczecińskich "Przełomach" [GALERIA]

Data publikacji: 25 listopada 2022 r. 21:04
Ostatnia aktualizacja: 27 listopada 2022 r. 11:40
Tak Europejczycy pomagali Żydom. Ważna wystawa w szczecińskich "Przełomach"
Fot. Dariusz Gorajski  

W Centrum Dialogu "Przełomy", filii Muzeum Narodowego na placu Solidarności w Szczecinie, możemy oglądać wystawę „Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady”. Ekspozycja przybliża historie mieszkańców różnych krajów Europy niosących pomoc Żydom prześladowanym w czasie II wojny światowej oraz relacje ocalonych. Oddając głos zarówno ratującym, jak i uratowanym, wystawa prowadzi zwiedzających przez opowieść o aktach wielkiej odwagi i niezwykłej woli przetrwania. 

W latach 1939-1945 mieszkańcy krajów okupowanych przez nazistowskie Niemcy byli świadkami pogłębiających się prześladowań społeczności żydowskiej. Ukrywanie lub udzielanie pomocy członkom rodziny, sąsiadom czy współpracownikom pochodzenia żydowskiego było przestępstwem karanym pobiciem, więzieniem, a w niektórych krajach nawet śmiercią. Byli tacy, którzy bezradnie przyglądali się brutalnej rzeczywistości, zdarzały się nawet przypadki czerpania korzyści z tragicznej sytuacji Żydów. Wiele osób jednak nie szczędziło wysiłków, aby udzielić potrzebującym pomocy. Byli wśród nich przedstawiciele wszystkich grup społecznych – robotnicy fabryczni i lekarze, szwaczki i arystokraci, rolnicy i dyplomaci.

Wystawa „Między życiem a śmiercią” to wspólna inicjatywa Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Silent Heroes Memorial Center w Berlinie. Inauguracja ekspozycji odbyła się w styczniu 2018 roku w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Od tego czasu odwiedziła osiem krajów Europy oraz Japonię. Na trasie jej międzynarodowego tournée znalazły się m.in.: Amsterdam, Bratysława, Wilno, Budapeszt, Brno i Drezno. Prezentacja wystawy współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

W Szczecinie wystawę będzie można oglądać do końca stycznia przyszłego roku.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@Marcin
2022-11-29 13:14:30
"to niedobra jest o tym mówić"
@Marcin
2022-11-27 21:26:48
@Romek zadał w przestrzeni publicznej ważne pytanie. Zapytam się i ja o to jaki jest stosunek "nowoczesnych Polaków" do zbrodni żydowskich na Palestyńczykach? Do ostrzeliwania osiedli mieszkaniowych (tak samo jak Putin na Ukrainie) czy burzenia domów i upraw Palestyńczykom? Tu aż się prosi o reakcję wszak nie po drodze "nowoczesnym Polakom" z zawiścią czy nienawiścią jak sam piszesz.
@Marcin
2022-11-27 20:05:22
Nie wiem czy jesteś Żydem, argumentujesz dokładnie tak jak Żydzi którzy nienawidzą Polski i nie ukrywają tego faktu jednocześnie używając polskiego obywatelstwa by twierdzić że są Polakami. Nie można naraz być i nie być Polakiem chyba że cierpi się na zaburzenia. "My nowocześni Polacy nie potrzebujemy takich postaw zawiści i nienawiści. Tym bardziej tu na Pomorzu." Esencja tego o czym piszę, jesteś polonofobem a więc w najlepszym razie jesteś samonienawidzącym Polakiem. Lecz kompleksy poliniaku.
@Marcin
2022-11-27 19:55:56
W którym miejscu postawiłem się nad tobą zwłaszcza że ty nieustannie stawiasz się ponad Polakami (a więc i mną) dzieląc Polaków na "nowoczesnych" i nie-"nowoczesnych". Takim jak ty zawsze mówię by wstydzili się za świństwa których dokonali a nie za Polskę czy Polaków bo tu większego wstydu nie ma jak się popatrzy na naszą historię. Sugerujesz że jestem antysemitą to dlatego że podaję fakty czy dlatego że wyssałem antysemityzm z mlekiem matki? Nacjonalizm? Chyba chodzi ci o Izrael i syjonizm...
Romek
2022-11-27 19:52:33
Kiedy Europejczycy zaczną pomagać Palestyńczykom którym Izrael zabrał wolność i pokój?
Marcin
2022-11-27 18:59:45
A dlaczego ty pod różnymi nickami stawiasz się nade mną i mówisz mi co mam robić? Może ty zrezygnuj z bycia Polakiem, skoro nie potrafisz zrozumieć, że antysemityzm czy nacjonalizm przysparza nam wstyd na świecie. I dlaczego twierdzisz, że jestem Żydem? Może ty jesteś ruskim i mącisz, żeby zepsuć jeszcze bardziej obraz Polaków w Europie? Zacznij od siebie ze swoimi radami. My nowocześni Polacy nie potrzebujemy takich postaw zawiści i nienawiści. Tym bardziej tu na Pomorzu.
@Marcin
2022-11-27 12:11:23
Odpowiadam - wtedy kiedy wy - Żydzi przestaniecie być rasistami i przestaniecie nienawidzić innych. Nie rozumiem waszej strategi od tysiąca (co najmniej) lat powtarzacie ten sam błąd i nic się nie uczycie. Zamiast docenić gościnność ludności natywnej (np Polaków) to wy uwazacie że to zwierzęta, gardzicie nimi, nienawidzicie, jesteście rasistami, prowadzicie wrogie działania i wspieracie wrogów tej ludności natywnej. Na krzywdzie tych którzy was goszczą próbujecie budować dobrobyt. Dlaczego?
@Marcin
2022-11-27 11:38:54
Mam dla ciebie dobrą wiadomość. Nie ma przymusu być Polakiem. Możesz wracać do swoich, "Europejczyków" z Azji.
@pracownikprzelomow
2022-11-27 11:04:46
Ciekawe kiedy otworzycie sie na polska nacje skoro sie tak otwieracie na wszystkie....
Historyk2
2022-11-27 11:03:28
Z takich wystaw należy wyciągać wnioski. Gdyby Europa pomogła Polsce w 1939 to by nie trzeba było ukrywać Żydów. Dlatego Polska pomaga Ukrainie by nowi Ru- faszyści obecni przyjaciele Niemiec nie mordowali tysiącami niewinnych. Niemcy mogliby pokazać teraz jak pomagać w walce z przemocą faszyzmem nazizmem i okrutną rosyjską patologią. No ale jakoś nie chcą. Wtedy też Europa nie chciała. Warto wyciągać wnioski a tych brakuje u organizatorów wystawy i zwiedzajacych
Marcin
2022-11-26 21:46:53
Zastanawiam się kiedy ta nienawiść do Żydów się skończy. Widać niektórych IIWŚ niczego nie nauczyła. Przez takie beznadziejne wpisy, które na szczęście nie mają żadnego wpływu na młode, mądre pokolenie Polaków Europejczyków, jesteśmy w krajach cywilizowanych wciąż postrzegani jako ziejący nienawiścią zaścianek Europy. Wstyd być Polakiem czasami, czytając te wszystkie antysemickie wypociny!
@czytam
2022-11-26 12:08:50
Przyłączam się do pytania o to kiedy wystawa na temat tego jak Żydzi pomagali Europejczykom.
@@Zofia Kossak
2022-11-26 09:59:20
Szmalcownicy.Upłynęło tyle lat a szmalcownik dalej pozostaje synonimem zdrajcy, synonimem kogoś kto kolaborował (surprise surp) z Niemcami, wrogami Polski i Polaków, kogoś kto jest zagrożeniem dla Polaków. To najgorsze dla was bo nie potwierdza masowości szmalcownictwa jako takiego które było i dalej jest napiętnowane wśród Polaków. Spośród szmalcowników rekrutowali się potem gorliwi kolaboranci komuny represjonujacy Polaków, chronieni przez żydokomunę której szmalcownictwo nie przeszkadzało.
@@Zofia Kossak
2022-11-26 09:48:47
Dodam że te rozpaczliwe z waszej strony obsmarowywanie błotem (albo czymś gorszym) pamięci Polski i Polaków nie są niezauważone. Pilecki odkąd przestał być waszym Żydem nagle przestał też być bohaterem, od kilku lat zaczyna się podważać jego ofiarę tylko po to by chronić was przed odpowiedzialnością za jego śmierć. Za to że losy Pileckiego w skoncentrowany sposób pokazują los wielu Polaków ratujących czy pomagających Żydom z narażeniem życia za co spotkała ich żydowska,specyficzna "wdzięczność".
@@Zofia Kossak
2022-11-26 09:41:29
Ty to zrób, ja wykonałem pracę popularyzowania tekstu który nie wiedzieć czemu zamilczany jest przez główny ściek od dekad. Moim zdaniem nie trzeba sięgać po żadne dodatkowe poza tym (całym) tekstem którego fragment przytoczyłem. Zofia Kossak Szczucka wywodzi nakaz pomagania Żydom z chrześcijańskiej etyki i moralności ponad/wbrew wrogim Polsce i Polakom uczuciom Żydów. Tak po prostu porządny człowiek powinien się zachować, ale tekst ten jest aktualnym oskarżeniem wobec was - zdrajców Polski.
Wojciech
2022-11-26 09:16:53
Ciekawa wystawa. Warto zobaczyć. Gratulacje dla organizatorów.
Wojtek
2022-11-26 08:19:33
Sława bohaterom, którzy z narażeniem życia ratowali polskich obywateli. Wieczna hańba i potępienie gnidom, które szantażowały i denuncjowały Niemcom.
Roman
2022-11-26 07:51:20
A po wojnie Żydzi stanowili fundament zbrodniczego Urzędu Bezpieczeństwa UB , gdzie zakatowano na śmierć ponad 100 tysięcy polskich patriotów. W Polsce Ludowej byli bezkarni. Odznaczano ich. Dzisiaj leżą w alejach zasłużonych i są idolami lewackich partii. Sztafeta pokoleń.
Różnica.
2022-11-26 07:40:32
Polacy byli bez litości rozstrzeliwani przez Niemców za ukrywanie Żydów. Mordowano nie tylko tych, którzy ukrywali Żydów, ale także ich polskich sąsiadów. Często Niemcy za karę zabijali Polaków z całej kamienicy. Koszmar. We Francji za ukrywanie Żydów złapany Francuz płacił mandat wartości butelki wina. Podobnie było w Belgii. Sielanka. Dzisiaj różne antypolskie Poliny i niemieckie fundacje próbują zrównać bohaterskich Polaków z innymi nacjami i pseudo okupacjami.
@Zofia Kossak
2022-11-26 07:03:57
A może opiszesz nam deklarację z marca 1943 rady żegoty, w której brała udział rzeczona Zofia, dotyczącą masowego szmalcownictwa? Przytocz zapisy tego dokumentu.
@Pracownik przełomów
2022-11-26 00:24:07
Znów pod wieloma nickami ten sam polonofob co nie brzydzi się żyć za (i brać) pieniędze polskiego podatnika, ten sam polonfob który peroruje o wolnym mieście Szczecin (zapewne wolnym od Polaków) ale znów wyciąga rękę po pieniądze Polaków. Patrzcie w przyszłość a nie w kółko (nie ma tygodnia) o Żydach zabijanych przez Niemców. To problem między Żydami i Niemcami którzy powinni sobie to wyjaśnić bez narażania innych nacji na ryzyko śmierci. Nie podoba się polski Szczecin to emigruj polonofobie.
Do historyk
2022-11-25 23:58:39
Zważywszy na wielkość populacji żydowskiej to jednak Polska była tu wyjątkiem... No ale rozumiem że konieczność uwzględniania faktów i kontekstu w którym są osadzone jest dopuszczalna tylko wtedy kiedy można przypisać Polakom odpowiedzialność za zbrodnie nazistów (bo przecież Niemcy już się rozliczyli więc ktoś musi ich zastąpić).
@Detlef
2022-11-25 23:51:06
Ty cwaniaku, sugerujesz że Niemcy nie są Europejczykami?
@@historyk
2022-11-25 23:48:11
Czyli generalnie w tych krajach których ludność Niemcy planowali eksterminować... Ale wracając do tematu. Rozumiem że wszystkie te kraje są reprezentowane na wystawie? A także że proporcjonalnie do liczby ludności są też reprezentowane w tytułach "Sprawiedliwego..." A powiedz nam czy w tych krajach nie było ochotniczych formacji kolaborujących z Niemcami które bezpośrednio uczestniczyły w zabijaniu także Żydów? Bałkany to dość specyficzny przykład bo znaczna ich część była pod okupacja włoską.
@kld
2022-11-25 23:44:45
Widać mówili prawdę, patrząc po niektórych wpisach, dziś jeszcze więcej sąsiadów by zamordowano
Pracownik przełomów
2022-11-25 23:39:33
I znów pod różnymi nickami ten sam antysemita pod każdym artykułem wypisuje ciagle te same jątrzące bzdury. Czas patrzeć w przyszłość a nie podgrzewać stereotypy i przekłamania historyczne. Szczecin wolnym miastem (jak głosi neon na trafostacji), otwartym na różne nacje. I oby jak najczęściej!
ZofiaKossakSzczucka
2022-11-25 23:37:54
Twórczyni Żegoty: "Zabieramy głos my, katolicy-Polacy. Uczucia nasze względem żydów nie uległy zmianie. Nie przestajemy uważać ich za politycznych, gospodarczych i ideowych wrogów Polski. Co więcej, zdajemy sobie sprawę z tego, iż nienawidzą nas oni więcej niż Niemców, że czynią nas odpowiedzialnymi za swoje nieszczęście. Dlaczego, na jakiej podstawie – to pozostanie tajemnicą duszy żydowskiej, niemniej jest faktem nieustannie potwierdzanym." Limit 500 znaków nie pozwala wstawić cały fragment .
@historyk
2022-11-25 22:58:04
Taki z ciebie historyk jak z Piłsudskiego demokrata. Oprócz Polski kara śmierci za pomoc Żydom groziła w okupowanej części Związku Sowieckiego i w okupowanych krajach bałkańskich. Polska nie była wyjątkiem wbrew temu, co niektórzy próbują forsować.
@Historyk
2022-11-25 22:45:43
Frank zakapowal Zyd, notariusz (nie pamietam juz czy z jej rodziny). Do takich wnioskow doszedl miedzynarodowy zespol badawczy. Mieli wydac ksiazke na temat sledztwa i wnioskow, ale publikacja zostala zablokowana. Zapewne przez sily domagajace sie "swobody badan".
kld
2022-11-25 22:32:08
no a u nas poseł gdulka i łecki mówili że polacy wysłali 200 000 ich w kosmos...
cdn
2022-11-25 22:17:51
Zrobcie wystawe jak'' pomagali'' Zydzi Polakom na kresach po wkroczeniu wyzwolenczej armi czerwonej w 1939r.
Detlef
2022-11-25 21:30:38
Dlaczego Europejczycy pomagali żydom a Niemcy nie chcieli pomagac?
czytam
2022-11-25 21:25:07
Tak, ludzie wielu narodowości pomagali ŻYDOM .A kiedy zobaczymy wystawę o Żydach pomagającym innym?
Historyk
2022-11-25 21:14:33
Pomoc żydom w niektórych krajach karana była śmiercią. Konkretnie w których krajach panie redaktorze? We Francji czy Holandii i dlatego nie uratowano Frank?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA